Reklama

Settimana

Czy trzeba się martwić pustymi kościołami?

Na Zachodzie do kościołów uczęszczają w przeważającej mierze ludzie starsi, a wspólnota parafialna nie ma kontaktu z ludźmi młodymi. Czy trzeba się tym martwić? Niekoniecznie – twierdzi w wywiadzie znany teolog, profesor Uniwersytetu w Wiedniu Paul Michael Zulehner. Wszystko zależy od tego, jak się spojrzy na ten problem. Jeżeli za punkt odniesienia weźmiemy przeszłość i jej kryteria, to należy się martwić, ale – zdaniem profesora – to błąd. Należy raczej wszystko wyzerować i skupić się na pozyskiwaniu dla życia kościelnego nowych członków. Być może efektem będzie mniejsza liczba członków wspólnoty, ale za to o większej duchowej jakości.

Jak przyciągnąć młodych? Zdaniem prof. Zulehnera, także tutaj należy odwrócić sposób działania. Do tej pory formowanie członków Kościoła zaczynało się od katechizmu. Dziś należy to czynić, poczynając od diakonii – np. angażować młodych ludzi w nowe projekty służby drugiemu człowiekowi. Zaangażowani w dzieła miłości względem bliźniego będą w sposób naturalny poznawali Ewangelię i coraz bardziej utożsamiali się z Kościołem założonym przez Jezusa.

Reklama

Prof. Zulehner razem z czeskim księdzem Tomášem Halíkiem zainicjowali projekt wsparcia dla papieża Franciszka – www.pro-pope-francis.com. Zainteresowanie przerosło wszelkie oczekiwania. Do projektu przyłączają się ludzie spoza Kościoła, którzy dostrzegają w inicjatywach Ojca Świętego i stawianych przez niego pytaniach odpowiedź na problemy współczesnego świata. Franciszek, zdaniem austriackiego uczonego, oczyścił kulturę pastoralną Kościoła według nauki Jezusa. Zdaniem obecnego Ojca Świętego – tak odczytuje jego działalność austriacki akademik – Kościół ma być już nie trybunałem, a szpitalem, duchowni nie będą już ideologami, a pasterzami, nie moralizatorami, a uzdrowicielami zranionych ludzkich dusz.

2018-01-31 10:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2020-08-12 16:56

[ TEMATY ]

Licheń

Wniebowzięcie NMP

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będzie w dniach 14-16 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej okazją do potrójnego świętowania: uczczenia 170. rocznicy objawień Matki Bożej w Grąblinie, 53. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej i setnej rocznicy „Cudu nad Wisłą”.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się w piątek 14 sierpnia i Nieszporami maryjnymi i Mszą Św. przy ołtarzu koronacyjnym w starej części Sanktuarium. Po Eucharystii w licheńskiej bazylice o godz. 20.15 Barbara Kaczor, licheńska organistka, zagra koncert „Magnificat. Z Maryją wielbimy Boga”. Po nim tradycyjnie odbędzie się Apel Maryjny i procesja ze światłami.

W dzień odpustu, 15 sierpnia wierni będą modlić się w bazylice o godz. 11.00 Różańcem w intencji Ojczyzny. W południe sprawowana będzie główna Msza Św., podczas której zaśpiewa chór bazyliki licheńskiej „Stabat Mater” i Sanktuaryjny Kwintet Dęty.

Po południu, o godz. 14.30 delegacja złoży kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku, a Msza Św. o godz. 16.00 zostanie odprawiona w intencji poległych w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej.

Uroczystości odpustowe zakończą się w niedzielę. O godz. 15.00 z kościoła św. Doroty w Licheniu wyruszy procesja do kaplicy objawień w Grąblinie, gdzie będzie sprawowana Msza święta.

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się z prefektem apostolskim w Mongolii

2020-08-13 20:21

[ TEMATY ]

papież Franciszek

prefekt

Mongolia

PAP

Papież Franciszek przyjął na audiencji wyświęconego kilka dni temu na biskupa o. Giorgia Marengo, prefekta apostolskiego w Mongolii. We wrześniu, jeśli normy antypandemiczne na to pozwolą, wróci on do tego azjatyckiego kraju, w którym od 17 lat pełni posługę.

„Ponieważ wspólnota katolicka jest maleńka, bardzo ważne jest, aby troszczyć się o jak najlepsze relacje w władzami świeckimi. Trzeba kontynuować współpracę oraz wzajemną pomoc, które już istnieją. Także dlatego, że dla mojego poprzednika było to bardzo ważne. Istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na dialog międzyreligijny, zważywszy na to, że Mongolia jest krajem, który religijne punkty odniesienia znajduje przede wszystkim w buddyzmie i szamanizmie. Ważne jest dalsze tworzenie braterskich mostów relacji z przedstawicielami innych wyznań –uważa bp Marengo. – A więc dialog międzyreligijny, bliskość wobec biednych, najmniejszych, osób cierpiących w społeczeństwie. Podkreśliłbym również znaczenie pogłębienia kulturowego, czyli historii i tradycji, tożsamości kulturowej Mongołów, którzy mają wiele do powiedzenia i do ofiarowania reszcie ludzkości oraz pogłębienia wymiaru duchowego. Ludzi w Mongolii cechuje wielka wrażliwość i szczególnie ci, którzy przyjęli już wiarę chrześcijańską potrzebują uczynić ją bardziej swoją. Mówimy zatem o głębi, o autentyczności podążania w wierze, o szkole ciągłej modlitwy, aby ludzie mogli kroczyć łatwiej i pogodniej swoją drogą.“

Vatican News

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję