Reklama

Niedziela Lubelska

Bez chrześcijaństwa nie ma Polski

Niedziela lubelska 48/2017, str. 5

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Patryk Kułaga

Przemysław Czarnek podkreślał, że wolność jest zadaniem nas wszystkich

Przemysław Czarnek podkreślał, że wolność jest zadaniem nas wszystkich

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Lublinie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na pl. Litewskim. Następnie w Trybunale Koronnym odbyła się okolicznościowa sesja Rady Miasta, po której w archikatedrze bp Mieczysław Cisło przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji ojczyzny. – Jeżeli naród chce zachować swą tożsamość, nie może zatracić pamięci swoich dziejów, swoich zwycięstw i swoich klęsk – mówił Ksiądz Biskup.

W homilii bp Mieczysław Cisło podjął się refleksji nad współczesnym kształtem patriotyzmu. Zapewniał, że w idei zjednoczonej Europy, do której należy Polska, jest miejsce dla patriotyzmu.

Reklama

– Miarą patriotyzmu jest stosunek do innych ludzi. Patriotyzm to miłość do wspólnego dziedzictwa, to codzienna uczciwa praca w solidarności z drugim człowiekiem, to szacunek do drugiego, także obcego. Nacjonalizm wyklucza, pogardza, poniża i zagraża. Patriotyzm tak, nacjonalizm nie! – podkreślał Pasterz. Bp Cisło odniósł się do medialnych informacji o przypadkach nękania zagranicznych studentów w naszym kraju. – Każdy obcy na ulicach naszych miast ma się czuć bezpiecznie. Także w Lublinie, gdzie szczycimy się statystyką obcokrajowców studiujących w naszych mieście, które jest uważane za miasto wielokulturowej zgody religijnej – mówił. Wśród obowiązków wynikających z patriotyzmu wskazał też na pomoc ofiarom wojennym. – Jesteśmy winni pomoc Syryjczykom i innym narodom pozbawionym dachu nad głową, nie tylko naszym braciom w wierze. Dobrze się dzieje, że z Polski różnymi kanałami dociera do nich wsparcie, ale musimy pomagać więcej – apelował Ksiądz Biskup. Na zakończenie słowami wiersza „Modlitwa Szarych Szeregów” prosił o mądrość w kształtowaniu oblicza narodu oraz o dialog i współpracę elit politycznych.

Po Eucharystii oddziały reprezentacyjne służb mundurowych i grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele władz i instytucji, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta przeszli na pl. Zamkowy, gdzie do późnych godzin popołudniowych świętowano 99. rocznicę odzyskania niepodległości. W oficjalnej części spotkania Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, przypominał: – Wolność nie przyszła do nas ot tak sobie, wskutek zakończenia I wojny światowej, tylko została wywalczona przez wiele pokoleń Polaków, przez wielu wybitnych przedstawicieli naszego narodu, przez wiele pokoleń żyjących w XVIII, XIX i XX wieku. Zdobywali ją ojcowie naszej niepodległości: marszałek Józef Piłsudski, realizując swoje ogromne talenty przywódcze dowódcy i stratega wojskowego, oraz Roman Dmowski, realizując wybitne talenty polityczne i dyplomatyczne. Nie można sobie wyobrazić niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej bez tych dwóch wielkich Polaków i patriotów. Jak podkreślał, „wolność i niepodległość nie jest wyłącznie darem, ale też zadaniem nas wszystkich”.

– Jak zdobywać wolność, uczył nas św. Jan Paweł II. Wolność zdobywa się w prawdziwe, odwołując się do największych wartości narodu polskiego, do wartości zakorzenionych w chrześcijaństwie. Nie ma wolnej Polski, nie ma niepodległej ojczyzny bez wartości chrześcijańskich i bez chrześcijaństwa – podkreślał Przemysław Czarnek.

W dalszej części spotkania odbyła się defilada orkiestry Wojska Polskiego i kompanii honorowych oraz przejazd kawalerii konnej. Święto ubogaciły pokazy służb mundurowych oraz historyczne, przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. Chętni mogli wziąć udział w spacerach „Szlakami odzyskania niepodległości” lub we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

2017-11-22 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Niepodległości

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 47/2017, str. 1

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Agata Zawadzka

Obchody Święta Niepodległości przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Gorzowie

Obchody Święta Niepodległości przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Gorzowie

Lubuskie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i Stanisława Kostki w Gorzowie. Eucharystii w intencji Ojczyzny przewodniczył bp Stefan Regmunt. Po modlitwie zebrani ruszyli w pochodzie pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego

Wśród polityków, duchowieństwa i mieszkańców miasta znaleźli się także jeźdźcy konni. Na skwerze Wolności odbyły się uroczystości państwowe. Dokonano podniesienia flagi państwowej i odśpiewano hymn państwowy. W czasie swojego przemówienia wojewoda lubuski Władysław Dajczak przypomniał postać marszałka Piłsudskiego i jego zasługi dla narodu polskiego. Mówił o tym, jak obudził on ducha narodu i dał Polsce granice i szacunek. – Należy pamiętać o tym, że wolność, niepodległość i suwerenność nigdy nie są dane raz na zawsze. Trzeba o nie dbać i je pielęgnować, aby później nie trzeba było o nie walczyć – nawoływał wojewoda. Odniósł się on także do przyszłorocznych, szczególnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zauważył, że świętowanie tego czasu powinno przede wszystkim objawiać się w jednomyślności w sprawach najważniejszych dla państwa. W czasie uroczystości odbyło się także ślubowanie kadetów Zespołu Szkół Technicznych. Wojewoda wręczył również odznaczenia i akty nadania wyższych stopni wojskowych żołnierzom 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz podarował siodło 14. Pułkowi Ułanów Jazłowieckich. Oficjalną część obchodów zakończono apelem pamięci i salwą honorową. Jednak nie był to koniec świętowania.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję