Reklama

O. John Bashobora ponownie na Narodowym

2015-01-19 18:26

mag / Warszawa / KAI

Artur Stelmasiak

„Przychodzę, aby dać ci życie w obfitości” – to temat tegorocznych rekolekcji „Jezus na Stadionie”. Wspólne uwielbienie Jezusa odbędzie się 18 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podobnie jak dwa lata temu poprowadzi je ugandyjski duchowny o. John Bashobora. W tym roku przed rekolekcjami ich uczestnicy przejdą kilka etapów formacyjnych, których celem jest duchowe przygotowanie do wakacyjnego wydarzenia.

„Kolejna edycja rekolekcji na Stadionie jest naszą odpowiedzią na potrzeby tysięcy ludzi którzy pragną pogłębić swoją wiarę, doświadczyć wspólnoty Kościoła oraz w sposób publiczny dać wyraz swoim przekonaniom” - powiedział KAI biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

Nawiązując do swojego osobistego doświadczenia sprzed dwóch lat, zwrócił uwagę, że wiele osób uczestniczy w takich rekolekcjach, gdyż chce namacalnie doświadczyć mocy Bożego działania. - Wyrażało się to nie tylko w modlitwie o uzdrowienie, ale także w setkach próśb, które ludzi kierowali do mnie w czasie samych rekolekcji, prosząc o biskupie błogosławieństwo – zaznaczył bp Solarczyk.

Program lipcowych rekolekcji „Jezus na Stadionie” będzie podobny do poprzedniego spotkania. Zaplanowane są trzy konferencje ks. Johna Bashobory, różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia oraz uroczysta Msza św., po której nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z uwielbieniem i modlitwą o uzdrowienie.

Reklama

Dla sympatyków i przyszłych uczestników spotkania na Stadionie Narodowym organizatorzy zaplanowali w tym roku kilka ścieżek formacyjnych, które będą stopniowo umieszczane na stronie www.jezusnastadionie.pl. Trwają już na niej zapisy na rekolekcje.

- Nie chcemy zawężać działania Pana Boga do jednorazowego wydarzenia, dlatego przygotowaliśmy kompleksowy program duchowy pomagający ludziom doświadczyć spotkania z Chrystusem i dający im okazję do uporządkowania różnych sfer swojego życia: całej przestrzeni aktywności zawodowej, życia małżeńskiego, czy rodzinnego – powiedział KAI jeden ze współorganizatorów rekolekcji ks. Rafał Jarosiewicz.

Wśród propozycji znalazły się rekolekcje internetowe pt. „Wyrwij kartkę”, spotkania tematyczne pod nazwą „Nieszpory z herbatą”, czy też duża ścieżka modlitewna. Jedna z jej odsłon będzie zatytułowana „Uwielbienie”. – Będą tam prezentowane psalmy, fragmenty z Pisma Świętego oraz Liturgii Godzin służące pomocą w rozwijaniu relacji z Bogiem – zapowiada ks. Jarosiewicz.

Na ścieżce formacyjnej „Inspiracje” umieszczane są sytuacje i wydarzenia zachęcające do kreatywnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. – Wiele przedmiotów, czy wydarzeń może posłużyć w akcjach ewangelizacyjnych. Przykładem tego jest choćby projekt „SMS z Nieba” – zwrócił uwagę ks. Jarosiewicz. Zapewnił jednocześnie, że ścieżki będą aktualizowane co dwa, trzy dni.

Organizatorzy planują tym razem zaprosić nieco więcej osób niż dwa lata temu. W 2013 r. w rekolekcjach na Stadionie Narodowym wzięło udział ponad 60 tys. ludzi.

W przygotowaniu jest już nowa monstrancja, która ma służyć jedynie na rekolekcjach narodowych, jakie będą organizowane w różnych miejscach naszego kraju. Każdy z uczestników uwielbienia „Jezus na Stadionie” otrzyma także specjalne materiały formacyjne oraz propozycję kontynuowania swojego wzrastania w wierze w konkretnych wspólnotach katolickich. Planowane jest ponadto zorganizowanie regularnych spotkań w konkretnych parafiach diecezji warszawsko-praskiej.

Zapisy na rekolekcje odbywają się przez stronę internetową www.jezusnastadionie.pl Do uczestnictwa w rekolekcjach zgłosiło się już 5614 osób.

Tagi:
rekolekcje Bashobora

Łagoszów Wielki: Rekolekcje Maryjne

2019-05-14 23:04

Radosław Grzesiński

W wigilię dnia objawień Maryi Fatimskim pastuszkom, w parafii Św. Michała Archanioła w Łagoszowie Wielkim rozpoczęły się rekolekcje Maryjne pod hasłem "Ja i moja rodzina z Maryją idziemy do Jezusa".

Radosław Grzesiński
Po wieczornej mszy świętej sprawowanej w Radwanicach odbyła się procesja z figurą Matki Bożej do kościoła parafialnego w Łagoszowie Wielkim

Nauki rekolekcyjne prowadzi ks. Andrzej Dębski ze Zgromadzenia Księży Palotynów. Po wieczornej mszy świętej sprawowanej w Radwanicach odbyła się procesja z figurą Matki Bożej do kościoła parafialnego w Łagoszowie Wielkim. Procesji towarzyszył śpiew litanii loretańskiej oraz pieśni maryjnych. Feretron Maryjny nieśli na swoich ramionach strażacy, górnicy oraz ojcowie rodzin. W kościele parafialnym uroczyście poświęciliśmy wszystkie rodziny naszej parafii Niepokalanemu Sercu Maryi. Podczas mszy w Radwanicach ksiądz proboszcz Jan Szulim odczytał list ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego metropolity Lwowskiego obrządku łacińskiego z błogosławieństwem na czas rekolekcji parafialnych wraz z zaproszeniem do Lwowa. Uwieńczeniem rekolekcji będzie parafialna pielgrzymka na Kresy z nawiedzeniem katedry Lwowskiej i modlitwa przy łaskami słynącym obrazie Matki Bożej Łaskawej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Libera spędzi pół roku u kamedułów

2019-05-18 13:56

lk / Płock (KAI)

Biskup płocki Piotr Libera od 1 lipca spędzi pół roku na modlitwie w klasztorze kamedulskim - poinformował na Twitterze biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. Informując o swojej decyzji, ordynariusz płocki zasugerował, że traktuje ją w kontekście pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce.

Maciek 86/wikipedia.pl
Bp Piotr Libera

"Mój biskup Piotr Libera idzie na pół roku, od 1 VII, do kamedułów. Spełnia się jego wielkie życiowe pragnienie" - napisał bp Milewski.

Zacytował też słowa samego bp. Libery, w których wyjaśnia on swoją decyzję: „Czynię to w pełnej wolności. Będę modlił się za Kościół w Polsce, za moją diecezję. W kontekście tego, co się dzieje, siłą rzeczy, mój pobyt nabiera wymiaru pokutnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Pszczół we Wrocławiu

2019-05-19 23:46

Agata Pieszko

Dziś (19.05) na Wyspie Słodowej świętowaliśmy Światowy Dzień Pszczół pod nazwą "Pszczoły wracają do lasu" zorganizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu pod patronatem honorowym Andrzeja Koniecznego – Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarski Wodnej we Wrocławiu.

Agata Pieszko
Domy dla pszczół wykonane przez uczestników konkursu "Dla lasu, dla ludzi-domek dla Mai i Gucia"

Dzisiejsze wydarzenie na Wyspie Słodowej miało przede wszystkim na celu uwypuklenie roli pszczół w ekosystemie oraz konieczności ich ochrony, a także uświadomienie zagrożeń dla owadów zapylających, jak również uzmysłowienie społeczeństwu pracy leśnika.

Organizatorzy przygotowali w programie m.in. tematyczne występy artystyczne teatru „Katarynka” i kabaretu „Bzyk”, grę terenową „Pszczela drużyna” oraz warsztaty manualne związane z obróbką drewna i wosku.

Podczas spotkania rozstrzygnięto także konkurs zatytułowany „Dla lasu, dla ludzi – domek dla Mai i Gucia”, w którym udział wzięło 25 placówek oświatowych i ponad 200 uczniów. Zadaniem uczestników było zbudowanie funkcjonalnego hotelu dla owadów według specjalnych wytycznych.

– Najistotniejszy jest tu wymiar edukacyjny, ponieważ służy temu, by te piękne, małe stworzonka, jakimi są pszczoły, mogły z nami żyć i robić wiele dobrych rzeczy. Przy okazji pochwalę się, że na Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim mamy trzy takie piękne domki dla pszczół i z tą inicjatywą byliśmy chyba jedną z pierwszych instytucji państwowych w województwie dolnośląskim – mówił przed rozdaniem nagród konkursowych Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.

– Pszczoły są bardzo ważnym elementem naszego ekosystemu, ponieważ nie tylko dostarczają nam nieocenionego bogactwa zwanego płynnym złotem, ale, co najważniejsze, zapylają rośliny. Dzięki temu mamy co jeść, ponieważ bez zapylania większość roślin nie wydaje owoców. Każdy z nas chociaż odrobinę może przyczynić się do pomocy pszczołom, chociażby przez sadzenie przyjaznych im kwiatów. Do złej kondycji pszczół przyczyniło się m.in. wielkoobszarowe rolnictwo i niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin, czy też przeznaczenie pastwisk, na których rosły niezliczone ilości kwiatów, na grunty rolne. Czynników, które przyczyniają się do diametralnego spadku populacji pszczół jest o wiele więcej, dlatego doceniajmy te małe, niepozorne zwierzątka, bo dzięki nim mamy szansę przetrwać – podsumowuje Marcin Tylecki, pszczelarz marki miodów „Ślężańskie”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem