Reklama

Niedziela Sandomierska

Najbliższym szpitalem powinna być dla chorego jego rodzina

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w Sandomierzu i towarzyszyły im słowa z Ewangelii według św. Jana: „Oto syn Twój (…). Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie”

Niedziela sandomierska 8/2018, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Ks. Adam Stachowicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz udzielał sakramentu namaszczenia chorych

Bp Krzysztof Nitkiewicz udzielał sakramentu namaszczenia chorych

Obchodzony Światowy Dzień Chorego uwrażliwia nas na potrzeby ludzi zmagających się na co dzień z chorobą i cierpieniem. To także okazja do wdzięczności wobec tych, którzy służą im cichą i wytrwałą pomocą. Ten dzień uświadamia nam także wartość duchową choroby i cierpienia. Osoby chore ukazują nam, że ich cierpienie to nie tylko jakiś fizyczny brak czy niedostatek, ale włączone w krzyż Chrystusa staje się wartościowym darem i skarbem dla Kościoła – podkreślał ks. Bogdan Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas.

– Wspólne diecezjalne spotkanie osób chorych, starszych i niepełnosprawnych oraz personelu, na co dzień opiekującego się i pielęgnującego chorych, odbyło się w Sandomierzu. Rozpoczęła je Msza św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Edwardem Frankowskim, kapłanami oraz kapelanami posługującymi w szpitalach i domach opieki. Do katedry na wspólną modlitwę przybyły osoby chore, wierni w podeszłym wieku oraz podopieczni placówek opiekuńczych i domów pomocy społecznej prowadzonych przez diecezjalną Caritas. Wraz z chorymi we Mszy św. uczestniczyli także ich opiekunowie, lekarze i pracownicy służby zdrowia – relacjonuje ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii.

Reklama

Podczas homilii bp Nitkiewicz podkreślił konieczność szczególnej opieki nad chorymi, osobami starszymi i potrzebującymi pomocy w środowisku rodzinnym.

– Ojciec Święty Franciszek mówi, że pierwszym, najbliższym szpitalem powinna być dla chorego jego rodzina. Człowiek dotknięty słabością i cierpieniem czuje się najlepiej właśnie w domu, pośród swoich. Nie oznacza to bynajmniej rezygnacji z fachowej opieki medycznej, z badań i terapii prowadzonej przez lekarzy. Są jednak sytuacje, kiedy medycyna nie może już wiele zrobić albo chory z racji na specyfikę kuracji spędza większość czasu w domu. Dlatego niech nikt nie czuje się zwolniony z obowiązku opieki nad chorymi. Trzeba, aby włączyły się w nią całe rodziny, od najstarszych po najmłodszych. Owocem tego będzie również umocnienie więzi rodzinnych. Przy okazji wizytacji kanonicznych, kiedy odwiedzam chorych, widzę, że tak właśnie dzieje się w wielu domach. Kościół i władze świeckie powinny pomagać rodzinom, które mają pod swoją opieką chorych. Chodzi tutaj zarówno o pomoc duchową, jak i o wsparcie materialne czy fachowe. Choroba jest niejednokrotnie przyczyną ubóstwa. Potrzeba więcej wolontariuszy, którzy będą towarzyszyli chorym i ich rodzinom. Rozwój takiego wolontariatu powinien stanowić jeden z priorytetów naszego duszpasterstwa. Myślę tu o parafiach, o diecezjalnej Caritas, o ruchach i stowarzyszeniach. Nie można skapitulować wobec zła, jakim jest choroba. Nasza opieka i modlitwa są skutecznym lekarstwem na wszelkie niedomagania. Bądźmy z chorymi w ich cierpieniach – mówił Biskup Ordynariusz.

Po homilii wszyscy chorzy oraz ludzie starsi mieli okazję przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych. Na zakończenie odbyło się nabożeństwo eucharystyczne, podczas którego modlono się o łaskę zdrowia dla chorych i cierpiących, które zakończyło się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Druga cześć spotkania odbyła się w Katolickim Domu Kultury im. św. Józefa w Sandomierzu, gdzie osoby działające przy Białostockiej Szkole Nowej Ewangelizacji zaprezentowały sztukę teatralną opartą na objawieniach Katarzyny Rivas pt. „Tajemnica przejścia ze śmierci do życia”. Spektakl przypomniał obecnym, jak ważne jest towarzyszenie modlitewne i duchowe osobom chorym oraz umierającym. Na zakończenie spotkania bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował osobom działającym w grupie ewangelizacyjnej z Białegostoku oraz wszystkim przybyłym na diecezjalne obchody Dnia Chorego.

2018-02-22 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas przy chorym – czasem świętym

Niedziela zamojsko-lubaczowska 10/2015, str. 4

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Adam Łazar

Podopieczni DPS Lubaczów

Podopieczni DPS Lubaczów

Konkatedra lubaczowska wypełniła się 12 lutego nie tylko chorymi i ich opiekunami z parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ale i przedstawicielami Domów Pomocy Społecznej z Wielkich Oczu, Rudy Różanieckiej, Lubaczowa, Środowiskowych Domów Samopomocy w Horyńcu-Zdroju, Lipsku k. Narola, Cieszanowie, Zakładu Aktywności Zawodowej w Oleszycach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Krowicy Lasowej. W tym spotkaniu uczestniczyli także goście z Rzeszowa: dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Dariusz Tracz i dyrektor Wojewódzkiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Maciej Szymański, starosta lubaczowski Józef Michalik i jego zastępca Wiesław Huk, radni powiatowi z przewodniczącą Jadwigą Pałczyńską, burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Hadel, dyrektorzy placówek z urzędu zajmujący się opieką nad chorymi i niepełnosprawnymi w powiecie lubaczowskim. Swoim śpiewem przed rozpoczęciem Mszy św. ubogacili zebranych w konkatedrze podopieczni DPS-u w Wielkich Oczach. Eucharystię w intencji chorych, ich wychowawców i opiekunów koncelebrował biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. dr hab. Mariusz Leszczyński.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję