Reklama

Dobra wiadomość: krótka kolejka do endoprotezoplastyki

Z dr. n. med. Markiem Krochmalskim – ortopedą-traumatologiem, szefem Kliniki Medical Magnus w Łodzi, i dr. n. med. Jackiem Magnuszewskim – ortopedą-traumatologiem, ordynatorem oddziału ortopedyczno-urazowego Kliniki Medical Magnus w Łodzi, rozmawia Anna Janowska

Niedziela Ogólnopolska 5/2018, str. 46-47

Archiwum Medical Magnus Clinic

Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

ANNA JANOWSKA: – Jako pacjenci publicznej służby zdrowia przyzwyczailiśmy się do oczekiwania w niezmiernie długich kolejkach na różne zabiegi operacyjne. Na wiele operacji pacjenci czekają latami...

DR JACEK MAGNUSZEWSKI: – Wielospecjalistyczna Klinika Medical Magnus w Łodzi od zeszłego roku rozwiązuje ten bardzo trudny problem i zachęca, by zgłaszać się na zabiegi endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego. Otrzymaliśmy od Narodowego Funduszu Zdrowia zgodę na wykonywanie zwiększonej liczby endoprotez, zatem zachęcamy do kontaktu z naszą kliniką każdego pacjenta borykającego się ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, który ma skierowanie na zabieg operacyjny. Osobiście kieruję zespołem i operuję w zakresie protez bioder, natomiast operacje endoprotezoplastyki kolan wykonuje znany i ceniony prof. dr hab. n. med. Dariusz Witoński, specjalista ortopeda-traumatolog.

– Kto kwalifikuje się do leczenia operacyjnego?

DR MAREK KROCHMALSKI: – Kwalifikacją są przede wszystkim ból, dyskomfort oraz ograniczenie ruchomości, które uniemożliwiają pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Zmiany zwyrodnieniowe, zniekształcenia stawów to długotrwałe konsekwencje nieleczonych dolegliwości. Zapewne większość z nas ma w swoim najbliższym otoczeniu osobę udręczoną silnym bólem stawu kolanowego czy biodrowego, który powoduje ogromne cierpienie i często uniemożliwia wyjście z domu – do rodziny, przyjaciół. Jeśli poziom zaawansowania choroby zwyrodnieniowej stawów nie wskazuje na skuteczność alternatywnych metod leczenia, pacjent jest kierowany na endoprotezoplastykę stawu w naszym szpitalu, gdzie na ten moment możliwe jest wykonanie operacji nawet w lutym i marcu br.

– Czy wiek przeszkadza w otrzymaniu świadczenia?

J.M.: – Nie, wiek pacjenta nie stanowi ograniczenia. Jedynie kwestia kwalifikacji medycznej wskazuje, kto nadaje się do endoprotezoplastyki. Pacjent, by został zakwalifikowany do leczenia, musi przejść m.in. badanie kardiologiczne i internistyczne. Decyzja o wykonaniu operacji podejmowana jest na podstawie ogólnego stanu jego zdrowia.

– Jak długo trwa przygotowanie do operacji?

J.M.: – Przygotowanie zależy od liczby niezbędnych konsultacji u specjalistów i od wyników badań. Jest to czas na konsultacje m.in. u kardiologa, internisty czy chirurga naczyniowego. O wszelkich szczegółach informuje oddział szpitalny kliniki.

– Na czym polegają zabiegi endoprotezoplastyki bioder i kolan?

J.M.: – Polegają na całkowitej wymianie stawu i wszczepieniu implantu. Pacjent po operacji przebywa kilka dni na oddziale szpitalnym, gdzie wdrażana jest również rehabilitacja. Pod fachowym okiem fizjoterapeutów pacjent ma wykonywane niezbędne zabiegi usprawniające, m.in. przy użyciu specjalnej automatycznej szyny, uczy się chodzić o kulach.

– Kiedy pacjent wraca do zdrowia?

J.M.: – Już następnego dnia po operacji pionizujemy pacjenta przy wsparciu fizjoterapeutów. Po tym czasie pacjent zaczyna stawiać pierwsze kroki, w początkowym okresie w odciążeniu za pomocą kul. Pacjent jest wypisywany do domu z pełną specyfikacją rekomendowanych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Wymiana stawu nie może być kojarzona z unieruchomieniem. Wręcz przeciwnie – pacjent szybko „staje na nogi” i rozpoczyna nowy etap życia z nowym stawem.

– Jaką liczbę endoprotez może wykonać klinika?

M.K.: – Klinika nie ma limitu na wykonywanie operacji w ramach refundacji NFZ. W niektórych szpitalach kolejki są kilkuletnie, natomiast u nas kolejka zaczyna się kurczyć z uwagi na to, że mamy ogromne zasoby ludzkie i infrastrukturalne. W naszej klinice pacjentami opiekuje się wysoce wykwalifikowana i doświadczona kadra lekarska i pielęgniarska. Dysponujemy nowoczesnymi salami operacyjnymi i niezwykle przyjaznym oddziałem szpitalnym, otwartym (beztubowym) rezonansem magnetycznym i cyfrowym aparatem rentgenowskim. Kontrakt z NFZ pozwala nam na operowanie w Łodzi pacjentów z całej Polski. Chcemy pomóc jak największej liczbie pacjentów. Jako placówka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie ortopedii i traumatologii (ponad 30 lat) jesteśmy gotowi na wykonywanie operacji również w weekendy.

***

Pacjenci o Klinice Medical Magnus:

„Miałem zaawansowany stan choroby zwyrodnieniowej w obydwu stawach biodrowych. Prawe biodro było w gorszym stanie i nim jako pierwszym trzeba było się zająć. Co ciekawe, objawem moich problemów z prawym biodrem był ból prawego kolana! A zdjęcie RTG powiedziało wszystko o stanie stawów. W kolejce na protezę czekałem już 3. rok, a przede mną było jeszcze kilka lat oczekiwania, gdyż w miejscu mojego zamieszkania takie są terminy. Dowiedziałem się o klinice w Łodzi i 4 grudnia 2017 r. zostałem przyjęty na oddział. W tym samym dniu został przeprowadzony zabieg wymiany stawu biodrowego. Operacja i rehabilitacja udały się bardzo dobrze, za co chciałbym bardzo podziękować całemu zespołowi lekarzy. Wszystkim cierpiącym z powodu stawów biodrowych i kolanowych polecam ten szpital. Przede mną decyzja, co z lewym biodrem, ale najpierw kontynuacja rehabilitacji po operacji prawego. Andrzej z Łężyn”.

***

„Od diagnozy lekarza, że moje biodro jest w złym stanie, i otrzymania skierowania na operację minęło zaledwie 6 miesięcy, a ja chodziłam już o kulach. Choroba postępowała lawinowo, a termin na operację był odległy o kilka lat. Ograniczyłam wychodzenie z domu, ból biodra był bardzo silny, do tego doszedł ból w plecach. Dowiedziałam się o przyjęciach do Kliniki Medical Magnus, poddałam się zaleconym konsultacjom specjalistów: kardiologa, chirurga naczyniowego, ginekologa i stomatologa i zostałam zakwalifikowana do zabiegu. Teraz jestem ponad rok od zabiegu i czuję się bardzo dobrze. Nauczyłam się ćwiczeń i wykonywałam je od razu skrupulatnie w domu, i nadal ćwiczę sama. Nie wiem, co by było, gdybym musiała czekać dłużej na operację. Janina z Łodzi”.

***

Klinika Medical Magnus w Łodzi zaprasza pacjentów z całej Polski ze skierowaniami na endoprotezoplastykę stawu kolanowego i biodrowego. .Bezpłatne zabiegi endoprotezoplastyki w ramach kontraktu z NF.

Reklama

Wolne terminy: luty, marzec 2018 r.

Kontakt e-mailowy: j.drwal@mmcenter.pl , oddzial@mmcenter.pl ,

telefony kontaktowe: 505 056 736, 505 056 738, 42 253 19 04

2018-01-31 10:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra Notre Dame będzie jak dawniej, bez nowoczesnych modyfikacji

2020-07-10 17:10

[ TEMATY ]

Paryż

katedra Notre‑Dame

odbudowa

Vatican News

Katedra Notre Dame zostanie odbudowana w taki sposób, aby po remoncie była w miarę możliwości jak najbliższa stanowi sprzed pożaru. Decyzję tę podjęto na posiedzeniu Krajowej Komisji Dziedzictwa i Architektury. Prezydent Emmanuel Macron wycofał się z idei unowocześniania katedry.

Dyskusji nad kształtem odnowionej katedry towarzyszyło wiele emocji. Rozbudził ją sam prezydent, który nazajutrz po pożarze obiecał Francuzom, że odbudowa potrwa pięć lat, a katedra będzie po niej jeszcze piękniejsza niż przed pożarem. Macron dopuszczał bowiem możliwość, że dodany do niej zostanie jakiś element, „gest”, jak to nazwał, architektury współczesnej.

Taka deklaracja rozbudziła fantazję architektów, a zarazem zaniepokoiła konserwatorów zabytków. Proponowano na przykład, by nad sklepieniem katedry zrobić ogromny taras widokowy, miejsce rekreacji i wypoczynku, a dach odbudować w szkle i metalu. Clement Willemin, nawiązując do encykliki Laudato sì, gotów był zaprojektować na dachu Notre Dame wielki ogród, miejsce bioróżnorodności, w hołdzie dla wszystkich gatunków zwierząt i roślin, które wyginęły za sprawą człowieka. Bardziej umiarkowani architekci chcieli eksperymentować jedynie z iglicą.

Ze swej strony historycy sztuki i konserwatorzy zabytków wzywali do opamiętania. Już w dwa tygodnie po pożarze 1188 z nich wystosowało petycję do prezydenta, prosząc go o rozwagę. Ostatecznie to właśnie zwolennicy wiernej odbudowy katedry zdołali przekonać do swych racji zarówno prezydenta, jak i opinię publiczną. Pałac Elizejski podał, że prezydent Emmanuel Macron wycofuje się ze swych wcześniejszych pomysłów, a Krajowa Komisja Dziedzictwa i Architektury jednomyślnie zatwierdziła projekt wiernej odbudowy Notre Dame. Będzie się to odnosić zarówno do zewnętrznego kształtu katedry, jak i użytych materiałów. Oznacza to między innymi, że konstrukcja dachu zostanie wykonana z drewna, a iglica będzie pokryta ołowiem.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc dla niepełnosprawnych

2020-07-10 21:02

Pomoc dla niepełnosprawnych

Dzięki wparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i innych instytucji udało się utrzymać wiele miejsc pracy. Podjęto ograniczenie ryzyka zakażenia m.in. w Domach Pomocy Społecznej.

Środowiskowe Domy Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Centra Integracji Społecznej i inne placówki wsparcia dziennego, do których uczęszczają osoby z niepełnosprawnościami zostały zamknięte 11 marca, jednak mimo że nie prowadziły swojej standardowej działalności, otrzymywały stuprocentowe dofinansowanie do swoich działań. Jak informuje Ewa Kopolovets, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, przed ponownym otwarciem placówek wojewoda dostarczył do nich środki ochrony osobistej, tj. maseczki, płyny do dezynfekcji, przyłbice i fartuchy.

– Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozstrzygnęło też konkurs na programy z Funduszu Solidarnościowego. W przyszłym tygodniu wojewoda podpisze umowy na dotacje z jednostkami, które otrzymają wsparcie w ramach programu "Opieka Wytchnieniowa" oraz na usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych. Łącznie przekazane zostanie wsparcie w wysokości prawie sześć milionów złotych – informuje Ewa Kopolovets.

Andrzej Michalski, dyrektor oddziału świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podkreślił, że PFRON przez cały czas wspiera pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. – Od 1 kwietnia zwiększyliśmy dofinansowanie do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami, jak również dodatki za schorzenia specjalne. Wspieramy także zakłady aktywności zawodowej, które miały problemy w tym okresie. Mogą one uzyskiwać rekompensaty do wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych – wylicza dyrektor Michalski.

Do tej pory w całym kraju przyznano 49 takich rekompensat na kwotę 600 tysięcy złotych. Dzięki pomocy PFRON-u od początku pandemii udało się utrzymać 280 tysięcy miejsc pracy osób niepełnosprawnych.

– Żadne nie zostało zlikwidowane. Nie stracili pracy także pracownicy zatrudnieni w placówkach świadczących pomoc dla osób niepełnosprawnych, nawet gdy ich działanie zostało czasowo wyłączone lub ograniczone – uzupełnia senator Krzysztof Słoń.

Alina Rogula, dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta przy ul. Żeromskiego w Kielcach, podkreśla, że dzięki wsparciu finansowemu uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i ich rodziny mogli łatwiej przetrwać kryzys, który nadal trwa.

– Ta sytuacja najbardziej dotknęła Domy Pomocy Społecznej. W nich nie da pracować się zdalnie i ciężko jest zachować dystans, bo z człowiekiem trzeba być blisko. Nasze mieszkanki nie mogą korzystać z wyjść, a odwiedziny są tylko przez szybę i to jest dla nich dużym problemem – stwierdza.

Od początku pandemii, w województwie świętokrzyskim, przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w trzech Domach Pomocy Społecznej.

Oprac. A.D.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję