Reklama

Dobra wiadomość: krótka kolejka do endoprotezoplastyki

Z dr. n. med. Markiem Krochmalskim – ortopedą-traumatologiem, szefem Kliniki Medical Magnus w Łodzi, i dr. n. med. Jackiem Magnuszewskim – ortopedą-traumatologiem, ordynatorem oddziału ortopedyczno-urazowego Kliniki Medical Magnus w Łodzi, rozmawia Anna Janowska

Niedziela Ogólnopolska 5/2018, str. 46-47

Archiwum Medical Magnus Clinic

Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

ANNA JANOWSKA: – Jako pacjenci publicznej służby zdrowia przyzwyczailiśmy się do oczekiwania w niezmiernie długich kolejkach na różne zabiegi operacyjne. Na wiele operacji pacjenci czekają latami...

DR JACEK MAGNUSZEWSKI: – Wielospecjalistyczna Klinika Medical Magnus w Łodzi od zeszłego roku rozwiązuje ten bardzo trudny problem i zachęca, by zgłaszać się na zabiegi endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego. Otrzymaliśmy od Narodowego Funduszu Zdrowia zgodę na wykonywanie zwiększonej liczby endoprotez, zatem zachęcamy do kontaktu z naszą kliniką każdego pacjenta borykającego się ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, który ma skierowanie na zabieg operacyjny. Osobiście kieruję zespołem i operuję w zakresie protez bioder, natomiast operacje endoprotezoplastyki kolan wykonuje znany i ceniony prof. dr hab. n. med. Dariusz Witoński, specjalista ortopeda-traumatolog.

– Kto kwalifikuje się do leczenia operacyjnego?

DR MAREK KROCHMALSKI: – Kwalifikacją są przede wszystkim ból, dyskomfort oraz ograniczenie ruchomości, które uniemożliwiają pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Zmiany zwyrodnieniowe, zniekształcenia stawów to długotrwałe konsekwencje nieleczonych dolegliwości. Zapewne większość z nas ma w swoim najbliższym otoczeniu osobę udręczoną silnym bólem stawu kolanowego czy biodrowego, który powoduje ogromne cierpienie i często uniemożliwia wyjście z domu – do rodziny, przyjaciół. Jeśli poziom zaawansowania choroby zwyrodnieniowej stawów nie wskazuje na skuteczność alternatywnych metod leczenia, pacjent jest kierowany na endoprotezoplastykę stawu w naszym szpitalu, gdzie na ten moment możliwe jest wykonanie operacji nawet w lutym i marcu br.

Reklama

– Czy wiek przeszkadza w otrzymaniu świadczenia?

J.M.: – Nie, wiek pacjenta nie stanowi ograniczenia. Jedynie kwestia kwalifikacji medycznej wskazuje, kto nadaje się do endoprotezoplastyki. Pacjent, by został zakwalifikowany do leczenia, musi przejść m.in. badanie kardiologiczne i internistyczne. Decyzja o wykonaniu operacji podejmowana jest na podstawie ogólnego stanu jego zdrowia.

– Jak długo trwa przygotowanie do operacji?

J.M.: – Przygotowanie zależy od liczby niezbędnych konsultacji u specjalistów i od wyników badań. Jest to czas na konsultacje m.in. u kardiologa, internisty czy chirurga naczyniowego. O wszelkich szczegółach informuje oddział szpitalny kliniki.

– Na czym polegają zabiegi endoprotezoplastyki bioder i kolan?

J.M.: – Polegają na całkowitej wymianie stawu i wszczepieniu implantu. Pacjent po operacji przebywa kilka dni na oddziale szpitalnym, gdzie wdrażana jest również rehabilitacja. Pod fachowym okiem fizjoterapeutów pacjent ma wykonywane niezbędne zabiegi usprawniające, m.in. przy użyciu specjalnej automatycznej szyny, uczy się chodzić o kulach.

Reklama

– Kiedy pacjent wraca do zdrowia?

J.M.: – Już następnego dnia po operacji pionizujemy pacjenta przy wsparciu fizjoterapeutów. Po tym czasie pacjent zaczyna stawiać pierwsze kroki, w początkowym okresie w odciążeniu za pomocą kul. Pacjent jest wypisywany do domu z pełną specyfikacją rekomendowanych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Wymiana stawu nie może być kojarzona z unieruchomieniem. Wręcz przeciwnie – pacjent szybko „staje na nogi” i rozpoczyna nowy etap życia z nowym stawem.

– Jaką liczbę endoprotez może wykonać klinika?

M.K.: – Klinika nie ma limitu na wykonywanie operacji w ramach refundacji NFZ. W niektórych szpitalach kolejki są kilkuletnie, natomiast u nas kolejka zaczyna się kurczyć z uwagi na to, że mamy ogromne zasoby ludzkie i infrastrukturalne. W naszej klinice pacjentami opiekuje się wysoce wykwalifikowana i doświadczona kadra lekarska i pielęgniarska. Dysponujemy nowoczesnymi salami operacyjnymi i niezwykle przyjaznym oddziałem szpitalnym, otwartym (beztubowym) rezonansem magnetycznym i cyfrowym aparatem rentgenowskim. Kontrakt z NFZ pozwala nam na operowanie w Łodzi pacjentów z całej Polski. Chcemy pomóc jak największej liczbie pacjentów. Jako placówka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie ortopedii i traumatologii (ponad 30 lat) jesteśmy gotowi na wykonywanie operacji również w weekendy.

***

Pacjenci o Klinice Medical Magnus:

„Miałem zaawansowany stan choroby zwyrodnieniowej w obydwu stawach biodrowych. Prawe biodro było w gorszym stanie i nim jako pierwszym trzeba było się zająć. Co ciekawe, objawem moich problemów z prawym biodrem był ból prawego kolana! A zdjęcie RTG powiedziało wszystko o stanie stawów. W kolejce na protezę czekałem już 3. rok, a przede mną było jeszcze kilka lat oczekiwania, gdyż w miejscu mojego zamieszkania takie są terminy. Dowiedziałem się o klinice w Łodzi i 4 grudnia 2017 r. zostałem przyjęty na oddział. W tym samym dniu został przeprowadzony zabieg wymiany stawu biodrowego. Operacja i rehabilitacja udały się bardzo dobrze, za co chciałbym bardzo podziękować całemu zespołowi lekarzy. Wszystkim cierpiącym z powodu stawów biodrowych i kolanowych polecam ten szpital. Przede mną decyzja, co z lewym biodrem, ale najpierw kontynuacja rehabilitacji po operacji prawego. Andrzej z Łężyn”.

***

„Od diagnozy lekarza, że moje biodro jest w złym stanie, i otrzymania skierowania na operację minęło zaledwie 6 miesięcy, a ja chodziłam już o kulach. Choroba postępowała lawinowo, a termin na operację był odległy o kilka lat. Ograniczyłam wychodzenie z domu, ból biodra był bardzo silny, do tego doszedł ból w plecach. Dowiedziałam się o przyjęciach do Kliniki Medical Magnus, poddałam się zaleconym konsultacjom specjalistów: kardiologa, chirurga naczyniowego, ginekologa i stomatologa i zostałam zakwalifikowana do zabiegu. Teraz jestem ponad rok od zabiegu i czuję się bardzo dobrze. Nauczyłam się ćwiczeń i wykonywałam je od razu skrupulatnie w domu, i nadal ćwiczę sama. Nie wiem, co by było, gdybym musiała czekać dłużej na operację. Janina z Łodzi”.

***

Klinika Medical Magnus w Łodzi zaprasza pacjentów z całej Polski ze skierowaniami na endoprotezoplastykę stawu kolanowego i biodrowego. .Bezpłatne zabiegi endoprotezoplastyki w ramach kontraktu z NF.

Wolne terminy: luty, marzec 2018 r.

Kontakt e-mailowy: j.drwal@mmcenter.pl , oddzial@mmcenter.pl ,

telefony kontaktowe: 505 056 736, 505 056 738, 42 253 19 04

2018-01-31 10:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 2 mln aborcji w 2022 roku

2022-01-22 16:44

[ TEMATY ]

seminarium

aborcja

pixabay.com

Na całym świecie przeprowadzono już w tym roku ponad 2 mln 100 tys. aborcji. Pandemia koronawirusa przysłania niestety tę przemilczaną przez media plagę. Już niebawem liczba zabitych jedynie w tym roku nienarodzonych dzieci będzie większa od ilości ofiar śmiertelnych COVID-19.

Liczby te podaje witryna internetowa „Worldmeters”, która gromadzi światowe statystyki pochodzące z oficjalnych źródeł i pokazuje ich przyrost w czasie rzeczywistym. Dane te odpowiadają statystykom Światowej Organizacji Zdrowia z poprzednich lat. W latach 2015-2019 przeprowadzano średnio 73,3 mln aborcji rocznie.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi na Synodzie

2022-01-22 17:41

[ TEMATY ]

synod

Legnica

młodzież

ks. Piotr Nowosielski

W ramach XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, 22 stycznia 2022 r. w Legnicy, odbyło się czwarte spotkanie na szczeblu diecezjalnym, na które zaproszono młodzież.

Pojawili się na nim młodzi ludzie którzy zrzeszeni są w ruchach i wspólnotach, są uczniami szkół katolickich, ale także studentami i ludźmi świeckimi wchodzącymi w dorosłe życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję