Reklama

Drogowskazy

Zmagań o Boże królestwo ciąg dalszy

2017-11-29 09:42

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”
Niedziela Ogólnopolska 49/2017, str. 3

Fotolia.com

Dziwna wojna toczy się dziś w Europie. Wojna za pomocą mediów, słów wypowiadanych w Parlamencie Europejskim, w jego komisjach. Także w Polsce zauważamy, że ludzie spotykają się nie po to, by spokojnie wymieniać poglądy, rozmawiać, ale żeby się kłócić, czynić sobie najbardziej bezpardonowe wymówki. Po raz któryś z rzędu zastanawiamy się, o co w tym wszystkim chodzi, o co toczy się ta wojna. I nieodparcie nasuwa się wniosek, że koniec końców chodzi o sprawy zasadnicze: albo zwycięży zło, albo dobro, że jest to wojna szatana z królestwem Bożym. Czyż tego nie widać?

Ostatni atak na Polskę ze strony UE nie był zwykłym upomnieniem naszego rządu, który wyraźnie komuś przeszkadza: jego przedstawiciele uczestniczą we Mszach św., wielu przystępuje do Komunii św., nie wstydzą się czynić znaku krzyża świętego; po sesji kongresu Ruchu „Europa Christi” w Senacie RP kard. Robert Sarah stwierdził, że polityków takiej klasy w Europie nieczęsto się spotyka, to ludzie, którzy są świadkami Chrystusa. Czy ateistyczne i ateizujące dwory Francji, Niemiec chętnie przyjmą dziś opcję ewangeliczną? Widzimy, że we Francji nawet krzyż na pomniku Jana Pawła II przeszkadza.

Reklama

Wyraźnie widać więc, że jest to wojna z Bogiem, którą wytaczają Kościołowi i chrześcijanom w Europie masoni i ateiści. Co dają w zamian? Mamią nas rzekomym dobrobytem materialnym, wygodą i nieskrępowaniem moralnym kosztem zignorowania przykazań Bożych, łącznie z niezmiennymi prawami natury. Efekty łatwo przewidzieć. Tylko tak da się zrozumieć ten szaleńczy atak na Polskę. Europejczycy słuchający komentarzy dotyczących Polski sądzą pewnie, że u nas powszechne są więzienia i tortury. Wojna o Puszczę Białowieską merytorycznie wygląda także zupełnie inaczej. A jak jest traktowany prezydent USA Doland Trump, o którym wiadomo, że jest osobą wierzącą? Światowe media, których zdecydowana większość jest w rękach ateistów i masonów, dążą do tego, by go zniszczyć.

Ruch „Europa Christi” pragnie zatem rzeczy bardzo dziś ważnej: by nasz kontynent bardziej otworzył się na Chrystusa, to On nadaje bowiem sens nie tylko życiu społecznemu, wysiłkom gospodarczym i ekonomicznym, ale przede wszystkim życiu każdego człowieka. Trwa wielkie zmaganie o królestwo Boże. Gdy nas napadają, oczerniają, nazywając faszystami, wiedzmy, że jest to brutalna wojna z tym, co Boże. I pamiętajmy o nieustannej modlitwie o pokój na świecie, także o pokój w Europie, tak bardzo zagrożony przez siły szatańskie.

Reklama

Żywy Bóg na Dworcu Głównym

2019-11-13 11:47

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 46/2019, str. 1

Delikatna, szklana monstrancja z wizerunkiem Maryi tulącej i całującej Syna – w otwartych ramionach Matki kustodium z białą Hostią: Jezus eucharystyczny – to będzie centrum kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu, której otwarcie zaplanowano na koniec roku

Archiwum
Projekt kaplicy na wrocławskim Dworcu Głównym

Kaplica zostanie wpisana do prowadzonej przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” modlitwy o pokój na świecie.

Autorem projektu kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest biuro projektowe inż. Andrzeja Gacka. Monstrancję wymyślił i wykona gdański artysta Mariusz Drapikowski – znany na całym świecie autor „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Dworcowa kaplica funkcjonowała do stycznia 2010 r., wtedy odprawiono w niej ostatnią Mszę św. Po rewitalizacji dworca, w miejscu po niej urządzono komisariat policji. Starania o powrót kaplicy na dworzec trwały od 2012 r. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie i duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej, od siedmiu lat, krok po kroku, nie ustaje w zbudowaniu na dworcu miejsca modlitwy – dla kolejarzy i podróżnych. Dzięki porozumieniu zawartemu w 2016 r. między PKP SA a Kurią Metropolitalną Wrocławską prace na dworcu wreszcie mogły się rozpocząć. – Pomysł jest prosty: wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w nowej kaplicy i konfesjonał z dyżurującymi kapłanami – mówi ks. Jan Kleszcz.

Prace w miejscu przeznaczonym na kaplicę już trwają, a w pozyskiwanie środków na realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób. Aktywnie kwestują młodzi z brochowskiej parafii pod opieką ks. Arkadiusza Krzeszowca.

Chętni do włączenia się w budowę kaplicy mogą kupić cegiełki albo dokonywać wpłat na konto. Inicjatywa jest tak ważna, że warto mieć w niej swój udział, nawet, gdybyśmy swoją wpłatą przyczynili się do sfinansowania choćby kawałka podłogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert z okazji 35-lecie męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki

2019-11-16 21:32

Marian Florek

Z okazji 35 lecia męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki 16 listopada br. pod stropami jasnogórskiej bazyliki wybrzmiały przenikliwe dźwięki instrumentów i ludzkich głosów, w ramach kompozytorskiego koncertu Grzegorza Majki.

Marek Kępiński Biuro Jasna Góra

Urszula Borzęcka (sopran), Stanisław Duda (baryton), akordeonowy duet DUO ACCOSPHERE w składzie Alena Budziňáková-Palus i Grzegorz Palus oraz sam kompozytor przekazali licznie zgromadzonej widowni głębokie treści zawarte w poetyckich strofach zmarłego w tym roku Tadeusza Szymy, a będące hołdem poety wobec kapłana ludzkiej wolności ks. Jerzego Popiełuszki.

Jako pierwszy wybrzmiał utwór utwór do tekstu Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej pt. „Czarny portret” na sopran i akordeon; swoista kontemplacja oblicza Madonny. Całość wydarzenia muzycznego zwieńczyło prawykonanie „Testamentu ran”, dzieła w formie poematu wokalnego na sopran, baryton, dwa akordeony i realizatora-sonorystę.

Warstwa tekstowa złożona z 5 wierszy Tadusza Szymy, osnuta wokół postaci bł. Jerzego Popiełuszki, jego działalności, męczeństwa, wstawiennictwa, współczesnej czci, stała się nie tyle pretekstem do zbudowania muzycznej formy, ale tę formę wypełniła i dodała do warstwy dźwiękowej swoistą autonomię słowa, fundowaną na artystycznej i etycznej uczciwości poety. Choć poszczególne wiersze łączy wspólny temat, to odróżnia je od siebie perspektywa podmiotu lirycznego.

Raz jest on bacznym obserwatorem bieżących wydarzeń, relacjonującym je w czasie rzeczywistym i rzucającym na nie poetyckie światło osobistego przeżycia, a innym razem (po upływie mniej więcej 35. lat) jest autorem modlitewnych refleksji. Te wymienione i pozostale utwory, składające się na koncert, zmusiły słuchaczy do „uważności”. Do tej uważności do jakiej nawoływał zamordowany ks. Popiełuszko, aby nie zagubić się w trudnych czasach. Świadkami artystycznego wydarzenia, zorganizowanego pod patronatem „Niedzieli” przez Stowarzyszenie Wspólnota „Gaude Mater” byli m.in. przedstawiciele województwa śląskiego i śląskiego samorządu, znakomity kompozytor - prof. Juliusz Łuciuk, Lidia Dudkiewicz, członek Rady Programowej TVP i inni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem