Reklama

Niedziela Częstochowska

Żarki: jubileusz 25-lecia Domu Samotnej Matki i Dziecka

[ TEMATY ]

chrzest

jubileusz

Niedziela TV

Posłuchaj homilii abp. Wacława Depo

„Dzieci są darem i zadaniem od Boga”. – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 11 stycznia przewodniczył Mszy św. w Domu Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, z racji jubileuszu 25-lecie istnienia i działalności.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. prał. Stanisław Gasiński kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce i budowniczy Domu Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, ks. Marek Bator dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, o. Andrzej Konopka – dominikanin z Gidel, o. Jerzy Kielech – paulin z Leśniowa, ks. Dariusz Nowak proboszcz parafii pw. św. Floriana w Częstochowie. Obecni byli kapłani z dekanatu żareckiego na czele z dziekanem dekanatu ks. Mirosławem Siółko i ks. Janem Wajsem proboszczem parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach Miasto.

„Istnienie tego domu jest odpowiedzią na jeden ze znaków dzisiejszych czasów, jakim jest pogłębiający się kryzys rodziny”.- mówił na początku Mszy św. s. Karolina nazaretanka, kierownik Domu Samotnej Matki i Dziecka. Natomiast ks. Marek Bator dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej podkreślił, że „jest to dom życia”. - Troszczyć się o życie to znaczy znaleźć miejsce, gdzie to życie mogło się rozwijać, przyjść na świat.- mówił ks. Bator. W homilii abp Depo podkreślił, że „ludzie będący na zewnątrz Kościoła nie rozumieją, że Kościół to nie jest teoria, ani tylko instytucja oparta o takie czy inne struktury. Kościół to jest życie, to jest Dom”. - Jesteśmy w domu, który żyje dzięki Opatrzności Bożej i pomocy ludzi, którzy pochylają się nad życiem.- podkreślił abp Depo i dodał: „ Jesteście świadkami służby Bożej poprzez służbę ludziom”.

Reklama

„ Trzeba nam ciągle na nowo dotykać sprawy Jezusa z Nazaretu. To On utożsamił się z każdym człowiekiem, który na ten świat przychodzi. On jest Światłością, która oświeca każdego przychodzącego na świat człowieka”. – kontynuował abp Depo i dodał, że „Jezus jest tym, który będzie nas sądził z miłości. Bo byłem głodny, spragniony chory, byłem potrzebujący jakiejkolwiek pomocy i coście uczynili, albo czego nie uczynili”.

„ Jak odpowiadamy na Jego obecność wśród nas w kontekście dziecka poczętego, i dziecka, któremu pozwalamy żyć, i dziecka, któremu dajemy dom i sposób wychowania?” – pytał metropolita częstochowski. - Każdy z nas jest wolny, może odpowiedzieć Bogu tak, ale i może zablokować Bogu drogę do siebie.- odpowiedział abp Depo.

Arcybiskup podkreślił, że „musimy odpowiedzieć za kształt naszej miłości i kształt naszej wiary”. - Prośmy Boga, abyśmy umieli odpowiadać tak wobec życia w każdej sytuacji różnych wyzwań, które przychodzą ze świata.- kontynuował arcybiskup.

Nawiązując do święta Chrztu Pańskiego abp Depo przypomniał za papieżem Benedyktem XVI, że „chrzest jest potwierdzeniem Bożego tak nad każdym człowiekiem”. - To Bóg pochyla się nad nami. Bóg potrzebuje człowieka, aby pomóc nie zginąć innym. – mówił abp Depo.

Po homilii abp Depo ochrzcił dziecko jednej z matek mieszkających w Domu Samotnej Matki i Dziecka.

Dom Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach powstawał w latach 1985-88. Budował go w imieniu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej ówczesny wikariusz w Żarkach ks. Stanisław Gasiński.

Reklama

Dom ten służy matkom, które znalazły się w trudnej sytuacji osobistej życiowej i materialnej. Obecnie przybywa 9 mam, 2 oczekują narodzenia dziecka. Przez 25 lat posługi pomoc otrzymało 266 kobiet, ocalone zostało 260 dzieci. Rocznie Dom przyjmuje od 5 do 15 matek.

Prowadzony jest przez Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Celem Domu jest niesienie pomocy kobietom, które spodziewają się narodzin dziecka, a ich sytuacja osobista, rodzinna czy materialna jest trudna. Pomoc ta polega na: zapewnieniu całodobowego mieszkania i wyżywienia przez wszystkie dni roku, pomocy w organizowaniu opieki medycznej dla matek i dzieci, pomocy w znalezieniu możliwości korzystania ze specjalistycznej pomocy psychologicznej i terapeutycznej, umożliwieniu uzyskania pomocy prawnej, stwarzaniu możliwości nauki, prowadzenia gospodarstwa domowego, prowadzeniu warsztatów dla matek z zakresu: czynności pielęgnacyjnych, opieki nad dzieckiem, zajęć uczących wychowania dzieci „Elementy Szkoły dla Rodziców”, zajęć przygotowujących do porodu „Elementy Szkoły Rodzenia”, zapewnieniu opieki duszpasterskiej: comiesięcznych katechez dla matek, możliwości regularnego korzystania z sakramentu pojednania, możliwości udzielenia sakramentu chrztu świętego dzieciom, możliwości przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania przez matki.

2015-01-11 22:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gruzja: patriarcha Eliasz II został ojcem chrzestnym ponad tysiąca dzieci

[ TEMATY ]

chrzest

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas masowego chrztu w katedrze prawosławnej Świętej Trójcy w Tbilisi katolikos-patriarcha Gruzji Eliasz II został ojcem chrzestnym 1036 dzieci. Pochodzą one z rodzin wielodzietnych i są co najmniej trzecimi dziećmi w rodzeństwie. Była to 38. uroczystość tego rodzaju a liczba ochrzczonych w ten sposób niemowląt wynosi już 22059. Rok temu o tej porze patriarcha ochrzcił 610 dzieci.

Z okazji uroczystości Chrztu Pańskiego, którą prawosławni obchodzą, zgodnie z kalendarzem juliańskim, 19 stycznia, zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego złożył życzenia i udzielił błogosławieństwa swym chrześniakom oraz ich rodzicom i chrzestnym. Wszyscy nowo ochrzczeni otrzymali pamiątkowe krzyżyki, metryki chrztu i pamiątkowe kalendarze.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Na profilu Pontifex Watykan opublikował następujące słowa Franciszka: "Jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii. Modlę się nadal za tych, którzy stracili życie, za rannych, za ich rodziny, oraz za ratowników".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję