Reklama

Dobra wiadomość: krótka kolejka do endoprotezoplastyki

2018-01-31 10:17

Z dr. n. med. Markiem Krochmalskim i dr. n. med. Jackiem Magnuszewskim rozmawia Anna Janowska
Niedziela Ogólnopolska 5/2018, str. 46-47

Archiwum Medical Magnus Clinic
Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

Z dr. n. med. Markiem Krochmalskim – ortopedą-traumatologiem, szefem Kliniki Medical Magnus w Łodzi, i dr. n. med. Jackiem Magnuszewskim – ortopedą-traumatologiem, ordynatorem oddziału ortopedyczno-urazowego Kliniki Medical Magnus w Łodzi, rozmawia Anna Janowska

ANNA JANOWSKA: – Jako pacjenci publicznej służby zdrowia przyzwyczailiśmy się do oczekiwania w niezmiernie długich kolejkach na różne zabiegi operacyjne. Na wiele operacji pacjenci czekają latami...

DR JACEK MAGNUSZEWSKI: – Wielospecjalistyczna Klinika Medical Magnus w Łodzi od zeszłego roku rozwiązuje ten bardzo trudny problem i zachęca, by zgłaszać się na zabiegi endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego. Otrzymaliśmy od Narodowego Funduszu Zdrowia zgodę na wykonywanie zwiększonej liczby endoprotez, zatem zachęcamy do kontaktu z naszą kliniką każdego pacjenta borykającego się ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, który ma skierowanie na zabieg operacyjny. Osobiście kieruję zespołem i operuję w zakresie protez bioder, natomiast operacje endoprotezoplastyki kolan wykonuje znany i ceniony prof. dr hab. n. med. Dariusz Witoński, specjalista ortopeda-traumatolog.

– Kto kwalifikuje się do leczenia operacyjnego?

DR MAREK KROCHMALSKI: – Kwalifikacją są przede wszystkim ból, dyskomfort oraz ograniczenie ruchomości, które uniemożliwiają pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Zmiany zwyrodnieniowe, zniekształcenia stawów to długotrwałe konsekwencje nieleczonych dolegliwości. Zapewne większość z nas ma w swoim najbliższym otoczeniu osobę udręczoną silnym bólem stawu kolanowego czy biodrowego, który powoduje ogromne cierpienie i często uniemożliwia wyjście z domu – do rodziny, przyjaciół. Jeśli poziom zaawansowania choroby zwyrodnieniowej stawów nie wskazuje na skuteczność alternatywnych metod leczenia, pacjent jest kierowany na endoprotezoplastykę stawu w naszym szpitalu, gdzie na ten moment możliwe jest wykonanie operacji nawet w lutym i marcu br.

– Czy wiek przeszkadza w otrzymaniu świadczenia?

J.M.: – Nie, wiek pacjenta nie stanowi ograniczenia. Jedynie kwestia kwalifikacji medycznej wskazuje, kto nadaje się do endoprotezoplastyki. Pacjent, by został zakwalifikowany do leczenia, musi przejść m.in. badanie kardiologiczne i internistyczne. Decyzja o wykonaniu operacji podejmowana jest na podstawie ogólnego stanu jego zdrowia.

– Jak długo trwa przygotowanie do operacji?

J.M.: – Przygotowanie zależy od liczby niezbędnych konsultacji u specjalistów i od wyników badań. Jest to czas na konsultacje m.in. u kardiologa, internisty czy chirurga naczyniowego. O wszelkich szczegółach informuje oddział szpitalny kliniki.

– Na czym polegają zabiegi endoprotezoplastyki bioder i kolan?

J.M.: – Polegają na całkowitej wymianie stawu i wszczepieniu implantu. Pacjent po operacji przebywa kilka dni na oddziale szpitalnym, gdzie wdrażana jest również rehabilitacja. Pod fachowym okiem fizjoterapeutów pacjent ma wykonywane niezbędne zabiegi usprawniające, m.in. przy użyciu specjalnej automatycznej szyny, uczy się chodzić o kulach.

– Kiedy pacjent wraca do zdrowia?

J.M.: – Już następnego dnia po operacji pionizujemy pacjenta przy wsparciu fizjoterapeutów. Po tym czasie pacjent zaczyna stawiać pierwsze kroki, w początkowym okresie w odciążeniu za pomocą kul. Pacjent jest wypisywany do domu z pełną specyfikacją rekomendowanych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Wymiana stawu nie może być kojarzona z unieruchomieniem. Wręcz przeciwnie – pacjent szybko „staje na nogi” i rozpoczyna nowy etap życia z nowym stawem.

– Jaką liczbę endoprotez może wykonać klinika?

M.K.: – Klinika nie ma limitu na wykonywanie operacji w ramach refundacji NFZ. W niektórych szpitalach kolejki są kilkuletnie, natomiast u nas kolejka zaczyna się kurczyć z uwagi na to, że mamy ogromne zasoby ludzkie i infrastrukturalne. W naszej klinice pacjentami opiekuje się wysoce wykwalifikowana i doświadczona kadra lekarska i pielęgniarska. Dysponujemy nowoczesnymi salami operacyjnymi i niezwykle przyjaznym oddziałem szpitalnym, otwartym (beztubowym) rezonansem magnetycznym i cyfrowym aparatem rentgenowskim. Kontrakt z NFZ pozwala nam na operowanie w Łodzi pacjentów z całej Polski. Chcemy pomóc jak największej liczbie pacjentów. Jako placówka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie ortopedii i traumatologii (ponad 30 lat) jesteśmy gotowi na wykonywanie operacji również w weekendy.

***

Pacjenci o Klinice Medical Magnus:

„Miałem zaawansowany stan choroby zwyrodnieniowej w obydwu stawach biodrowych. Prawe biodro było w gorszym stanie i nim jako pierwszym trzeba było się zająć. Co ciekawe, objawem moich problemów z prawym biodrem był ból prawego kolana! A zdjęcie RTG powiedziało wszystko o stanie stawów. W kolejce na protezę czekałem już 3. rok, a przede mną było jeszcze kilka lat oczekiwania, gdyż w miejscu mojego zamieszkania takie są terminy. Dowiedziałem się o klinice w Łodzi i 4 grudnia 2017 r. zostałem przyjęty na oddział. W tym samym dniu został przeprowadzony zabieg wymiany stawu biodrowego. Operacja i rehabilitacja udały się bardzo dobrze, za co chciałbym bardzo podziękować całemu zespołowi lekarzy. Wszystkim cierpiącym z powodu stawów biodrowych i kolanowych polecam ten szpital. Przede mną decyzja, co z lewym biodrem, ale najpierw kontynuacja rehabilitacji po operacji prawego. Andrzej z Łężyn”.

***

„Od diagnozy lekarza, że moje biodro jest w złym stanie, i otrzymania skierowania na operację minęło zaledwie 6 miesięcy, a ja chodziłam już o kulach. Choroba postępowała lawinowo, a termin na operację był odległy o kilka lat. Ograniczyłam wychodzenie z domu, ból biodra był bardzo silny, do tego doszedł ból w plecach. Dowiedziałam się o przyjęciach do Kliniki Medical Magnus, poddałam się zaleconym konsultacjom specjalistów: kardiologa, chirurga naczyniowego, ginekologa i stomatologa i zostałam zakwalifikowana do zabiegu. Teraz jestem ponad rok od zabiegu i czuję się bardzo dobrze. Nauczyłam się ćwiczeń i wykonywałam je od razu skrupulatnie w domu, i nadal ćwiczę sama. Nie wiem, co by było, gdybym musiała czekać dłużej na operację. Janina z Łodzi”.

***

Klinika Medical Magnus w Łodzi zaprasza pacjentów z całej Polski ze skierowaniami na endoprotezoplastykę stawu kolanowego i biodrowego. .Bezpłatne zabiegi endoprotezoplastyki w ramach kontraktu z NF.

Reklama

Wolne terminy: luty, marzec 2018 r.

Kontakt e-mailowy: j.drwal@mmcenter.pl , oddzial@mmcenter.pl ,

telefony kontaktowe: 505 056 736, 505 056 738, 42 253 19 04

Reklama

Rekolekcje adwentowe z ks. Pawlukiewiczem

2019-12-02 15:38

Salve NET

Czekamy na Pana Jezusa. Jakieś sprytne dziecko zauważyło, że przecież Pan Jezus jest cały czas w Kościele: i w tabernakulum, i jak ksiądz mówi kazanie. I jak ksiądz czyta Ewangelię, to czyta słowo Chrystusa. Chrystus jest obecny. Jak to więc jest, że my czekamy na kogoś, kto jest obecny? To jest wielka tajemnica, że Bóg jest i Bóg przychodzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz.

youtube.com

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: inauguracja szopki na Placu św. Piotra

2019-12-06 11:03

azr (KAI) / Watykan

Na Placu św. Piotra odsłonięto bożonarodzeniową szopkę i zapalono lampki na choince. Tegoroczone symbole Bożego Narodzenia są darem z terenów, przez które przechodził front I wojny światowej i które w ubiegłym roku zostały nawiedzone przez silne nawałnice.

Włodziemierz Rędzioch

Ponad 26-metrowy świerk pochodzi z płaskowyżu Asiago w regionie Veneto, natomiast wykonana z drewna szopka jest darem mieszkańców przysiółka Scurelle w regionie Trydent-Górna Adyga i została zamontowana na placu św. Piotra przez strażaków przybyłych z tej wioski, liczącej 1400 mieszkańców. W odsłonięciu szopki wzięli udział m.in. przewodniczący oraz sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego: kard. Giuseppe Bertello oraz bp Fernando Vérgez Alzaga.

Tego samego dnia papież przyjął na audiencji pielgrzymów z diecezji, które ofiarowały świąteczne symbole. Także w czwartek w Auli Pawła VI odsłonięto szopkę bożonarodzeniową, która jest darem dla papieża Franciszka od wolontariuszy z regionu Veneto, nawiedzanego tej jesieni przez wyjątkowo niebezpieczne powodzie. Obie szopki oraz choinkę będzie można oglądać do 12 stycznia. W ten sposób kontynuowany jest zwyczaj, zapoczątkowany przez papieża Jana Pawła II w 1982 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem