Reklama

Niedziela Świdnicka

Eucharystia i spotkanie z pracownikami służby zdrowia

Niedziela świdnicka 6/2018, str. I

[ TEMATY ]

służba zdrowia

Ryszard Wyszyński

Mszy św. przewodniczył ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec

W ostatnią niedzielę stycznia bp Ignacy Dec przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju – odprawianej w intencji lekarzy i pracowników służby zdrowia – a po niej spotkał się w Domu Zdrojowym na tradycyjnym opłatku. Okolicznościową Eucharystię sprawowali: ks. inf. Józef Strugarek, ks. Andrzej Walerowski – duszpasterz służby zdrowia w diecezji oraz proboszcz miejscowej parafii ks. Jarosław Żmuda. Witając gości, Proboszcz parafii przypomniał, że Msza św. odprawiana w intencji pracowników służby zdrowia należy do tradycji szczawieńskiej parafii, a jej wielkim orędownikiem jest uczestniczący w koncelebrze ks. inf. Józef Strugarek, poprzedni długoletni proboszcz tej parafii i duszpasterz środowiska lekarskiego diecezji świdnickiej. Na początku Mszy św. Ksiądz Proboszcz oraz Ksiądz Biskup powitali lekarzy i pracowników ochrony zdrowia uczestniczących w Mszy św., a wśród nich prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja oraz przewodniczącą Rady Miejskiej Wałbrzycha Marię Annę Romańską, będących lekarzami, a także wiernych parafii i kuracjuszy.

W wygłoszonej homilii, która składała się z dwóch części, Ordynariusz Świdnicki odniósł się na początku do odczytanej Ewangelii wg św. Marka opowiadającej o Jezusie, który wszedł do synagogi w Kafarnaum, gdzie wygłaszał pierwszą ze swoich nauk i gdzie ci, którzy Go słuchali, zdumiewali się Jego nauką, widząc, że ma też moc wyrzucania nieczystego ducha z człowieka, który też tam przyszedł i zarzucał Jezusowi: „Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boga”. I wtedy Jezus rozkazał mu surowo: „Milcz!”. I zły duch opuścił wtedy opętanego. Wieść o tym rozeszła się zaraz po okolicznej krainie galilejskiej. Taki był początek nauczania Jezusa – Syna Bożego, którego przyjście zapowiedział Mojżesz. – Jesteśmy tu po to, aby odnowić naszą wiarę w moc Mszy św. oraz moc naszego Zbawiciela w wymiarze ducha i ciała – mówił, kontynuując wątek bp Dec. W dalszych słowach zwrócił się do obecnych lekarzy, pielęgniarek, położnych, salowych oraz reprezentantów pozostałych zawodów medycznych i obsługi szpitali, aby to Słowo Boże, które nam przekazał w całej swojej nauce Jezus, rozważali w swoich sercach i aby pod ich wpływem i z ich mocą potrafili służyć, tym, którzy ich potrzebują.

– Dlatego słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie – prosił. Życzył następnie wszystkim, by byli wolni od utrapień i trwali przy Panu, bo to jest miejsce najlepsze dla nas wszystkich. Czasem trudne, ale najlepsze nie tylko w niebie, ale także tu, na ziemi. – Trwajmy przy Panu! – tymi słowy zakończył Ordynariusz Świdnicki swoje kazanie.

Reklama

– Zachęcam do częstego spotkania się z Panem Bogiem w modlitwie, jak teraz w naszym kościele – mówił ks. proboszcz Jarosław Żmuda – w słowach skierowanych ponownie do lekarzy i pracowników służby zdrowia na zakończenie Eucharystii. Pięknie wspomniał swojego przyjaciela lekarza, którego widywał często na modlitwie, który poświęcał chorym bardzo dużo czasu i który niestety już nie żyje, bo zginął w wypadku, wracając z dyżuru. Dodał, że wierzy, iż zobaczą się w niebie. Przypomniał, że praca lekarska jest służbą, a w parafii szczawieńskiej są lekarze, którzy mimo skończonych 80 lat, jeszcze chcą i posługują chorym. Tak właśnie rozumiejąc swój zawód, jako posługę, kiedy są potrzebni, a nie przywilej pracy. – Wielu z was tu zgromadzonych w codziennej pracy daje świadectwo swojej troski o chorych – świadectwo oddania się bliźnim na służbę, każdego dnia oraz bardzo wielu nocy – spędzanych na dyżurach, za co wam w imieniu tych chorych – gorąco dziękujemy my, kapłani, i tu zgromadzeni wierni.

Po tym serdecznym wystąpieniu Księdza Proboszcza o chwilę uwagi poprosiła jeszcze doktor Maria Anna Romańska. – Z całego serca dziękuję Księdzu Biskupowi za przyjęcie zaproszenia do Szczawna-Zdroju oraz za przewodniczenie Eucharystii w naszej intencji. To duchowe wsparcie Waszej Ekscelencji jest nam bardzo potrzebne. Jesteśmy tylko ludźmi. Ogranicza nas nasza fizyczność, nasze ułomności charakteru, jak u każdego człowieka, ale z takim modlitewnym wsparciem wiemy, że będzie dobrze i nam, i naszym pacjentom. Bóg zapłać i Bóg zapłać też tym wszystkim, którzy się tu dziś z nami modlili, mieszkańcom miast Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha oraz kuracjuszom kurortu – mówiła przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha, lekarka w jednej osobie, przekazując Księdzu Biskupowi w imieniu swojego środowiska bukiet kwiatów.

2018-02-07 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni są bohaterami

2020-04-02 19:01

[ TEMATY ]

służba zdrowia

bohaterowie

COVID‑19

PAP

Bohaterami, którzy zasługują na najwyższe laury są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, kapelani i wolontariusze - wszyscy pracownicy placówek medycznych i im pokrewnych – napisał bp. Romuald Kamiński. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia podziękował wszystkim, którzy „z narażeniem życia i bezpieczeństwa swojego i swoich najbliższych, troszczą się i opiekują, niosą pomoc i wsparcie”.

Bp Kamiński zaznaczył, że od początku marca cała Polska doświadcza realiów batalii z wirusem Covid-19. - Z prawdziwym podziwem, uznaniem, wdzięcznością patrzymy na tych, którzy stają na pierwszych liniach frontu troski o nasze życie i zdrowie, o zachowanie maksymalnej, dostępnej w zmieniających się warunkach, normalności życia codziennego – napisał.

Duchowny dodał, że w tym szczególnym czasie ujawniło się wielu bohaterów, ponieważ „jak zawsze w sytuacjach granicznych ujawnia się prawda o głębi ludzkiego serca”.

Bohaterami, którzy zasługują na najwyższe laury są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, kapelani i wolontariusze - wszyscy pracownicy placówek medycznych i im pokrewnych. Z narażeniem życia i bezpieczeństwa swojego i swoich najbliższych, przełamując wewnętrzne lęki i obawy, wbrew niepokojom, zmęczeniu, ludzkiemu zniechęceniu: są, trwają, służą, ratują, troszczą się i opiekują, niosą pomoc i wsparcie – podkreślił przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Biskup wspomniał, że w całej Polsce, w wielu środowiskach pojawiają się liczne inicjatywy pomocowe, jak np. działania ogólnopolskiej Caritas i poszczególnych Caritas diecezjalnych. Kapłan docenił również wszystkie formy wsparcia duchowego, takie jak pallotyńska akcja modlitewna „Wasze imiona zapisane są w niebie”, franciszkańska „Adoptuj medyka” i inicjatywa Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie oraz Apostolstwa Chorych „Zaadoptuj medyka i chorego”.

- Jako Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, we współpracy z Krajowym Duszpasterstwem Służby Zdrowia, bardzo dziękuję za ich podjęcie. Proszę Chrystusa Najlepszego Lekarza o ich obfite i błogosławione owoce; Matce Bożej z Lourdes zawierzam ich realizację. Wszystkim, którzy angażują się w walkę z pandemią, wszystkim ich wspierającym, wszystkim chorym i objętym kwarantanną z serca błogosławię – zakończył swój list bp Romuald Kamiński.

CZYTAJ DALEJ

Bielsko-Biała: ponad 180 tys. od księży diecezjalnych dla szpitala w Cieszynie

2020-04-03 15:23

[ TEMATY ]

koronawirus

źródło: wPolityce.pl

Ponad 180 tys. złotych na zakup sprzętu medycznego dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie przekazali w ramach jałmużny wielkopostnej księża diecezji bielsko-żywieckiej. Cieszyński szpital jest jedynym na terenie diecezji, który ma oddział zakaźny. Leczeni są tu pacjenci z COVID-19.

Oddział zakaźny cieszyńskiego szpitala jest w trudnej sytuacji, gdyż mieści się w tymczasowych pomieszczeniach i brakuje w nim podstawowych elementów wyposażenia.

Bp Roman Pindel, dziękując kapłanom za ofiarny gest miłosierdzia, podkreślił, że dyrektor szpitala wraz z całym personelem, a szczególnie ordynator oddziału zakaźnego, są pod wrażeniem przekazanych środków i bardzo serdecznie dziękują w imieniu własnym i pacjentów.

Po konsultacji z dyrektorem szpitala zebrane przez księży środki przeznaczone zostaną na zakup najbardziej potrzebnych sprzętów: respiratora z ARD (100 000 zł), fumigatora (15 000 zł), 2 kardiomonitorów (24 000 zł) 8 pulsoksymetrów (1 200 zł), komory laminarnej (30 000 zł) i środków ochrony osobistej: maski, kombinezony (ok. 9000 zł).

Diecezja bielsko-żywiecka jednocześnie zachęca wiernych do włączenia się w akcję w akcję pomocy w walce z koronawirusem organizowaną przez Caritas diecezjalną.

CZYTAJ DALEJ

Kapłański dar serca

2020-04-04 23:31

[ TEMATY ]

pomoc

Bożena Sztajner/Niedziela

Wiemy, że w swoich lokalnych wspólnotach niesiecie duchową i materialną pomoc chorym, szpitalom, placówkom medycznym i opiekuńczym, że na miarę swoich możliwości organizujecie pomoc seniorom na terenie swoich parafii.

U progu Wielkiego Tygodnia, jako Wasi biskupi, chcemy Was poprosić o wspólną, dobrowolną jałmużnę kapłańską na rzecz Wojewódzkiego Szpitala im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Caritas naszej archidiecezji, w łączności z ogólnopolską fundacją SMS z Nieba, prowadzi zbiórkę środków na respiratory i łóżka dla chorych leczonych w tej placówce, szczególnie tych dotkniętych koronawirusem. Wierzymy, że wspólny, konkretny dar od nas, duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej, dla szpitala noszącego imię Matki Bożej będzie znakiem naszej solidarności i wrażliwości oraz ważnym świadectwem dla naszych diecezjan i parafian.

Sami, chętnie włączając się w tę zbiórkę, prosimy i Was o konkretne wpłaty na ten cel, na konto lub w kasie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Prosimy Księży Dziekanów i Księży odpowiedzialnych za inne wspólnoty kapłańskie o przekazanie tej prośby do wszystkich księży, a tam, gdzie będzie to jakimś ułatwieniem, o przeprowadzenie tej zbiórki. Prosimy, żeby ten dar serca przekazać najpóźniej do Wielkiego Piątku. Już dziś, dziękujemy Wam wszystkim za ten gest kapłańskiej miłości do Boga i ludzi.

Z wdzięcznością i modlitwą za każdego z Was

(-) +Wacław DEPO

Arcybiskup Metropolita Częstochowski

(-) + Andrzej PRZYBYLSKI

Biskup Pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej

Dokonaj wpłaty na stronie Zobacz

Przelej dowolną kwotę na Konto bankowe PLN:

09 1020 1664 0000 3802 0145 0634

Przelew z tytułem: “Zbiórka na respiratory”

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

ul. ks. Stanisława Staszica 5, 42-200 Częstochowa

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję