Reklama

Oko w oko

Pochylenie głowy przed Bogiem

2018-02-14 10:25

Alina Czerniakowska
Niedziela Ogólnopolska 7/2018, str. 44

W okresie ostatnich dni medialnej walki na słowa – bez względu na fakty i prawdę zajadłej, pełnej nienawiści i zaciętości, w istocie walki o wpływy i wielkie pieniądze – przychodzi nieodparta chęć, by wyłączyć wszystkie telewizory, komputery, telefony i z dystansem spojrzeć na otaczających nas ludzi. Ignorancja, brak wiedzy i pokory przed prawdą; liczą się tylko pieniądze, nieważne, jak zdobyte. Jak uciec z tej ogłupiającej nas przeciętności? Pomagają dobre książki i miejsca szczególne, sprzyjające zamyśleniu, zajrzeniu w głąb własnej duszy, by móc zmierzyć się z prawdą. Załatwiamy różne codzienne sprawy, mijamy kościoły, piękne, zabytkowe, majestatyczne i małe, skromne, ale wszystkie mają w sobie niezwykłą moc. Wystarczy chociaż na chwilę wejść, oderwać się od hałasu marketów, ulicy i od razu zmieniają się nasze myśli, stajemy się inni. Cisza, mrok, pusto, czasami tylko gdzieś znieruchomiała postać, podobnie jak my szukająca „nie tego, co daje nam świat”. Piękno obrazów, rzeźb, architektury szczególnie tych starych świątyń urzekają wszystkich, ale czy można, patrząc na to wszystko, podziwiać i nie zobaczyć Boga?

Zawsze wtedy wracam do Jana Pawła II, odkrywam jego kolejne książki, teksty, rozprawy, encykliki, niepojęte skarby – ogromna wiedza, filozofia, relacje: Stwórca – człowiek. Potęga myśli, których nigdy nie zgłębię i nie pojmę, bo – jak mówi ks. Jacek Salij OP – dokonania Jana Pawła II można porównać z dokonaniami św. Tomasza z Akwinu albo św. Augustyna, a s. Zofia Zdybicka, wybitna profesor filozofii, etyki, autorka wielu książek i publikacji naukowych, puentuje krótko: Wojtyła to geniusz intelektualny, geniusz moralny i geniusz świętości.

Reklama

Ostatnio czytam teksty Jana Pawła II z pierwszych 3 lat pontyfikatu, pokazujące jasno, która droga jest właściwa, jedyna, którą warto i trzeba iść. „Pochylenie głowy przed Bogiem jest znakiem pokory. Pokora zaś nie utożsamia się ani z uniżonością, ani z rezygnacją. Nie idzie w parze z małodusznością, a wręcz przeciwnie. Pokora to twórcze poddanie się mocy prawdy i mocy miłości. Pokora to odrzucenie pozorów i powierzchowności. To wyraz głębi ludzkiego ducha, to warunek jego wielkości” (Jan Paweł II, Watykan, 4 marca 1979 r.). Dalej jest nawiązanie właśnie do św. Augustyna: „«Magnus esse vis?(...)». Chcesz być wielkim? Zaczynaj od małego. Myślisz o zbudowaniu wielkiego i bardzo wysokiego budynku? Pomyśl przede wszystkim o fundamencie pokory. Ten sposób myślenia bywa daleki od wielu przejawów współczesnej umysłowości. Jesteśmy zafascynowani pozornymi wartościami, pozorną wielkością, tym, co sensacyjne, co wywołuje poruszenie na powierzchni naszej psychiki. Człowiek staje się jakby jednowymiarowy, odcięty od własnej głębi. Buduje bez fundamentów i bardzo często przeżywa załamanie tego, co tak płytko w sobie zbudował”. Na koniec tych rozważań Jan Paweł II dodaje ważną myśl na rozpoczynający się czas: „Wielki Post domaga się pogłębienia naszej wewnętrznej budowy. Stąd wezwanie do pokory, cnoty tak bardzo Chrystusowej. Pochylmy głowy, aby mogła nas ogarnąć twórcza moc prawdy i miłości. Jest to moc wyzwalająca. Moc, przez którą dźwiga się człowiek. Przez którą duchowo rośnie”.

Odnaleziono ósmą ofiarę wybuchu gazu w Szczyrku

2019-12-05 11:57

wpolityce.pl

Tragiczne wieści ze Szczyrku. Odnaleziono ósmą ofiarę wybuchu gazu. Na miejscu katastrofy pracuje około 100 strażaków.

wpolityce.pl

Została odnaleziona ósma ofiara wybuchu gazu w Szczyrku — poinformował wojewoda śląski.

Wojewoda o odnalezieniu kolejnej ofiary wybuchu gazu w Szczyrku poinformował na konferencji prasowej o godz. 9.

Z bólem muszę przekazać kolejną smutną informację. Została odnaleziona szósta ofiara tej tragedii. Jest to osoba dorosła —powiedział Wieczorek. Jak zaznaczył, poszukiwania cały czas są w toku.

Szef śląskich strażaków nadbrygadier Jacek Kleszczewski wskazał, że od 15 godzin ratownicy powtarzają te same czynności.

Przerzucamy, odgarniamy, wynosimy i robimy dostęp do miejsc, w których szukamy poszkodowanych —powiedział. Zapytany o procentowy postęp prac zaznaczył, że trudno jest podawać konkretne liczby, ale strażacy systematycznie posuwają się do przodu.

Jest już coraz więcej materiału usuniętego —zaznaczył strażak.

Do wybuchu doszło w środę wieczorem, około godz. 18.30. W budynku było prawdopodobnie osiem osób. Dotychczas znaleziono sześć ofiar. To cztery osoby dorosłe i dwoje dzieci.

Wojewoda zapewnił, że bliscy ofiar zostali otoczeni wsparciem i opieką wszystkich służb – zarówno samorządowych, jak i wojewódzkich.

Na miejscu katastrofy pracuje około 100 strażaków, a przez akcję przewinęło się ich już ponad 200, pracujących na zmiany. Kolejnych 50 dojeżdża na miejsce. Strażacy przeszukali już ponad połowę rumowiska, ale na razie trudno ocenić, jak długo potrwa jeszcze akcja ratownicza.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała PAP w nocy ze środy na czwartek, że „najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku w środę wieczorem było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System”.

PGS przekazała, że „roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa”.

Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa —wskazano. Spółka przekazała, że powołano specjalną komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu, wynik jej prac powinien być znany w ciągu doby od momentu rozpoczęcia prac ekspertów.

Śledztwo w sprawie wybuchu będzie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej – przekazała PAP rzeczniczka tej jednostki Agnieszka Michulec. Postępowanie będzie prowadzone pod kątem art. 163 i 155 Kodeksu karnego. Chodzi o sprowadzenie katastrofy skutkującej śmiercią ludzi oraz nieumyślne spowodowanie śmierci. Formalna decyzja o wszczęciu postępowania jeszcze nie zapadła. Prokuratorzy chcą najpierw przeprowadzić oględziny w miejscu katastrofy - kiedy tylko będzie to możliwe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: inauguracja szopki na Placu św. Piotra

2019-12-06 11:03

azr (KAI) / Watykan

Na Placu św. Piotra odsłonięto bożonarodzeniową szopkę i zapalono lampki na choince. Tegoroczone symbole Bożego Narodzenia są darem z terenów, przez które przechodził front I wojny światowej i które w ubiegłym roku zostały nawiedzone przez silne nawałnice.

Włodziemierz Rędzioch

Ponad 26-metrowy świerk pochodzi z płaskowyżu Asiago w regionie Veneto, natomiast wykonana z drewna szopka jest darem mieszkańców przysiółka Scurelle w regionie Trydent-Górna Adyga i została zamontowana na placu św. Piotra przez strażaków przybyłych z tej wioski, liczącej 1400 mieszkańców. W odsłonięciu szopki wzięli udział m.in. przewodniczący oraz sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego: kard. Giuseppe Bertello oraz bp Fernando Vérgez Alzaga.

Tego samego dnia papież przyjął na audiencji pielgrzymów z diecezji, które ofiarowały świąteczne symbole. Także w czwartek w Auli Pawła VI odsłonięto szopkę bożonarodzeniową, która jest darem dla papieża Franciszka od wolontariuszy z regionu Veneto, nawiedzanego tej jesieni przez wyjątkowo niebezpieczne powodzie. Obie szopki oraz choinkę będzie można oglądać do 12 stycznia. W ten sposób kontynuowany jest zwyczaj, zapoczątkowany przez papieża Jana Pawła II w 1982 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem