Reklama

Konsekwentnie po stronie polskich spraw

Jaki będzie 2018 r. w Unii Europejskiej? To pokaże czas. Dołożę jednak wszelkich starań, aby był to czas bardzo dobrze wykorzystanych szans – dla województwa śląskiego, dla Polski i dla Europy

Jako członek dwóch najbardziej zagarniętych przez lewicę komisji PE – Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia oraz Komisji Ochrony środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa żywności – chcę pokazywać Polskę jako państwo, w którym tradycyjne europejskie wartości są pełne życia, a nie ideologii. Ostatnio w Parlamencie Europejskim w Brukseli m.in. poprowadziłam wysłuchanie publiczne dotyczące praw dzieci umieszczanych w rodzinach zastępczych w innym państwie. To naprawdę szokujące, że w XXI wieku w Europie wciąż musimy przypominać o tym, iż ciężko doświadczone dzieci, które nie są w stanie bronić swoich praw, nie mogą być traktowane jak przedmiot, lecz należy je chronić przed niepotrzebnym szokiem kulturowym i językowym. Jestem przekonana, że to wydarzenie jednoznacznie potwierdzi polską wrażliwość na prawa tych, którzy nie mogą sami się bronić.

Reklama

Patrząc na rok 2018 z lotu ptaka, kluczowym dla mnie wydarzeniem będzie szczyt klimatyczny COP24, na którym będę miała zaszczyt prezentować stanowisko grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Szczyt odbędzie się w Katowicach. Wyróżnienie to jest wyrazem uznania dla mojego zaangażowania w prace komisji ochrony środowiska PE, co również docenił prestiżowy ranking „Vote Watch”, który uznał mnie za najbardziej wpływowego polskiego posła tej komisji. Negocjacje, w których weźmie udział 18 tys. osób ze 197 państw, doprowadzą do przyjęcia pakietu szczegółowych decyzji wdrażających paryskie porozumienie klimatyczne z 2015 r.

To dla Polski ogromne wyzwanie nie tylko organizacyjne, lecz przede wszystkim merytoryczne. Dziś, gdy europejska gospodarka jest tłumiona przez chorobliwie wysokie ambicje ekologiczne UE, wypracowanie rozsądnych rozwiązań międzynarodowych na rzecz walki z globalnym ociepleniem jest szczególne istotne. Wyniki katowickiego szczytu wyznaczą kierunek działania wszystkim stronom porozumienia paryskiego, do których należy także Unia Europejska.

Nowy rok z pewnością przyniesie nam nowe wyzwania w relacjach z UE – pomysłowość totalnej opozycji w „troszczeniu się” o Polskę nie ma przecież granic. Jednak dla mnie priorytety pozostają niezmienne. Będę konsekwentnie dążyła do tego, aby Unię Europejską zbliżyć do jej korzeni, ponieważ jestem przekonana, że jej siła tkwi w sile państw członkowskich. Oby tę prawdę zrozumieli wreszcie także europejscy biurokraci, którzy ogłosili rok 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego – jak dotąd przyczyniali się oni bowiem głównie do jego upadku.

2018-01-31 10:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Biała: abp Jędraszewski odwiedził domy pogorzelców

2021-06-20 20:21

twitter.com/ArchKrakowska

Abp Marek Jędraszewski spotkał się w Nowej Białej z mieszkańcami domów, które zostały całkowicie lub częściowo zniszczone w wielkim pożarze. Zapewnił o pomocy archidiecezji krakowskiej dla wszystkich osób, które straciły często cały dorobek życia.

- Tworzymy wspólnie Kościół, teraz właśnie możecie liczyć na naszą pomoc - zapewnił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który na ul. św. Katarzyny, gdzie doszło do pożaru spotkał się z mieszkańcami, których dobytki w całości lub częściowo zostały zniszczone w wielkim pożarze, który trawił wioskę od sobotniego popołudnia do późnego wieczora.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: tylko co dziesiąta para bierze ślub kościelny

2021-06-20 14:41

[ TEMATY ]

rodzina

ślub

Adobe.Stock

Tylko co dziesiąta para mówi sobie sakramentalne „tak” w Hiszpanii, wynika z danych Krajowego Instytutu Statystycznego. Od ponad 20 lat obserwuje się systematyczny spadek ślubów kościelnych, a sytuację pogorszyła jeszcze panująca pandemia.

Liczby mówią same za siebie. Dwadzieścia lat temu 163 tys. par wzięło ślub kościelny w Hiszpanii, w 2020 r. - blisko 9,5 tys. (9444). Choć pandemia bez wątpienia miała wpływ na tę liczbę (liczba zawartych małżeństw spadła o 45,7 proc. w porównaniu do 2019 r.), to jednak faktem jest stopniowy spadek ślubów kościelnych, szczególnie od 2009 r., kiedy po raz pierwszy więcej było ślubów cywilnych. Jeśli w 1996 r. blisko 45 tys. par zdecydowało się na ślub cywilny, to w 2019 r. zrobiło to aż 129 tys. par. Gwałtowny spadek ślubów kościelnych pokazują dane Krajowego Instytutu Statystycznego. W 2001 r. małżeństwa kościelne stanowiły 73,1 proc., osiem lat później ich liczba wynosiła 45,5 proc., w ubiegłej dekadzie ok. 20 proc., a teraz 10 proc.

CZYTAJ DALEJ

Być jak św. Brat Albert

2021-06-20 20:25

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Kiedrzyn

parafia św. Brata Alberta

Tomasz Nita

– Święty Brat Albert w swoim życiu ujrzał Mistrza, który rozmnożył chleb dla głodnych ludzi. Dlatego niósł miłość i dobro najbiedniejszym i był dla nich jak chleb – mówił 20 czerwca w homilii ks. Jan Napierała, salezjanin, w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie.

Mszy św. ku czi św. Brata Alberta przewodniczył ks. Marek Siwek, salezjanin, rodak z parafii, w koncelebrze z ks. Mariuszem Frukaczem, redaktorem Tygodnika Katolickiego "Niedziela". Celebransi dziękowali Bogu za 25 lat kapłaństwa. W liturgii wzięła udział schola z parafii Wsola z diecezji radomskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję