Reklama

Patriotyzm w sztafecie pokoleń

2017-12-13 11:06

Rozmawia ks. Marek Łuczak
Niedziela Ogólnopolska 51/2017, str. 27

Magdalena Kowalewska

O pamięci historycznej, problemach weteranów oraz długu wdzięczności współczesnego społeczeństwa wobec obrońców naszej wolności z Janem Józefem Kasprzykiem – szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – rozmawia ks. Marek Łuczak

KS. MAREK ŁUCZAK: – Na pielgrzymce kombatantów do Ziemi Świętej widziałem piękną scenę, w której młody harcerz wsłuchiwał się w opowieści ponaddziewięćdziesięcioletnich żołnierzy. W takich momentach trudno nie myśleć o przemijaniu i związanej z nim ulotności wspomnień...

JAN JÓZEF KASPRZYK: – Wśród nas na szczęście są jeszcze weterani. Wciąż jest to liczna grupa – ok. 40 tys. żołnierzy, którzy w latach II wojny światowej i tuż po wojnie z bronią w ręku walczyli o niepodległość. Żyje jeszcze kilkuset żołnierzy 2. Korpusu Armii gen. Andersa. Większość poza granicami kraju z uwagi na uwarunkowania powojenne. Podziwiamy ich także za to, że mimo upływu lat są w doskonałej kondycji. To oczywiście nie oznacza, że tak będzie zawsze. Czas płynie nieubłaganie, więc to jest ostatni moment, żebyśmy zadbali o przekazanie ich doświadczeń przyszłym pokoleniom. Podejmujemy więc stosowne działania na rzecz archiwizacji unikalnych wspomnień. Słowa weteranów są nie tylko źródłem wiedzy historycznej, ale też drogowskazem dla dzisiejszej młodzieży i rzetelną odpowiedzią na pytanie, jak być dobrym człowiekiem i patriotą. Dla nich zawsze dobro narodu było ważniejsze niż dobro jednostki. Poświęcali swoje zdrowie i życie, aby Polska była wolna. Urząd podjął decyzję o nagrywaniu tzw. notacji – ich wspomnień, a także organizuje dla nich bezpośrednie spotkania z młodzieżą. Staramy się tak przygotowywać najróżniejsze uroczystości, by miały charakter wielopokoleniowy. Nieraz gromadzą się cztery pokolenia Polaków. To daje szansę na przekazywanie patriotyzmu w sztafecie pokoleń.

– Z Pańskich słów wyłania się obraz darów, które otrzymujemy od kombatantów współcześnie. A co z długiem, który u nich zaciągnęliśmy w czasie wojny? Czy jako społeczeństwo poczuwamy się do tego, by w jakimś stopniu go spłacać?

– Urząd realizuje konstytucyjny zapis, że weterani walk o niepodległość są pod szczególną ochroną państwa polskiego. Staramy się więc najpierw udzielać im pomocy doraźnej, indywidualnej. Często weterani żyją w trudnych warunkach. W ubiegłym roku udało nam się znacząco zwiększyć budżet na pomoc bezpośrednią dla kombatantów i w tym roku staramy się utrzymać tę tendencję. Chodzi przede wszystkim o dofinansowanie leków i środków rehabilitacyjnych. Kombatanci otrzymują ryczałt kombatancki i zapomogę energetyczną. Z PGNiG staramy się, by powstańcy warszawscy byli zwolnieni z opłat za gaz. Za chwilę tym programem będą objęci wszyscy kombatanci. W odróżnieniu od lat poprzednich środki z budżetu przeznaczone na ten cel wzrosły o 1/3. To jest oczywiście niewystarczające, stąd staramy się włączać w pomoc organizacje oparte na wolontariacie. W przypadku tych ludzi pomoc czasem sprowadza się przecież do tego, że trzeba zrobić zakupy czy przynieść trochę węgla z piwnicy. Zdarza się, że w niektórych zakładach opieki zdrowotnej nie przestrzega się zapisów ustawowych mówiących wyraźnie, że kombatanci nie powinni stać w kolejce po pomoc medyczną. Jeśli mamy do czynienia z takimi zaniedbaniami, otwiera się dla nas pole do działania.
Drugą sferą naszej działalności jest utwierdzenie weteranów w przekonaniu, że są nam bardzo potrzebni. Organizujemy więc różnego rodzaju uroczystości, spotkania z młodzieżą. Dzięki temu, że mają okazję przekazywać młodzieży swoje wartości, czują się bardziej wartościowi. Z jednej strony zatem wychowujemy młodych, z drugiej – pomagamy weteranom. Podczas takich spotkań można pokazać młodym, że gdy dzisiejsi kombatanci byli w ich wieku, okazywali heroizm. Można robić wielkie rzeczy, gdy ma się kilkanaście lat. W takim wieku przecież nasi weterani chwycili za broń...

– Obok weteranów, którym pomagacie na co dzień, są jeszcze polegli i zmarli. Czy za nich także jako Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych czujecie się odpowiedzialni?

– Naród rozumie się lepiej wtedy, gdy się widzi, że są to przemijające po sobie pokolenia. One przemijają, ale jednocześnie budują tę samą wspólnotę Polaków. Kiedy organizujemy uroczystości upamiętniające jakąś historyczną datę, czujemy to obcowanie pokoleń. Jedni odchodzą, a drudzy przychodzą, ale wszyscy koncentrują się wokół tych samych wartości. Pięknie mówił o tym Jan Paweł II w „Pamięci i tożsamości” – historię zdefiniował jako przemijanie pokoleń, w których jednak nie przemijają wartości. Taka sytuacja oznacza, że naród jako wspólnota trwa.

Kościół to nie firma, nie upadnie. Chrystus go nie opuści!

2019-09-20 08:22

www.vaticannews.va

„Wielu katolików jest zaniepokojonych, a nawet zrozpaczonych. Jako człowiek wierzący, chciałbym przypomnieć, że Kościół to nie firma, międzynarodowa korporacja czy państwo. A zatem nie może upaść” – powiedział Vittorio Messori. Czołowy katolicki apologeta, współtwórca książkowych wywiadów z kard. Ratzingerem, odniósł się do kryzysu we współczesnym Kościele.

aradaphotography/pl.fotolia.com

Przyznał on, że powodów do zmartwień nie brakuje. Niepokój budzą na przykład niejasności związane z Synodem Biskupów o Amazonii. Szerzy się zamęt, ludzie są zdezorientowani. Messori przypomina jednak, że Kościół należy do Chrystusa, który kieruje nim z mądrością. „Myślę, że na koniec Ojciec zainterweniuje. Bóg przekracza nasze ograniczone możliwości postrzegania” – dodał włoski pisarz w wywiadzie la portalu La Fede Quotidiana.

Niepokoi go natomiast narastający w Kościele konformizm. „Mówi się, że żyjemy w Kościele miłosierdzia, otwartego dialogu i szczerości, a zarazem wielu kardynałów i biskupów boi się podzielić swymi obawami”. Messori wspomina, że kiedy on sam postanowił się kiedyś podzielić swymi wątpliwościami na łamach dziennika Corriere della Sera, spotkały go za to obelgi i ostry atak ze strony niektórych katolickich mediów.

Powstał nawet komitet, który domagał się, aby ten mediolański dziennik zerwał z nim współpracę. „Jestem zatem zaniepokojony, ale nie zrozpaczony. Chrystus nie opuści swego Kościoła” – dodaje na zakończenie włoski pisarz i apologeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

2019-09-20 21:30

pb / Watykan (KAI)

Trzy wydarzenia zaplanowano w Rzymie z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, przypadającego w październiku. Ogłosił go papież Franciszek w 2017 r., aby „pobudzić gorliwość w działalności ewangelizacyjnej Kościoła ad gentes”, czyli skierowanej do ludzi nieznających jeszcze Chrystusa.

©Adam Jn/fotolia.com

Temat Miesiąca, który upamiętnia także setną rocznicę ogłoszenia misyjnego listu apostolskiego papieża Benedykta XV „Maximum illud” z 30 listopada 1919 r., brzmi: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji w świecie”.

Pierwszym punktem rzymskiego programu obchodów będą 1 października o 18.00 w bazylice św. Piotra Nieszpory wspomnienia liturgicznego św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji wraz ze św. Franciszkiem Ksawerym. Przed liturgią o 17.15 odbędzie się czuwanie misyjne połączone z wysłuchaniem świadectw o pracy misjonarzy.

Z kolei 7 października o 15.00 w bazylice Matki Bożej Większej odbędzie się modlitwa różańcowa, którą poprowadzi kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ta misyjna dykasteria Stolicy Apostolskiej wraz z Papieskimi Dziełami Misyjnymi poprosiły światową sieć Radia Maryja o organizację tego wydarzenia, które będzie miało charakter międzynarodowy za sprawą bezpośredniej transmisji (także w wersji wideo) za pośrednictwem niemal 80 stacji Radia Maryja na pięciu kontynentach.

Wreszcie w Światowy Dniu Misyjnym, przypadającym w tym roku w niedzielę 20 października, papież Franciszek odprawi o 10.30 Mszę św. na placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem