Reklama

Święto polskiej geografii

W 2018 r. przypada 100. rocznica utworzenia Polskiego Towarzystwa Geograficznego, które zostało założone w Warszawie w styczniu 1918 r. i jest jednym z najstarszych stowarzyszeń naukowych na ziemiach polskich. Geografowie, zwłaszcza Eugeniusz Romer, który był w oficjalnej polskiej delegacji na paryskiej konferencji pokojowej, odegrali ważną rolę w ustalaniu granic niepodległej Polski. W dwudziestoleciu międzywojennym swoimi pracami angażowali się w proces integracji ziem polskich, mieli znaczący udział w tworzeniu koncepcji okręgów gospodarczych, byli pionierami planowania przestrzennego i regionalnego. Członkowie Towarzystwa zapisali również piękną kartę i dowiedli swojego patriotyzmu w okresie okupacji hitlerowskiej.

Liczne zasługi polskich geografów zostaną przypomniane podczas obchodów 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego w 2018 r., które zainauguruje 27 stycznia 2018 r. uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego PTG połączone z seminarium naukowym pt. „Polskie Towarzystwo Geograficzne w dziejach polskiej geografii”. W marcu br. w Sejmie RP zostanie otwarta wystawa „Geografia polska – tradycja i współczesność”, odbędzie się również sesja naukowa „Wkład geografii w budowę niepodległej Polski: wczoraj – dzisiaj – jutro”. 100-lecie PTG będzie jednym z tematów Kongresu Geografii Polskiej, który odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia br. w Warszawie.

W Collegium Maius w Krakowie od 16 kwietnia do 15 lipca br. będzie można oglądać wystawę „Geografia polska i geografowie w latach II wojny światowej”. Na czerwiec natomiast planowana jest w Krakowie konferencja naukowa pt. „Rola geografii w utrwalaniu Niepodległej Polski i w Jej rozwoju”.

Reklama

W całej Polsce odbędzie się blisko 100 imprez naukowych i popularnonaukowych organizowanych przez oddziały terenowe i merytoryczne lub przez komisje tematyczne Towarzystwa. Wszyscy organizatorzy starają się, aby 100-lecie PTG było świętem całej polskiej geografii. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: https://ptgeo.org.pl .

Autorem artykułu o historii Polskiego Towarzystwa Geograficznego, który zamieszczamy, jest prof. Antoni Jackowski – wybitny polski geograf, przez wiele lat dyrektor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i twórca Zakładu Geografii Religii na UJ. Prof. Jackowski należy do wąskiego grona polskich geografów, którzy wytyczyli nowe, oryginalne pole badawcze w zakresie geografii turyzmu i geografii religii. Należy do grupy najbardziej twórczych geografów w Polsce – zarówno pod względem badawczym, jak i organizacyjnym.

2018-01-24 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję