Reklama

Jezus, Maryja i Józef Rodzina napełniona Duchem Świętym

2017-11-22 12:42

Niedziela Ogólnopolska 48/2017, str. 30

Szymon Halter

Tryptyk ku czci Świętej Rodziny w bazylice archikatedralnej w Częstochowie

Prezentujemy tegoroczne materiały adwentowe, które są propozycją duchowego pielgrzymowania do bazyliki archikatedralnej w Częstochowie. „Jezus, Maryja i Józef. Rodzina napełniona Duchem Świętym” – taki jest tytuł piątej edycji materiałów na Adwent przygotowanych przez Wydawnictwo „Regina Poloniae”, Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. W skład materiałów wchodzą: książeczka dla dzieci z 18 naklejkami, baner z wizerunkiem Świętej Rodziny, książka z kazaniami wraz z płytami CD i DVD oraz piosenka „Tuż-tuż” zespołu Mała Armia Jezusa. Materiały w swej treści nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2017/2018: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, a także do jubileuszu 100-lecia parafii archikatedralnej pw. Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa w Częstochowie. Proponowane pomoce na Adwent ukazują wyjątkowość i znaczenie bazyliki archikatedralnej, a zarazem sanktuarium Świętej Rodziny w Częstochowie nie tylko dla archidiecezji częstochowskiej, ale także dla Kościoła w Polsce i pielgrzymów z całego świata.

Pod wezwaniem i opieką Świętej Rodziny

Bazylika archikatedralna pw. Świętej Rodziny w Częstochowie to najpierw katedra biskupia, matka kościołów i prawdziwy Wieczernik Zesłania Ducha Świętego dla Kościoła częstochowskiego. Budowana od 1901 r. jako nowy kościół parafii pw. św. Zygmunta i największa świątynia w Polsce (Królestwie Polskim) powstawała z myślą nie tylko o mieszkańcach Częstochowy, ale również o pielgrzymach przybywających na Jasną Górę. Budowany pod wezwaniem Świętej Rodziny kościół w Częstochowie był pierwszą w Polsce świątynią pod takim tytułem. Wybór patrona nie był przypadkowy i zbiegał się z rozwojem kultu Świętej Rodziny w Kościele za czasów pontyfikatu papieża Leona XIII.

Proboszcz parafii pw. św. Zygmunta, a zarazem pierwszy budowniczy nowego kościoła, tłumacząc w 1902 r. na łamach „Przeglądu Katolickiego” wybór tytułu: Święta Rodzina, mówił o potrzebie odrodzenia rodzin w duchu Chrystusowym na wzór Świętej Rodziny. Ojciec Święty Leon XIII na wieść o budowie kościoła pw. Świętej Rodziny ucieszył się tym faktem i przesłał drogą dyplomatyczną przez Petersburg kielich mszalny w darze dla nowej świątyni.

Reklama

Rodzina według zamysłu Boga

Bazylika archikatedralna w Częstochowie to również od 1997 r. sanktuarium Świętej Rodziny. W prezbiterium, niejako w samym sercu sanktuarium, znajduje się monumentalnej wielkości tryptyk ku czci Świętej Rodziny. W środku ołtarza są postaci Jezusa, Maryi i Józefa, a na skrzydłach ołtarzowych po prawej i lewej stronie przedstawionych jest sześć obrazów z życia Świętej Rodziny. Zauważmy, że Jezus, który jest w samym centrum ołtarza, trzyma Biblię i ze stanowczością patrzy przed siebie. Chce nam przez to powiedzieć o konieczności głoszenia Ewangelii współczesnemu światu i życia zgodnego ze słowem Bożym. Słowo Boże mówi nam, że każdy mężczyzna jest powołany do ojcostwa, a każda kobieta – do macierzyństwa. Połączeni ze sobą nierozerwalnym węzłem małżeńskim, który Chrystus podniósł do rangi sakramentu, dają początek życiu rodzinnemu. Maryja i Józef, którzy są przy Jezusie, przekonują, że żadne przeciwności nie zaszkodzą życiu rodzinnemu, jeżeli dom rodziny będzie budowany na trwałym fundamencie słuchania Pana Boga i zachowywania Jego przykazań.

Kościół odrodzonej Polski

Bazylika Świętej Rodziny w Częstochowie kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Z jedną z nich spotykamy się już w przedsionku archikatedry. Znajdują się tam kropielnice, które zrobiono z granitu pochodzącego z pomnika cara Aleksandra II. Pomnik, który był przykrym widokiem dla Polaków i zasłaniał Jasną Górę, został zburzony 11 listopada 1917 r. W jego miejsce ustawiono figurę Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, która od tego momentu wita pielgrzymów wchodzących na Jasną Górę. Wydarzenie sprzed 100 lat zwiastowało rychłe odzyskanie niepodległości przez Polskę, co nastąpiło równo, co do dnia, rok później. Figura Matki Bożej oczekuje również na wchodzących do wnętrza bazyliki Świętej Rodziny. Umieszczona na pierwszym prawym filarze postać Maryi z gorejącym Sercem jest jednym z wielu Jej wizerunków w archikatedrze częstochowskiej. Należy do nich także obraz Matki Bożej Częstochowskiej, uznawany za jedną z najwierniejszych kopii Obrazu Jasnogórskiego. Jest to też pierwsze ukazanie Matki Bożej Częstochowskiej jako ikony, bez korony i ozdobnych sukienek. Ofiarowany przez ojców paulinów obraz wskazuje na łączność między archikatedrą częstochowską a Jasną Górą. Przypomina też, że Matka Boża Królowa Polski jest patronką archidiecezji częstochowskiej.

Do serca katolickiej Polski na Jasną Górę

Św. Jan Paweł II, gdy nawiedził katedrę częstochowską, nazwał ją kościołem stacyjnym dla jasnogórskich pielgrzymów. A gdy po raz drugi jako papież przybył do bazyliki katedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, wyznał, że świątynia ta jest mu dobrze znana oraz bardzo droga i że wielokrotnie była przez niego nawiedzana. Jan Paweł II powiedział także, że do serca katolickiej Polski, do Jasnej Góry, idzie się przez serce Kościoła częstochowskiego, którym jest bazylika katedralna Świętej Rodziny. W archikatedrze zatrzymuje się wiele pielgrzymek, by stąd wyruszyć na Jasną Górę. Wspomnijmy te największe, które w ostatnich latach zadziwiły mieszkańców Częstochowy, pielgrzymów z Polski i gości z zagranicy. Były to kilkutysięczna ogólnopolska pielgrzymka kleryków i innym razem – ogólnopolska pielgrzymka kapłanów. Co roku również z bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny na Jasną Górę wyruszają pielgrzymki akademicka, Akcji Katolickiej i wielu grup zawodowych.

Zaproszenie do pielgrzymowania

Tegoroczne nauki adwentowe w ramach proponowanych materiałów są duchowym pielgrzymowaniem do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie z zatrzymaniem się przy konkretnym szczególe tego sanktuarium, jego historii, osób z nim związanych, a przede wszystkim przy Świętej Rodzinie – jako rodzinie napełnionej Duchem Świętym. Pomocą w przeprowadzeniu kazań są przygotowane nagrania w formie audio i wideo (prezentacja filmowa odpowiednia do tematu). Proponowany schemat nauk adwentowych składa się z trzech elementów: wprowadzenie w temat kazania, odtworzenie w formie wideo lub audio słów przewodnika po bazylice (ok. 2 min), podsumowanie z dziećmi w formie dialogu i odniesienie do życia. Na każdy dzień zostało przygotowane pytanie, które można zadać dzieciom przed końcowym błogosławieństwem. Znajduje się ono również w książeczce dla dzieci. Odpowiedzi pisemne dzieci przynoszą na drugi dzień.

Pragnę zaprosić wszystkich czytelników „Niedzieli” do włączenia się w duchowe adwentowe pielgrzymowanie do sanktuarium Świętej Rodziny w Częstochowie. Będzie można to uczynić, korzystając z portalu telewizyjnego: http://tv.niedziela.pl/ . Każdego wieczoru dnia powszedniego Adwentu będą tam umieszczane kolejne odsłony naszego pielgrzymowania.

Materiały duszpasterskie na Adwent 2017 r. można zamówić w Wydziale Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, tel. 34 365 12 04.

Ceny: książeczka dla dzieci z 18 naklejkami – 2 zł, książka z kazaniami – 7 zł, komplet płyt – 10 zł, baner – 60 zł.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

2020-01-21 18:43

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

charyzmatycy

Tomasz Rozmus

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Prezentujemy treść komunikatu Kurii:

Mając na uwadze komunikat Kurii Diecezjalnej w Łowiczu z dnia 8 lutego 2019 roku oraz fakt, że niektóre wątki nauczania pana Marcina Zielińskiego budzą wątpliwości natury teologicznej, Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta w ramach spotkania zaplanowanego w Gliwicach w dniu 23 stycznia 2020 roku.

Ks. Sebastian Wiśniewski, Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Burkina Faso: kolejna zbrodnia dżihadystów – 38 zabitych

2020-01-22 21:10

[ TEMATY ]

terroryzm

atak

Burkina Faso

Oleg Zabielin/Fotolia.com

W zamachu na targ w prowincji Sanmatenga w Regionie Środkowo-Północnym Burkina Faso dżihadyści zabili 38 osób. Ten kraj w Afryce Zachodniej przez wiele lat uchodził za enklawę spokoju i tolerancji, ale wszystko się zmieniło, gdy ten region Czarnego Lądu znalazł się pod wpływem bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego.

Sytuacja w Burkina Faso pogarsza się, jest tam coraz niebezpieczniej – powiedział w Radiu Watykańskim ks. Luca Caveada, chargé d’affaires nuncjatury apostolskiej w tym kraju. Zwrócił uwagę, że nasilanie się przemocy trwa tam już od kilku miesięcy, tworząc nieprzerwany łańcuch wydarzeń. Dodał, że w praktyce codziennie dochodzi do jakiegoś ataku, zwłaszcza na północy i wschodzie, na pograniczu z Nigrem i Mali.

21 stycznia władze potwierdziły ostatecznie, że w wyniku niedawnego zamachu na targowisko zginęło 38 osób

– oświadczył dyplomata papieski. Zaznaczył, że dziś rano na miejsce udała się delegacja z gubernatorem prowincji na czele, w jej składzie jest również miejscowy biskup. Przedstawiciele władz spotykają się z rodzinami ofiar, chcą dodać im otuchy i odbudować dialog.

"Niestety mamy tu jednak do czynienia z postępującą eskalacją" – stwierdził z ubolewaniem ks. L. Caveada. Przypomniał, że zaledwie kilka dni temu w sąsiednim Nigrze zabito 89 żołnierzy, dodając, że nuncjatura w stolicy Burkina Faso - Wagadugu obejmuje także ten kraj. "W stolicy 8 stycznia w szkole wybuchł granat. Na szczęście obyło się bez ofiar. Jest to długi łańcuch wydarzeń, które niestety nadal trwają“ – podsumował swą wypowiedź tymczasowy szef placówki papieskiej w Burkina Faso.

Jest ona nieobsadzona od 19 marca ub.r., gdy dotychczasowy jej szef abp Piergiorgio Bertoldi został przeniesiony na podobne stanowisko do Mozambiku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję