Reklama

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny

2017-12-27 10:47

Iwona Flisikowska
Niedziela Ogólnopolska 53/2017, str. 24

brygida.gdansk.pl

Niezwykły bursztynowy ołtarz w bazylice św. Brygidy w Gdańsku został poświęcony 16 grudnia 2017 r. Centralnym i najpiękniejszym zarazem jego elementem jest obraz Matki Bożej – Opiekunki Ludzi Pracy, namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego po masakrze grudniowej z 1970 r. Madonna i Dzieciątko otrzymały nowe bursztynowe korony, poświęcone przez Ojca Świętego Jana Pawła II 6 lipca 2001 r., oraz rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. Pod płaszczem Maryi umieszczono bursztynowy kontur Polski, w którego górnej części znajduje się dyskretne logo Solidarności. Po obydwu stronach obrazu umieszczono również na ołtarzu figury patronki Europy – św. Brygidy Szwedzkiej i jej współsiostry zakonnej św. Elżbiety Hesselblad, która podczas wojny pomagała rodzinom żydowskim w Rzymie, by uchronić je przed zagładą. Pod sklepieniem zrywa się do lotu orzeł wyrzeźbiony z białego bursztynu. W ołtarz wkomponowano także 2 krzyże, które pełnią funkcję relikwiarzy – w jednym umieszczono fragment kości ks. Jerzego Popiełuszki, w drugim – relikwiarz z krwią św. Jana Pawła II.

Całość kompozycji ozdabiają wysokie na kilka metrów gałęzie winorośli z bursztynowymi gronami. Na szczycie ołtarza umieszczono też różnej wielkości krzyże, mające stanowić hołd dla ludzi, którzy oddali życie dla Polski.

Uroczystego poświęcenia i pobłogosławienia ołtarza dokonał w czasie nabożeństwa nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a symbolicznego odsłonięcia – prezydent RP Andrzej Duda i przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Reklama

W czasie homilii metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź stanowczo podkreślił, że Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny powstał „nie dla próżności ludzkiej”: – To jest nasze wotum wdzięczności Bogu za Jego obecność na drogach naszej historii. Za wiano polskich dziejów, za dar Ojczyzny, za ewangeliczny siew Kościoła, z którego wyrastało to, co wielkie i twórcze na polskiej drodze, za pokolenia idące przez swój czas z Chrystusem i Jego Matką, za tych, co bronili domowych progów i Bożych ołtarzy, za ludzi wiernych, miłujących, którzy Polskę kochają, a nie jej złorzeczą.

Taki ołtarz tylko w kolebce Solidarności

Bursztynowy ołtarz ma ok. 13 m wysokości oraz 120 m2 powierzchni okładzin bursztynowych i różnego rodzaju zdobień. Dla porównania: legendarna i największa realizacja architektoniczna z bursztynu – Bursztynowa Komnata – liczyła w swoim ostatnim etapie 78 m2 powierzchni i miała 4,2 m wysokości. Czyli Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny jest o połowę od niej większy i trzykrotnie wyższy. Nie liczby jednak i dane są tutaj istotne, najważniejszy jest fakt, że jest to dar ludzkich serc: bursztyny były przekazywane przez gdańszczan, ale też wielu Polaków w Ojczyźnie i na emigracji... – To nasze wspólne dzieło – podkreśla ks. kan. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy. A zainicjował je 17 lat temu ks. prał. Henryk Jankowski, legendarny kapelan Solidarności, niezwykły proboszcz, który 47 lat temu podjął się odbudowy zniszczonego doszczętnie kościoła św. Brygidy. W Gdańsku charyzmatyczny kapłan jest znany i ceniony najbardziej z tego, że odprawiał codziennie Msze św. dla strajkujących stoczniowców, m.in. przed historyczną już dziś Bramą nr 2. Codziennie też razem z Grzegorzem Pellowskim, gdańskim piekarzem, zawoził bochenki chleba stoczniowcom, a na plebanii kościoła św. Brygidy w stanie wojennym każdy potrzebujący zawsze otrzymywał pomoc.

Niezwykłe dzieła na rzecz pokoju

Autorami i wykonawcami niezwykłego bursztynowego ołtarza są prof. Stanisław Radwański i Mariusz Drapikowski, znany gdański bursztynnik. Obaj mistrzowie podkreślają, że są współtwórcami ołtarza razem z wieloma artystami i rzemieślnikami, którzy podjęli się trudu tworzenia dzieła. Mariusz Drapikowski jest autorem bursztynowego ołtarza Światło Pokoju i Pojednania, a także tryptyku Niewiasta z Jeruzalem – Królowa Pokoju, który był umieszczony przy IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, a obecnie znajduje się w Grocie Mlecznej i przy którym trwa codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie. Niedawno bursztynnik podarował ołtarz z jantaru w intencji pokoju w Korei – ołtarz został zainstalowany i poświęcony w diecezji Suwon w Korei Południowej. Najnowszym przedsięwzięciem mistrza jest Gwiazda Pokoju – wykonana również z bursztynu, a także z kryształu – która zostanie zawieziona do Groty Narodzenia Pana Jezusa na święto Trzech Króli, 6 stycznia 2018 r., do Betlejem.

Ołtarz Ojczyzny

Po uroczystej Mszy św. prezydent Andrzej Duda wyraził swą wdzięczność, że razem z przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą mógł odsłonić – jak powiedział – „ten wspaniały ołtarz, ołtarz Ojczyzny”, który jest pełen wielkich symboli wiary oraz ważnych wydarzeń polskiej historii. – Dziękuję, że są na tym ołtarzu obecni, obok Matki Najświętszej z Jasnej Góry, nasi wielcy rodacy, patrzący dziś na nas z niebiosów, gdzie siedzą obok tronu Pana Boga – jestem o tym przekonany – nasz święty Jan Paweł II, papież, i nasz błogosławiony ksiądz Jerzy – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent podziękował za tak niezwykły dar, dar ludzkich serc, i zakończył słowami: – Panie Boże, błogosław naszą Ojczyznę! Panie Boże, miej w swojej opiece nas, wszystkich Polaków, i tutaj, w Polsce, i na całym świecie! Panie Boże, miej w swojej opiece bohaterów Rzeczypospolitej!

Reklama

Żeganamy prof. Jana Szyszko

2019-10-16 12:37

wpolityce.pl

Odszedł jeden z najlepszych lekarzy naszej przyrody, który kochał polską ziemię służąc Ojczyźnie swoją wiedzą, doświadczeniem i oddaniem. Był wierny Bogu i ludziom. Będzie nam ciebie brakowało - tak wspominano śp. prof. Jana Szyszki, byłego ministra środowiska, profesora nauk leśnych, polityka Prawa i Sprawiedliwości. Prof. Szyszko zmarł nagle tydzień temu w wieku 75 lat.

Krzysztof Sitkowski/KPRP
Zobacz zdjęcia: Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Krzysztof Sitkowki/KPPR

W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej wzięli udział najwyżsi przedstawiciele państwa na czele z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem rządu RP. Mateuszem Morawieckim i prezesem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim. Mszy św. przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, zaś homilię wygłosił biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz. Liturgię koncelebrowało dziesięciu biskupów.

MK

- Kończąc swoją ziemską wędrówkę, zmierzasz do „Domu Naszego Ojca”, który jest domem miłości, pokoju i wiecznej radości. Poprzez naszą wspólną modlitwę chcemy do wieńca twojego życia dołożyć coś od siebie – powiedział witając zgromadzonych biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński.

W homilii bp Antoni Pacyfik Dydycz podkreślił wkład zmarłego profesora w troskę o polską przyrodę. Zwrócił uwagę, że u podstaw podejmowanych przez niego wysiłków leżała głęboka wiara w Boga, miłość do tego co stworzone oraz szacunek dla dziedzictwa narodowego i rodzimej kultury.

- Mimo licznych trudności, nie traciłeś spokoju pamiętając słowa psalmu 116, w którym czytamy: „Ufność miałem nawet wtedy, gdy mówiłem jestem w wielkim ucisku”. Do wszystkiego podchodziłeś z wielkim spokojem. To głębokie przekonanie, a w istocie twoja wiara towarzyszyły ci przez całe twoje życie. Zawsze byłeś pogodny, niezależenie od różnego rodzaju sytuacji, nawet tych najmniej ciekawych, oczekując na Boże błogosławieństwo we wszystkich okolicznościach kolejnych etapów twojego życia – powiedział bp Dydycz.

Krzysztof Sitkowki/KPPR

Zwrócił też uwagę na wkład zmarłego profesora w dziedzinie nauki, gospodarki i polityki. – Zabiegał, by cała jego praca, nauka i poświęcenie służyły rodzinie, a potem wszystkim z którymi spotykał się w swoim bogatym życiu. Bliskie były mu słowa „Polak chociaż stąd miedzy narodami słynny, że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny. Gotów puścić się w kraje świata w nędzy i poniewierce przeżyć długie lata walcząc z ludźmi i z losem póki mu wśród burzy przyświeca ta nadzieja, że Ojczyźnie służy” - powiedział duchowny. Podkreślił, że trudności poprzedniego systemu profesor przeszedłeś bez strat moralnych i duchowych. Wspomniał o zorganizowanej przez zmarłego Międzynarodowej Konferencji Zrównoważony Rozwój w świetle encykliki papieża Franciszka Laudato Si”. Papieska Akademia Nauk przyznała mu nagrodę „Nauka dla Pokoju” – przypomniał bp Dydycz.

Powiedział, że troska śp. prof. Szyszko o Ojczyznę wyrażała się w propagowaniu takich postaw i takich porządków, które zabezpieczałyby ład w przyrodzie, a porządek w ludzkim życiu. - Z tego względu miałeś czas na spotkania z wychowankami, by ich umacniać w trosce o bezpieczeństwo ludzi oraz całej natury stworzonej – zwrócił uwagę biskup.

Zaznaczył, że szczególne miejsce w sercu i działalności profesora zajmowała Puszcza Białowieska. – Z odwagą, kompetencją, pasją i poświeceniem ratował ją przed katastrofą mając świadomość, że nie da się jej niczym innym zastąpić. Niestety, przy tej okazji wiele nacierpiał się bez powodu – powiedział kaznodzieja.

Podczas uroczystości pogrzebowych śp. Jan Szyszko został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jego ciało spocznie na miejscowym cmentarzu parafialnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzień Papieski na Jasnej Górze

2019-10-16 16:32

Maciej Orman, BPJG

Jasna Góra podsumowała dzisiaj w Sali Papieskiej obchody 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy. Specjalna konferencja prasowa odbyła się w wyjątkowym dniu, 16 października, w którym mija 41 lat od pamiętnych słów: „Habemus papam. (…) Cardinalem Wojtyła”

Maciej Orman

Jednym z elementów obchodów rocznicy pielgrzymki jest projekt edukacyjny „Nadzieja. Zwycięstwo” wsparty przez program ministerialny „Niepodległa”. Jego celem jest przypomnienie, a dla młodszego pokolenia zapoznanie z osobą Jana Pawła II i jego wkładem w budowanie wolnej i niepodległej Polski, jedności narodowej, a przede wszystkim w odzyskanie przez Polaków godności, szacunku, dumy, przekonania o własnej wartości i odkrycia narodowej tożsamości.

Organizatorzy chcą także przypomnieć o nieznanym ani w kraju, ani w regionie częstochowskim proteście w klubie „Ikar” (dzisiejszej siedzibie częstochowskiego MPK) w dniach 11-19 listopada 1980 r., który był niejako owocem pielgrzymki papieskiej z 1979 r.

– Nieprzypadkowo spotykamy się 16 października. Pontyfikat Jana Pawła II zmienił świat i Polskę. Miał też ogromny wpływ na dzisiejsze znaczenie Jasnej Góry – powiedziała prowadząca konferencję prasową Izabela Tyras z Radia Jasna Góra.

– Dzisiaj podsumowujemy I etap realizowanego od maja projektu „Nadzieja. Zwycięstwo”. Naszą ideą jest, aby młodzież i dzieci mogły niejako dotknąć tego niezwykłego wydarzenia, jakim była I pielgrzymka papieża Polaka na Jasną Górę, ponieważ dla nich Jan Paweł II jest niejednokrotnie tylko wspomnieniem – podkreśliła Anita Imiołek, wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach, jeden z koordynatorów projektu „Nadzieja. Zwycięstwo”. Projekt zakończy się w listopadzie odtworzeniem wydarzeń z 1980 r. w świetlicy „Ikara”. – Polska nie wie o tym proteście, który zapoczątkował prężne działanie Solidarności – dodała Aneta Imiołek.

– Jasna Góra stała się główną amboną nauczania papieskiego dla ojczyzny – powiedział przeor klasztoru o. Marian Waligóra, podsumowując obchody 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II z 1979 r. – Dla nas jest cenne to, że możemy otworzyć młodemu pokoleniu drzwi do tego skarbca nauczania papieża – przyznał.

Projekt „Nadzieja. Zwycięstwo” objęła też patronatem Urszula Bauer, śląski kurator oświaty. – Wszyscy, którzy mamy związek z oświatą, wiemy, jaką rolę odgrywa nauka św. Jana Pawła II w procesie wychowawczym. Patronat ma również dla mnie osobisty wymiar. W 1979 r. jako 17-latka, wbrew zakazowi nauczycieli, przyjechałam na Jasną Górę z grupą kolegów i koleżanek ze szkoły, żeby uczestniczyć w pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski. To wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami – przyznała Urszula Bauer.

W ramach projektu „Nadzieja. Zwycięstwo” zorganizowano akcję zbierania fotografii uczestników pielgrzymki papieża na Jasną Górę w 1979 r. Wystawę amatorskich zdjęć pt. „Co nam zostało z tamtych dni – Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku” otworzyli o. Marian Waligóra i Urszula Bauer.

Następnie uczniowie, od przedszkola po szkoły średnie, zaprezentowali przedstawienia nagrodzone w I Wojewódzkim Przeglądzie Teatralnym poświęconym twórczości Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Wręczone zostały też nagrody w konkursach: plastycznym (rodzinnym) dla przedszkolaków: „Jan Paweł II w życiu naszej rodziny” i literackim: „Czerwcowe dni 1979 roku moich bliskich z Janem Pawłem II w Częstochowie”. W tym ostatnim brał udział Jakub Pająk ze Szkoły Podstawowej im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach i został jego laureatem. – Przeprowadziłem wywiad z moim wujkiem. Jako ministrant służył do Mszy św., której na Jasnej Górze przewodniczył Jan Paweł II. Wujek przyniósł do ołtarza dary, za co papież serdecznie mu podziękował – powiedział „Niedzieli” Jakub Pająk.

Jedną z laureatek konkursu jest też koleżanka Kuby ze szkoły, Martyna Rozpędek. –W przygotowaniu projektu pomagała mi cała rodzina, m.in. ciocia, która miała okazję porozmawiania z Janem Pawłem II. Ta praca przybliżyła mi postać Ojca Świętego, który zrobił dla Polski bardzo dużo – powiedziała w rozmowie z „Niedzielą”.

Z dużego zainteresowania konkursem literackim cieszyła się Anna Zarzycka-Tomalska, nauczyciel historii w SP w Zrębicach. Jak przyznała, „prace były wzruszające”. Sama też nie kryła wzruszenia podczas rozmowy. – Jan Paweł II wszędzie nam towarzyszy – dodała.

Obchody 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski na Jasnej Górze składały się z dwóch etapów. W I etapie w czerwcu odbyły się główne uroczystości. 4 czerwca Mszy św. na Szczycie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, świadek życia i posługi Jana Pawła II. W pierwszy etap świętowania jubileuszu wpisały się również m.in. spotkanie edukacyjne dla dzieci i młodzieży „Tu zawsze byliśmy wolni”, połączone ze zwiedzaniem i zapoznaniem młodych z papieskimi wotami ofiarowanymi Matce Bożej, cykl katechez z Janem Pawłem II, unikatowa wystawa w Arsenale pt. „Człowiek Zawierzenia”, która gromadzi licznie papieskie pamiątki i wota, wystawa plenerowa na wałach jasnogórskich „Wstańcie, chodźmy. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski”, koncert fortepianowy w ramach projektu „Fortepiany wolności” oraz Koncert Muzyki Polskiej w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej.

II etap jubileuszu 40. rocznicy papieskiej pielgrzymki to przede wszystkim obchody Dnia Papieskiego, które potrwają na Jasnej Górze do 22 października. W programie tych dni znalazły się m.in.: katechezy z Janem Pawłem II, koncert chóru Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej, spotkanie edukacyjne „O nadziei w Dniu Papieskim”, koncert „Tradycja i polskość w pieśniach S. Moniuszki - Jan Paweł II o kulturze” oraz dzień modlitw z Janem Pawłem II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem