Reklama

Niedziela Lubelska

Mają odwagę czy nić dobro

W sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie odbyło się spotkanie Kolędników Misyjnych

Niedziela lubelska 4/2018, str. IV

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Paweł Wysoki

Oprócz strojów dzieci przygotowały flagi Syrii i Libanu

Oprócz strojów dzieci przygotowały flagi Syrii i Libanu

Wakcję prowadzoną przez Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci z roku na rok włącza się coraz więcej parafii naszej archidiecezji. Tym razem w okresie świątecznym, od Bożego Narodzenia do połowy stycznia, w ponad 30 parafiach Dobrą Nowinę głosiło 150 grup kolędniczych, w sumie ok. tysiąc dzieci. Mali misjonarze odwiedzili niemal 5 tys. rodzin, dzieląc się z nimi radością Bożego Narodzenia i gromadząc w sumie ponad 80 tys. zł na pomoc dzieciom z Syrii i Libanu. To rekord. – Akcja Kolędników Misyjnych jest przede wszystkim akcją ewangelizacyjną, w którą włączają się dzieci, rodzice i nauczyciele. To wielkie wydarzenie edukacyjne i wychowawcze tak naprawdę jest okazją do głoszenia Jezusa Chrystusa, ponieważ dzieci jak misjonarze chodzą z Dobrą Nowiną od domu do domu – mówi ks. Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji lubelskiej. Duszpasterz od kilku lat odpowiada za organizację podsumowania akcji Kolędników Misyjnych i z radością zauważa, że bierze w niej udział coraz więcej osób.

Młodzi misjonarze

– W sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej jest nas już ok. 800 osób – mówiła 17 stycznia s. Irena Karczewska, Franciszkanka Misjonarka Maryi z diecezjalnego sekretariatu misyjnego. – Z ponad 30 parafii biorących udział w akcji są z nami kolędnicy m.in. z Kraśnika, Stróży, Dąbrowicy, Łęcznej, Kłodnicy, Kazimierza Dolnego, Świdnika, Kiełczewic, Puław, Końskowoli, Opola Lubelskiego, Chełma, Piask, Urzędowa, Bobów, Kaniego i Lublina. To w zdecydowanej większości dzieci ze szkół podstawowych, ale też młodzież ze swoimi duszpasterzami i nauczycielami – wylicza siostra. Z gromadzonych przez sekretariat informacji wynika, że akcja Kolędników Misyjnych, którzy co roku pomagają znajdującym się w potrzebie rówieśnikom (kraje, którym trzeba pomóc, wskazuje papież), najbardziej rozpowszechniona jest w parafii św. Barbary w Łęcznej, gdzie kolęduje ponad 25 grup. – Tym razem Łęczna miała konkurencję w Świdniku. W parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła akcja została zorganizowana po raz pierwszy, a wzięło w niej udział aż 15 grup kolędniczych. Dziś są z nami, a parafialna schola Nutki chwały z ks. Tadeuszem Facem prowadzi animację muzyczną spotkania – cieszy się s. Karczewska.

Reklama

Doroczne spotkanie kolędników ma na celu podsumowanie akcji i jest formą wdzięczności za trud i zaangażowanie dzieci, rodziców i nauczycieli w działalność misyjną. – To przede wszystkim wdzięczność wyrażana Bogu za czas ewangelizacji, spotkania z ludźmi, dzielenie się z potrzebującymi, duchową łączność z dziećmi ogarniętej wojną Syrii i Libanu. To również czas modlitwy o pokój na świecie – mówi zakonnica. Jako wyraz wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie w misje, podczas spotkania 6 nauczycieli religii zostało odznaczonych medalem „Lumen Mundi”. Diecezjalne wyróżnienie otrzymali: Elżbieta Czarnota, Teresa Lankamer, Agnieszka Remiś, s. Urszula Kupczyk OSU, s. Dorota Ostolska FMM i Waldemar Dziaczkowski.

Spieszyć z pomocą

Centralnym punktem spotkania małych misjonarzy była Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. We wprowadzeniu do Liturgii kustosz sanktuarium ks. prał. Józef Dziduch dziękował zgromadzonym u stóp Matki Bożej Latyczowskiej za to, że ochoczo spieszyli z pomocą dzieciom w Syrii i Libanie, że zwrócili uwagę tysięcy osób na sytuację tych, którzy cierpią przez konflikty wojenne. – Do wielu domów zanieśliście pokój i nadzieję, jaką pokładacie w Jezusie. Ufamy, że wasza posługa przyniesie dobre owoce – podkreślał kapłan.

Zwracając się do kolędników, abp Stanisław Budzik mówił słowami św. Jana Pawła II: – „Jesteście źrenicą Bożego oka, jesteście biciem Bożego serca”. Bardzo wam dziękuję, że przez waszą akcje zbierania ofiar dla dzieci jesteście przedłużeniem uzdrawiającej dłoni Chrystusa, że macie odwagę czynić dobro, że wędrując po domach, daliście innym okazję, by mogli coś dobrego uczynić i włączyć się w dzieło pomocy dla dzieci cierpiących z powodu wojny na Bliskim Wschodzie. Jesteście źrenicą Bożego oka, biciem Jego serca, przedłużeniem Bożej miłości, którą Chrystus ma dla każdego człowieka – podkreślał Ksiądz Arcybiskup. – Nie ma takich sytuacji, które by nie pozwalały nam pomagać drugiemu człowiekowi. Trzeba odsunąć lęki i nie bać się, że ktoś nas skrytykuje. Jak Jezus trzeba iść z pomocą człowiekowi w każdym czasie – podkreślał.

Wskazując na łaskami słynący obraz Matki Bożej, którego rekoronacja jest zaplanowana na 4 października (w 240. rocznicę koronacji), mówił: – Są ludzie, którzy na nowe korony dla Matki Bożej ofiarowują złoto i drogie kamienie, ale najpiękniejszym klejnotem dla korony Maryi są nasze dobre czyny, dzieła miłości, solidarności i pomocy; jest nim akcja Kolędników Misyjnych. Niech Matka Boża przyjmie od nas te klejnoty i przedstawi je swojemu Synowi, który stał się człowiekiem, by głosić ludziom dobrą nowinę o królestwie Bożym, by leczyć wszelkie choroby i cierpienia wśród ludzi.

2018-01-24 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci pomagają dzieciom

Niedziela lubelska 4/2019, str. I

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Paweł Wysoki

W akcję Kolędników Misyjnych włączyło się 1,5 tys. dzieci

W akcję Kolędników Misyjnych włączyło się 1,5 tys. dzieci

Centrum Misyjne Archidiecezji Lubelskiej podsumowało akcję Kolędników Misyjnych. Radością Bożego Narodzenia z mieszkańcami naszego regionu dzieliło się ok. 1,5 tys. małych misjonarzy, którzy podzieleni na 150 grup odwiedzili ponad 5 tys. rodzin. Kolędników można było spotkać w wielu parafiach, m.in. w Kiełczewicach, Kłodnicy Dolnej, Kazimierzu Dolnym, Łęcznej, Świdniku, Sernikach, Końskowoli, Opolu Lubelskim, Lubartowie, Bobach, Pisakach, Kaniem, Żyrzynie, Dąbrowicy, Baranowie, Rudzie Hucie, Niedrzwicy Dużej, Cycowie, Bychawie, Leszkowicach, Chełmie, Markuszowie, Kazimierzówce, Kijanach, Siennicy Nadolnej, Michowie, Rogóźnie i Lublinie. Dzieciom i młodzieży udało się zgromadzić 80 tys. zł z przeznaczeniem na pomoc dla rówieśników z Rwandy i Burundi. Środki przekazane na fundusz Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci pomogą w realizacji projektów realizowanych przez polskich misjonarzy.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Nieść światło Chrystusa

2023-02-02 20:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Opatowie, w kościele Ojców Bernardynów obchodzony był Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego.

W tegoroczne obchody diecezjalnego dziękczynienia za dar osób zakonnych wpisała się poranna Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kaplicy klasztornej sióstr klarysek w Sandomierzu oraz popołudniowa Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Wespół z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, o. Edgar Semeniuk, gwardian oraz proboszcz parafii, ojcowie zakonni oraz przybyli księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję