Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko-Biała: ekumeniczny i międzyreligijny maraton biblijny

W ramach trwających w diecezji bielsko-żywieckiej Dni Judaizmu i niemal w przededniu Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbył się 16 stycznia 7. Maraton Biblijny. Biskupi katolicki i luterański, przedstawicielki bielskiej społeczności żydowskiej, wyznawczyni prawosławia, reprezentanci samorządowców, straży i policji, sportowiec, niewidomy, aktor, odczytali tym razem starotestamentową Księgę Koheleta.

[ TEMATY ]

Biblia

maraton

NYC-Wanderer-Foter.com-CC-BY-SA

Kolejne fragmenty księgi, zawierającej słynną konstatację, że wszystko jest marnością nad marnościami, czytano po hebrajsku, grecku, łacinie, słowacku czesku i po polsku. Wydarzenie transmitowało diecezjalne radio „Anioł Beskidów”.

Maraton zainaugurowali biskupi Roman Pindel z Kościoła katolickiego oraz Paweł Anweiler z Kościoła luterańskiego. Ordynariusz bielsko-żywiecki zauważył, że gdyby słynne zdanie „marność nad marnościami” przyjąć jako klucz do całej Księgi Koheleta, jej treść należałoby uznać za wezwanie, by traktować wszystko, co się zdarza w życiu, jako coś przemijającego w obliczu ostatecznego spotkania z Bogiem.

Reklama

„To także przestroga, by nie absolutyzować ani nieszczęść ani chwil szczęśliwych, by nie dręczyć się, wspominając chwile trudne, ani nie szukać życia wyłącznie wypełnionego pomyślnością. Ostatecznie człowiek powinien żyć według prawa Bożego, gdyż ani Bóg, ani Jego mądrość nie przemija’ – podkreślił hierarcha.

Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego zaapelował, by codziennie dać się kształtować treściom Bożego słowa, gdyż dzięki temu inaczej postrzega się świat i otaczającą nas wspólnotę, w której przyszło żyć. „Nie żyjemy tylko sami dla siebie, ale razem ze bliźnim dla miejsca, które zostało nam przez Boga zadane” – zaznaczył.

Z kolei przewodnicząca zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra przypomniała, że w tradycji żydowskiej Księgę Koheleta, która uchodzi za kwintesencję ludzkiej mądrości, odczytuje się w szabat przypadający w święto Sukkot – radosne święto plonów zakończonego roku.

Reklama

„W kontekście tego święta Księgę tę należy odczytywać jako aprobatę Bożego planu wobec człowieka oraz zachętę od właściwego używania Bożych darów, jako nakaz pamiętania o Boga w dobrych i złych momentach życia, oraz jako pochwałę harmonii, która może przepełniać ludzką egzystencją” – mówiła przedstawicielka środowiska żydowskiego.

Wśród około 30 osób uczestniczących w głośnej lekturze Księgi Koheleta znaleźli się Żydzi, katolicy, ewangelicy i prawosławni z Bielska-Białej i Śląska Cieszyńskiego. Oprócz biskupów oraz przewodniczącej bielskiej gminy żydowskiej, Biblię czytali m.in.: prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, posługujący się alfabetem Braille'a Grzegorz Pająk, naczelnik wydziału prewencji bielskiej Komendy Miejskiej Policji, podinspektor Mariusz Kuliński, st. brygadier Adama Caputa – komendant bielskiej PSP czy były mistrz olimpijski w boksie Marian Kasprzyk.

Biblijną księgę czytali także: senator RP, samorządowiec, dziennikarz radiowy, pisarka, siostra zakonna, duchowny luterański, uczeń szkoły średniej, działacze społeczni i kościelni.

Fragmenty Biblii odczytały po czesku i słowacku Irena Liberdova z Miejskiej Biblioteki we Frydku Mistku oraz Katarina Susaliakowa, kierująca biblioteką w Żylinie. Fragmenty Księgi Koheleta odczytano po grecku i łacinie. Po hebrajsku fragment przeczytał historyk dr Jacek Proszyk, który żartował, że hebrajski, jakim się posługuje, ma mocny akcent bielski.

Każdy z lektorów otrzymał na pamiątkę żydowski przaśny chleb – macę. Lekturze towarzyszył pokaz slajdów z czytanymi testami.

Maratonowi towarzyszyła organizowana w Książnicy Beskidzkiej wystawa różnych wydań Biblii, pochodzących ze zbiorów bibliotecznych i prywatnych, a także wystawa pt. „Nie nasyci się oko patrzeniem ani ucho napełni słuchaniem” (Koh. 1,8) – na którą złożyły się zabytkowe modlitewniki ze zbiorów Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz tytuły literatury żydowskiej.

Maratony biblijne organizują wspólnie Książnica Beskidzka i Radio „Anioł Beskidów”. Tegoroczny odbył się po raz siódmy. Dotąd odczytano Ewangelię według św. Łukasza, dwukrotnie - Ewangelię według św. Marka, fragmenty Dziejów Apostolskich, opisujące historię św. Pawła oraz początek Księgi Rodzaju, oraz List św. Pawła do Filipian.

2015-01-17 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bieganie integruje rodziny

[ TEMATY ]

bieg

maraton

Marek Kamiński

Już po raz ósmy w kwietniowy, słoneczny weekend, Łódź zamieniła się w wielką trasę biegową.

Na starcie obok Atlas Areny stanęli chętni do biegu na dystansie maratońskim 42 km 125 m, półmaratonie (21 km) oraz biegu na 5 km.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję