Reklama

Świadectwo ks. Leona Juchniewicza

Matka Boża Częstochowska odnalazła mnie w Ekwadorze

Jestem misjonarzem w Ekwadorze od sierpnia 1987 r. Moja praca tutaj jest bardzo szeroka. Działalność duszpasterska to podstawa – jestem proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Matki Bożej. Prowadzę też 10-letnią szkołę podstawową im. św. Maksymiliana Kolbego, w której uczy się ponad setka dzieci. Jest to szkoła prywatna, ale otrzymujemy dużą pomoc z Polski, m.in. dzięki siostrom franciszkankom Rodziny Maryi z Mszany Dolnej. Od kilku lat na prośbę biskupa diecezjalnego pracuję też w Kancelarii Kurii Diecezji Santo Domingo.

Jako kleryk i młody ksiądz pielgrzymowałem na Jasną Górę przez siedem lat, byłem przewodnikiem pielgrzymkowych „siedemnastek” z kościoła akademickiego pw. św. Anny w Warszawie, a później z Olsztyna. Po tak długiej przerwie Matka Boża odnalazła mnie tutaj, pod równikiem. Dlatego kiedy witałem Jej Obraz w Ekwadorze słowami: „Pielgrzymowałem do Ciebie przez siedem lat, a teraz Ty przyszłaś do mnie”, przeżyłem ogromne wzruszenie.

Reklama

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w intencji obrony życia jest dla nas bardzo ważna. W konstytucji Ekwadoru jest co prawda zapisane prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale działają ruchy, które propagują aborcję i eutanazję. Również młodzieży i dzieciom proponuje się ideologię genderową, ideologię antychrześcijańską. Jako kustosz i koordynator peregrynacji nawiązuję kontakty z kolejnymi parafiami, które przyjmują Obraz. Duże wsparcie i zachętę otrzymałem od naszego biskupa diecezjalnego Bertrama Wicka. Konferencja Episkopatu Ekwadoru jest też pierwszą w świecie, która przyjęła Obraz jako zgromadzenie biskupów całego kraju.

Chociaż niewielu Ekwadorczyków wie, czym jest Obraz Jasnogórski dla Polaków, zbliżają się do Matki Bożej z nabożeństwem i modlą gorąco. Mówią też, że ta Ikona ma w sobie coś, co budzi szczególny sentyment. Pewna kobieta zapytała mnie niedawno, gdzie jest obecnie Ikona, bo jakiś czas temu modliła się przed Nią i otrzymała łaskę macierzyństwa, chcieli więc z mężem podziękować Matce Bożej za ten długo oczekiwany dar.

W trakcie peregrynacji widoczne jest też ożywienie działań w obronie życia. W naszej diecezji działa „Karawana życia”. Jest w nią zaangażowana m.in. p. Amparo Medina, która kiedyś pracowała w ONZ i była propagatorką aborcji i kultury śmierci. Ale kiedy sama stanęła przed dylematem: aborcja albo życie dziecka, wybrała dziecko. Przeżyła głębokie nawrócenie i obecnie działa w obronie życia i rodziny – głosi konferencje, rozdaje ulotki. Jest tutaj również Centrum Pomocy Kobiecie, które przez modlitwę i dialog pomaga matkom i dzieciom zagrożonym aborcją. Raz w roku organizuje też chrzty dzieci uratowanych z aborcji – w ubiegłym roku było ponad sto takich dzieci.

2018-01-31 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja/ Zmarł aktor filmowy, teatralny i telewizyjny Michael Lonsdale

2020-09-21 17:31

[ TEMATY ]

śmierć

aktor

Michael Lonsdale

Niedziela

Francuski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny brytyjskiego pochodzenia Michael (Michel) Lonsdale zmarł w poniedziałek w swoim domu w Paryżu - poinformował jego agent. Miał 89 lat.

W ciągu swej 60-letniej kariery Lonsdale, z bardzo rozpoznawalnym głosem, wcielił się w ponad 200 ról w kinie, w tym w jednym z filmów o Jamesie Bondzie pt. "Moonraker" z 1979 r., w teatrze i telewizji - przypomina AFP.

Znany też z brawurowej roli detektywa Lebela w "Dniu Szakala" Freda Zinnemnna z 1973 r., czy opata w "Imieniu Róży" Jean-Jacques’a Annauda z 1986 r.

Zdobywca Cezara w 2011 r. za najlepszą rolę drugoplanową - brata Luca w "Ludziach Boga" Xaviera Beauvois. (PAP)

cyk/ mal/

CZYTAJ DALEJ

Żywy Różaniec w Łagiewnikach

2020-09-21 22:44

plakat/ archiwum

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w sobotę - 26 września odbędzie się XI Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Hasłem pielgrzymki są słowa Jana Pawła II: „Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem”.

- To jedno z wydarzeń w stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Będziemy przyzywać jego wstawiennictwa i wpatrywać się w jego różaniec. On powiedział: „Różaniec to modlitwa, którą bardzo umiłowałem” - mówi ks. Stanisław Szczepaniec, diecezjalny moderator Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. I informuje, że pielgrzymkowe spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00. Zapowiada: - Zaplanowaliśmy wspólną modlitwę, konferencję, będą świadectwa i komunikaty, a także adoracja Najświętszego Sakramentu. Uwieńczeniem naszego spotkania będzie Eucharystia sprawowana o godz. 12 pod przewodnictwem naszego metropolity ks. abp Marka Jędraszewskiego.

Jak podkreśla kapłan, modlitwa różańcowa jest dziś bardzo potrzebna. - W różańcu zawiera się to wszystko, co jest w Ewangelii i to wszystko, co jest we Mszy świętej. Różaniec jest nam dany jako dar zbawienia. Wszystkie tajemnice, jakie są w życiu Jezusa i Maryi, są obecne w różańcu. Jeżeli całe Boże zbawienie, całą miłość Boga wyrażamy i zawieramy w modlitwie, modlimy się z Maryją, modlimy się z całym Kościołem, to potęga tej modlitwy jest niesamowita: ona nas przemienia i ona wyprasza błogosławieństwo dla świata. Dlatego Kościół przez wieki zachęcał do modlitwy różańcowej, a dzisiaj to wezwanie brzmi jeszcze mocniej – zaznacza ks.Szczepaniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję