Reklama

Z Watykanu

Watykan - Turcja

Franciszek przyjął Erdogana

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan 5 lutego br. złożył oficjalną wizytę w Watykanie. Prywatna rozmowa z papieżem Franciszkiem w Bibliotece Apostolskiej trwała 50 minut i dotyczyła sytuacji Turcji, kondycji wspólnoty katolickiej, wysiłków na rzecz przyjęcia wielu uchodźców oraz związanych z tym wyzwań. Zwrócono uwagę na sytuację na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem statusu Jerozolimy, i podkreślono „potrzebę promowania pokoju i stabilności w regionie poprzez dialog i negocjacje, z poszanowaniem praw człowieka i prawa międzynarodowego” – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Turecki przywódca spotkał się również z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul R. Gallagher, i zwiedził Bazylikę św. Piotra.

KAI

***

Nominacja

Polak papieskim ceremoniarzem

Ojciec Święty Franciszek mianował 9 lutego br. ks. dr. Krzysztofa Marcjanowicza z archidiecezji krakowskiej papieskim ceremoniarzem. Jest on siódmy w grupie papieskich ceremoniarzy, kierowanych przez ks. prał. Guido Mariniego – Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych. Będzie pracował obok księży: Włochów – Piera Enrica Stefanettiego, Diega Giovanniego Ravellego, Marca Agostiniego, Massimiliano Mattea Boiardiego, Vincenzo Peroniego oraz Słowaka Jána Dubiny.

Reklama

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 r. w krakowskiej Nowej Hucie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 r. Pracę doktorską, którą przygotował pod kierunkiem o. prof. Silvana Maggianiego OSM, obronił w 2010 r. w Papieskim Instytucie Liturgicznym. W 2011 r. ks. Krzysztof Marcjanowicz został pracownikiem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

RV

***

Audiencja Generalna

Życie jest egzegezą Ewangelii

Podczas audiencji generalnej 7 lutego br. papież Franciszek, kontynuując cykl katechez o Eucharystii, mówił o lekturze fragmentu Ewangelii, a także związanej z liturgią homilii. Zauważył, że słowa Ewangelii stanowią światło do zrozumienia sensu poprzedzających ją tekstów biblijnych, a wiele znaków wskazuje, że zgromadzenie wiernych rozpoznaje w nich obecność Chrystusa kierującego do niego Dobrą Nowinę.

KAI

***

Ojciec Święty do Polaków

Idźcie na cały świat

Uczestnicząc w mszalnej Liturgii Słowa, pamiętajmy zawsze o nakazie misyjnym, który Pan Jezus powierzył Apostołom i każdemu z nas: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16, 15). Umocnieni Eucharystią i Dobrą Nowiną bądźcie wiarygodnymi świadkami Chrystusa w waszych rodzinach, we wspólnotach, w miejscach pracy, na uczelniach, w codziennych i wyjątkowych zdarzeniach życia. Z serca wam błogosławię.

RV

Audiencja generalna, 7 lutego 2018 r.

***

Z włoskiego portalu

Wkrótce kanonizacja Pawła VI?

Reklama

Papież Paweł VI wkrótce może zostać ogłoszony świętym. Kardynałowie i biskupi – członkowie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – jednogłośnie uznali za cudowne uzdrowienie przypisywane wstawiennictwu Pawła VI, ogłoszonego błogosławionym w 2014 r.

KAI

***

Orędzie na Wielki Post

Modlitwa, jałmużna, post

Hasłem tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Wielki Post są słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza: „Ponieważ wzmoże się nieprawość, ostygnie miłość wielu” (24, 12). Ojciec Święty zaznaczył, że w swoim przesłaniu pragnie wskazać chrześcijanom drogę w obliczu pojawiania się fałszywych proroków, którzy wprowadzają w błąd, co grozi wygaśnięciem w sercach miłości, będącej istotą całej Ewangelii. RV

***

Z Twittera papieża Franciszka

Im bardziej wzrastamy w życiu duchowym, tym bardziej rozumiemy, że łaska dociera do nas wraz z innymi i że z innymi mamy się nią dzielić.

2018-02-14 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyróżnienia dla katechetów

2020-09-21 22:33

Marzena Cyfert

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

W tym roku przypada jubileusz 30-lecia katechezy w szkole. Z tej okazji zostały wręczone specjalne wyróżnienia, pamiątki i podziękowania katechetom obchodzących jubileusz 30-lecia.

Spotkanie odbyło się w auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wyróżnienia wręczył ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Otrzymali je:

Janina Antał

Urszula Bujwid

Elżbieta Gajda

Waldemar Gajda

Małgorzata Jedynak

Elżbieta Juszczyk

Anna Kotwica

Barbara Kostkiewicz

Jolanta Kurowska

Barbara Lach

Jadwiga Ługiewicz

Maria Majcher

Bernadetta Niewiadomska

Anna Okurowska

Władysław Pabian

Ewa Piękoś

Danuta Pytel

Elżbieta Rogozińska-Zalewska

Marianna Rudowicz

Małgorzata Ryba

Wyróżnionym katechetom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów pedagogicznych i ewangelizacyjnych w katechezie szkolnej.

O całej uroczystości można przeczytać tutaj

GALERIA ZDJĘĆ

CZYTAJ DALEJ

Penélope Cruz i Javier Bardem w Dobrym Miejscu

2020-09-22 07:09

[ TEMATY ]

film

Dobre Miejsce

Materiały prasowe

Już w najbliższą sobotę startuje nowy sezon Forum Filmów Nie-Zwyczajnych. Spotkanie poprowadzi o. dr Marek Kotyński CSsR, filmoznawca i teolog duchowości.

Tegoroczny sezon spotkań filmowych w Katolickim Centrum Kultury otworzy projekcja filmu „Wszyscy wiedzą”. Obraz w reżyserii Asghara Farhadiego to trzymający w napięciu i do samego końca mylący tropy dramat obyczajowy z elementami kryminału i love story.

Penélope Cruz wciela się w rolę Laury, kobiety, która przed laty wyjechała do Argentyny, a teraz wraca na ślub siostry do rodzinnego miasteczka w Hiszpanii. Javier Bardem gra Paco, jej dawnego wybranka, teraz cenionego winiarza.

Parę, którą kiedyś łączyło uczucie, tym razem połączy tragedia: podczas burzowej weselnej nocy znika bowiem nastoletnia córka Laury, Irene. Od tego momentu film osadzony w urokliwym miasteczku całkowicie zmienia nastrój. Fasada sielanki pęka, a zza niej wychodzą rodzinne sekrety, zawiści, namiętności i skrzętnie ukrywane konflikty. Przeszłość nawiedza misternie tkaną opowieść niczym zły duch, burząc przy tym spokój całego miasteczka.

Film zdobywcy dwóch Oskarów zostanie wyświetlany 26 września w Auli im. bł. ks. J. Popiełuszki w Dobrym Miejscu (ul. Dewajtis 3). Początek projekcji o godz. 18.00.

Bilety -w cenie 13/15 zł dostępne on-line na Evenea oraz stacjonarnie godzinę przed wydarzeniem (KASA BILETOWA w Informacji w wejściu B).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję