Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jak świat długi i szeroki

Niedziela sosnowiecka 5/2018, str. V

[ TEMATY ]

kolędowanie

Ryszard Czyż

Uczestnicy, organizatorzy i goście 12. edycji Festiwalu w Wojkowicach

Kolędy... Podobno jest ich ponad 1400. Podobno każdy jakąś zna i śpiewa… Bawią, integrują a przede wszystkim sprawiają, że świąteczny czas staje się jeszcze bardziej wyjątkowy. Jak Polska długa i szeroka, a nawet jak świat długi i szeroki... wszędzie śpiewa się kolędy. Święta Bożego Narodzenia to czas spokoju, refleksji i spotkań w gronie najbliższych. Muzyka świąteczna towarzyszy nam nie tylko podczas wigilijnej kolacji, ale przewija się przez cały świąteczny okres tworząc niepowtarzalną atmosferę. Stąd cały styczeń jest kolędowy, a to za sprawą koncertów kolędowych oraz festiwali kolęd, które organizowane są w parafiach, szkołach oraz ośrodkach kultury.

Jednym z nich jest Międzygminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Wojkowicach. Za nami już 12. edycja. Tegoroczny odbył się pod patronatem bp. Piotra Skuchy i burmistrza Miasta Wojkowice Tomasza Szczerby. 15 stycznia uczestnicy wzięli udział w przesłuchaniach, zaś 22 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta festiwalowa gala.

Wyśpiewana radość

Nad organizacją festiwalu od pierwszej jego edycji czuwają Anna Trzcionka-Czyż oraz Agnieszka Gołkowska, nauczycielki miejscowej Szkoły Podstawowej nr 1. W organizacji tego muzycznego przedsięwzięcia nieoceniona jest rola pracowników MOK, którzy zapewniają sprzęt oraz salę dla młodych artystów. W przeglądzie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, którzy zaśpiewali jedną, wybraną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Komisja oceniała dobór repertuaru, poczucie rytmu i melodii oraz ogólny wyraz artystyczny. Obecny na gali bp Piotr Skucha podkreślił rolę kultywowania tradycji śpiewania kolęd przez młode pokolenie, gratulował organizatorom inicjatywy, która zrodziła się 12 lat temu, jest kontynuowana i pięknie się rozwija, a także uczestnikom, którzy swym talentem wyrażają radość z narodzenia Bożej Dzieciny.

Reklama

Duma i satysfakcja

„W tegorocznej edycji wzięło udział 42 solistów. Z roku na rok kolędowy przegląd skupia coraz więcej utalentowanych wykonawców, ludzi dobrej woli i miłośników tradycji śpiewania kolęd. Jako organizator dziękuję wykonawcom za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowania do festiwalu. Gratuluję wszystkim laureatom i szczerze zachęcam do udziału w festiwalu w przyszłym roku. To ogromna satysfakcja i poczucie dumy, że inicjatywa rozpoczęta 12 lat temu z roku na rok przynosi piękne owoce” – zaznacza p. Anna Trzcionka-Czyż.

Nagrodzeni, wyróżnieni

W kategorii wiekowej 6-9 lat Komisja przesłuchała 17 uczestników i przyznała następujące miejsca i wyróżnienia: I miejsce – Julia Kurczyńska – Siemianowickie Centrum Kultury, II miejsce – Sara Wacławczyk – Przedszkole Publiczne w Bobrownikach, III miejsce – Natalia Kulka – Siemianowickie Centrum Kultury. Wyróżnienia powędrowały do Julii Wilk – MDK „Koszutka” Katowice, Natalii Lemantowicz – Chorzowskie Centrum Kultury oraz Pauliny Knapik – Towarzystwo Muzyczne „DOMINANTA” w Będzinie.

Z kolei w kategorii 10-14 lat Komisja konkursowa przesłuchała 25 uczestników przyznając następujące miejsca i wyróżnienia: I miejsce – Zuzanna Lemantowicz – Chorzowskie Centrum Kultury, II miejsce – Natalia Łukasik – Dom Kultury w Sączowie, III miejsce Patrycja Chrząszcz – Szkoła Podstawowa nr 7 im. 1000- lecia Państwa Polskiego w Czeladzi. Wyróżnienia w tej grupie wiekowej zdobyły: Zuzanna Wantuch – Szkoła Podstawowa nr 6 w Siemianowicach Śląskich oraz Zuzanna Wasik – Szkoła Podstawowa nr 10 w Będzinie

Reklama

Wyjątkowe przeżycie

„Udział w konkursach o tematyce, która dotyka przyjścia Syna Bożego na świat, to dla nas wyjątkowe przeżycie, gdyż możemy uczestniczyć w podtrzymywaniu pięknej tradycji kolędowania. Zdobyte miejsca na podium są dużym wyróżnieniem i docenieniem naszej pracy, którą wkładamy w przygotowanie i interpretację utworów. To bardzo cieszy!” – podkreślają młodzi artyści.

2018-01-31 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Braterstwo muzyki i krwi

W kościele św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Andrychowie, 23 stycznia, kolędowała rodzina Pospieszalskich.

Muzycy zagrali materiał bożonarodzeniowy, który był m.in. emitowany na antenie polskiej telewizji. Ich występ wsparł swym śpiewem Zespół Pieśni i Tańca Andrychów. W rolę konferansjera wcielił się nestor rodu, Jan Pospieszalski, znany z programu „Warto rozmawiać”, a w latach 1976-1980 z występów w „Czerwonych gitarach”.

Lider zespołu, który w wielu wywiadach podkreślał, że jako dziecko mieszkał przy plebanii, podczas koncertu dziękował swoim rodzicom za ich otwartość na życie. Przypomniał, że dzięki nim może mówić, że ma ośmioro rodzeństwa. Na koncercie oprócz najbardziej znanych członków familii – Jana, Mateusza i Marcina – można było usłyszeć charakterystyczny głos Lidii, której solowa płyta „Inaije” ukazała się w 2007 r., oraz 4,5-letniego saksofonistę Józia. W sumie trzy pokolenia Pospieszalskich grały i śpiewały dla Andrychowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Prezydent przedstawił Eko-Kartę, czyli deklarację wsparcia inicjatyw ekologicznych

2020-07-03 20:05

[ TEMATY ]

ekologia

kampania

Andrzej Duda

PAP

Szklarska Poręba wizyta prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda przedstawiał w piątek Eko-Kartę będącą - jak mówił - deklaracją jego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, właściwej gospodarki odpadami i zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną.

Prezydent odwiedził w piątek popołudniu Dolnośląskie Centrum Sportu, gdzie przedstawił "Eko-Kartę" zawierającą propozycje dla Polaków dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

"To jest deklaracja mojego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw już rozpoczętych i tych przyszłych na rzecz czystego powietrza, rozwoju źródeł energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, ochrony przyrody i właściwej gospodarki odpadami, a także obietnica podejmowania kolejnych działań na rzecz zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną i promocję tych wartości wśród dzieci i młodzieży" - powiedział Duda.

Wskazywał, że już dziś wdrażany jest "cały szereg programów o charakterze ekologicznym, mających chronić powietrze i klimat". "Mamy nadzieję, że co najwyżej do 2035 roku połowa produkowanej energii elektrycznej to będzie energia produkowana ze źródeł odnawialnych, tzw. zielona energia. To będzie energia pochodząca z fotowoltaiki, z ferm wiatrowych, a także ze wszystkich innych zielonych źródeł, jakie tylko będziemy mogli wykorzystać" - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, chodzi też o realizację przyjętych dwa lata temu założeń nowego miksu energetycznego dla Polski. Wskazał też na programy: "Czyste powietrze" - zakładający termomodernizację budynków i wymianę palenisk; "Twój Prąd", czyli dofinasowanie instalacji paneli fotowoltaicznych; "Miasto z klimatem" i "Dom z klimatem", czyli tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, gdzie jest więcej zieleni i zbiorników wodnych.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Piotr Doczekalski

mzk/ pdo/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję