Reklama

Grunt to inwestycje

Niedziela Ogólnopolska 53/2017, str. 17

Istotny dla polskiej gospodarki będzie w nowym roku rozruch inwestycji, szczególnie tych finansowanych z funduszy europejskich. Już ruszyły, ale to dopiero początki. Także stan rynku pracy, kłopoty z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, może skłonić firmy do zwiększenia inwestycji i innowacji, czyli robotyzacji, ucyfrowienia. Jeżeli ruszają w większym stopniu inwestycje finansowane z funduszy europejskich – wykonawcami są przecież przedsiębiorstwa prywatne – przedsiębiorcy muszą się do tych inwestycji przygotować, zadbać o należyte zatrudnienie. Niektórzy z pewnością podejmą inwestycje, mając na uwadze nowe zamówienia. Także inwestycje pracooszczędne, czyli nasycone nowymi technologiami, a to zawsze było słabością w całym okresie transformacji, gdy realizowano model oparty na taniej pracy. To nie sprzyjało inwestycjom zaawansowanym technologicznie.

Wzrost gospodarczy był dotychczas nakręcany przez konsumpcję – w mniejszym stopniu przez inwestycje – a taki wzrost nie może być trwały. Ważne, żeby przejść z modelu wzrostu gospodarczego opartego na konsumpcji na model wzrostu opartego na inwestycjach. PKB wzrastający ostatnio w szybkim tempie – sięgał 5 proc. – oznaczał lepsze wykorzystywanie zdolności produkcyjnych. Ale te zdolności bez inwestycji już się wyczerpują. Niektóre instytucje i przedsiębiorstwa sygnalizują, że na przetargi na wykonanie inwestycji nie zgłaszają się chętni. To pokazuje, że wykonawcy nie mają odpowiedniego potencjału. Powinni inwestować...

W poprzednich latach polską gospodarkę osłabiała deflacja, która zniechęca inwestorów. W nowym roku już jej nie będzie. Niemal pewna inflacja – nieduży wzrost cen – jest bodźcem dla inwestora zachęcającym do inwestowania. Mateusz Morawiecki jest jedną z nadziei dla polskiej gospodarki. Jego wiedza, doświadczenie, umiejętność głębokiej argumentacji i obycie w kontaktach z biznesem mają spore znaczenie. Także do tego, żeby zachęcać do inwestowania. Uważam, że to jest zmiana, która daje dobre rokowania.

Not. wd

2017-12-27 10:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję