Reklama

Radość pomagania

2018-03-21 09:42

Urszula Buglewicz
Edycja lubelska 12/2018, str. I

Paweł Wysoki
W zbiórce żywności pomagali uczestnicy ŚDS „Absolwent”

Wielki Post, a szczególne czas bezpośrednio poprzedzający święta Wielkiej Nocy, dla wolontariuszy Caritas są okresem wytężonej pracy. Oprócz pozyskiwania środków finansowych w ramach Jałmużny Wielkopostnej, Caritas Archidiecezji Lubelskiej prowadzi zbiórkę żywności i rozprowadza „chleb dobroci”. Nową inicjatywą jest Śniadanie Wielkanocne dla potrzebujących, zaplanowane na wtorek 27 marca.

Zbiórka żywności

14. Ogólnopolska Zbiórka Żywności Caritas pod hasłem „Tak – Pomagam” odbyła się w dniach 9-10 marca. W naszej archidiecezji wolontariuszy szkolnych i parafialnych kół Caritas przyjęły wybrane sklepy sieci Biedronka, Stokrotka i Tesco w Chełmie, Krasnymstawie, Lublinie, Lubartowie, Niemcach, Puławach, Piaskach, Rejowcu Fabrycznym, Trawnikach i Świdniku. Dzięki życzliwości klientów do koszy Caritas trafiło ok. 10 ton trwałej żywności, m.in. mąki, cukru, makaronu, słodyczy i konserw. Wszystkie produkty tuż przed Wielkanocą zostaną przekazane najbardziej potrzebującym w formie świątecznych paczek. W jednym ze sklepów w Lublinie zbiórkę przeprowadzili członkowie koła Caritas działającego przy Środowiskowym Domu Samopomocy „Absolwent”. Podopiecznymi ŚDS są osoby niepełnosprawne, absolwenci Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie. – W zbiórce Caritas uczestniczyliśmy już po raz 4. Udział w takiej akcji pomaga dwustronnie. Pomoc otrzymują zarówno osoby, których nie stać na przygotowanie godnych świąt, ale też osoby niepełnosprawne, które przez aktywne włączenie się w niesienie pomocy bliźnim zyskują poczucie, że są jak inni wartościowymi członkami społeczeństwa. Dla nich to niezwykle ważne, że mogą coś dać z siebie – mówi Katarzyna Siedlecka, opiekun koła. – Tylko lubelska Caritas nie przestraszyła się osób niepełnosprawnych i serdecznie przyjęła naszych wolontariuszy. Wcześniej zwracaliśmy się do kilku instytucji z propozycją utworzenia klubu wolontariusza, ale dopiero Caritas pozwoliła niepełnosprawnym pomagać. To dla nas bardzo ważne – podkreśla Siedlecka, deklarując gotowość niesienia pomocy w kolejnych akcjach.

Reklama

Chleb dobroci

Inną znaną w naszej archidiecezji charytatywną akcją wielkopostną jest „chleb dobroci”. Przez Wielki Tydzień, od Niedzieli Palmowej aż do Wielkiej Soboty, wierni mogą w parafiach lub centrali Caritas nabywać małe chlebki, które najpierw trafiają do koszyków z pokarmami, a następnie poświęcone na wielkanocne stoły. Chleb, który jest symbolem akcji, wpisuje się w przesłanie Triduum Paschalnego, a szczególnie Wielkiego Czwartku. – Słowa, które w Wieczerniku Chrystus wypowiedział do swoich Apostołów: „Bierzcie i jedzcie” oraz „To czyńcie na moją pamiątkę” oznaczają, że mamy sprawować to, co On ustanowił, a więc Mszę św., ale wzywają także do tego, żebyśmy na Jego wzór dawali siebie innym. Mały „chleb dobroci” jest wyrazem naszej chrześcijańskiej troski o potrzebujących, naszej solidarności z tymi, którzy już czasem nawet o nic nie proszą – mówi ks. Wiesław Kosicki, dyrektor lubelskiej Caritas. Dochód ze sprzedaży wielkanocnego pieczywa zasili fundusz instytucji, która wszystkie środki przeznacza na pomoc potrzebującym.

Śniadanie Wielkanocne

Najnowszą przedświąteczną akcją Caritas jest zaplanowane na 27 marca Śniadanie Wielkanocne, nawiązujące do zorganizowanej w grudniu ubiegłego roku Wigilii Miłosierdzia. O godz. 11 w hali Dworca PKS w Lublinie przy al. Tysiąclecia 6 odbędzie się wyjątkowe spotkanie dla bezdomnych, potrzebujących oraz podróżnych. Wydarzenie zainicjowała Spółka Lubelskie Dworce, której szczególnie bliski jest los potrzebujących i bezdomnych. W organizację włączają się również zakonnicy Bracia Mniejsi Kapucynów oraz prowadzony przez Fundację Dantis catering Anielskie Smaki. Na zakończenie spotkania każdy potrzebujący otrzyma talon uprawniający do otrzymania paczki żywnościowej w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – Wielki Post to czas duchowego przygotowania się do świąt zmartwychwstania Pana Jezusa, w którym nasza Caritas szczególnie szuka dróg pomocy potrzebującym i apeluje o większą wrażliwości na potrzeby innych. Dlatego zachęcam do włączenia się w przygotowanie Śniadania Wielkanocnego przez dostarczenie nam produktów żywnościowych lub środków finansowych na ich zakup – zaprasza ks. Wiesław Kosicki. Szczegóły akcji znajdują się na stronie www.lublin.caritas.pl .

Tagi:
Caritas

Caritas pomaga na Bahamach: wiele miejsc zrównanych z ziemią

2019-09-13 16:29

vaticannews.va / Nassau (KAI)

Dziesiątki tysięcy ludzi na Bahamach całkowicie uzależnionych jest od pomocy humanitarnej, o wielu tysiącach wciąż nie ma wieści, niektóre regiony wysp praktycznie zostały zrównane z ziemią. To wciąż prowizoryczny bilans strat, jakie przyniósł ze sobą huragan Dorian. Wspólnota międzynarodowa, wśród niej także Caritas Internationalis, mobilizuje się, aby pomóc potrzebującym.

wPolityce.pl / Twitter
Huragan Dorian pustoszy Bahamy

Na wyspach, przez które przeszedł huragan, obecne są już grupy wolontariuszy, które nie tylko rozdzielają najpotrzebniejsze wsparcie, ale także przygotowują program długofalowej pomocy.

- Sytuacja jest bardzo niepokojąca, gdyż wyspy, które znalazły się w centrum działania huraganu Dorian, prawie zostały zrównane z ziemią. Wciąż są tysiące ludzi, o których nie ma żadnych informacji i oni mogą okazać się ofiarami huraganu – mówi Radiu Watykańskiemu Paolo Beccegato z Caritas Włoch.

Beccegato zwraca uwagę, że na Bahamach 70 tys. ludzi potrzebuje wszystkiego, są całkowicie uzależnieni od pomocy humanitarnej. Ponadto istnieje scenariusz, który mówi, że duża część mieszkańców wysp będzie musiała je opuścić, co może spowodować poważny kryzys demograficzny całego narodu.

"Trzeba także pamiętać, że obszary najbardziej dotknięte skutkami huraganu zamieszkiwali ludzie najbiedniejsi. Wśród nich wielu imigrantów z Haiti, którzy mieszkali w prowizorycznych barakach, w bardzo trudnych warunkach, w ogromnej biedzie. Tak więc jeszcze raz najwyższą cenę w katastrofie płacą najbiedniejsi, najbardziej zapomniani. Dlatego apelujemy do wszystkich o długofalową solidarność, gdyż trzeba odbudować całe obszary tych wysp" - mówi pracownik włoskiej Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaatakowano księdza z Najświętszym Sakramentem!

2019-09-15 20:34

Red.

Ksiądz idący do chorego w pierwszy piątek września został zelżony i uderzony – wynika ze słów metropolity częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha opowiedział o tym fatalnym wydarzeniu w rozmowie z „Niedziela TV”.

Bożena Sztajner/Niedziela

W wywiadzie metropolita częstochowski opisał wydarzenie, do jakiego doszło w pierwszy piątek września. Wtedy też siedzący na ławce pijany mężczyzna zaatakował księdza idącego do chorego z Ciałem Pańskim. Atak najpierw miał wymiar słowny, a następnie fizyczny (uderzenie w twarz). Pierwszy z ciosów napastnika dotarł do duchowego, zaś przed drugim ksiądz zdołał się zasłonić. Następnie na pomoc kapłanowi przyszli przechodnie. W trakcie interwencji policji ksiądz zdecydował, że nie wniesie oskarżenia.

Jednak zdaniem arcybiskupa Wacława Depo zapisanie nazwiska sprawcy byłoby zasadne, gdyż jest on mieszkańcem konkretnej parafii i powinny zostać wobec niego wyciągnięte społeczne konsekwencje. Hierarcha przywołał tutaj przykład papieża Jana Pawła II, który miłosiernie przebaczył Mehmetowi Ali Ağcy, jednak wymiar sprawiedliwości podejmował działania, a terrorysta znalazł się w więzieniu.

„Takie sytuacje kiedyś się nie zdarzały, a teraz w #Częstochowa kapłan idący z Komunią Świętą do chorego został pobity” – napisał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Niedziela” Artur Stelmasiak, który opublikował także fragment rozmowy z arcybiskupem Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Na świecie jest obecnie co najmniej 272 mln migrantów – dane ONZ

2019-09-18 20:43

kg (KAI/OR) / Nowy Jork

Organizacja Narodów Zjednoczonych ocenia, że w 2019 r. na świecie było ponad 272 mln migrantów, przy czym liczba ta rośnie w ostatnich latach szybciej niż mieszkańców Ziemi. Dane te zawiera doroczny raport Departamentu ONZ do Spraw Gospodarczych i Społecznych (DESA). Według niego od 2010 r. przybyło 51 mln migrantów. Liczby te opierają się na krajowych statystykach oficjalnych dotyczących osób urodzonych za granicą lub cudzoziemców, uzyskanych na podstawie spisów ludności.

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

Migranci stanowią dziś ok. 3,5 proc. ludności świata, podczas gdy w 2000 r. wskaźnik ten wynosił 2,8 proc. Liczba uchodźców lub proszących o azyl zwiększyła się w latach 2010-17 o 13 milionów.

W 2019 r. najwięcej migrantów międzynarodowych przyjęła Europa: 82 mln, następnie Ameryka Północna (głównie USA) – 59 mln oraz Afryka Północna i Azja Zachodnia – 49 mln.

"Dane te mają podstawowe znaczenie dla zrozumienia kluczowej roli migrantów i migracji w rozwoju krajów zarówno ich pochodzenia, jak i docelowych" – powiedział podsekretarz ONZ ds. DESA Liu Zhenmin. Jego zdaniem "ułatwienie form migracji oraz uregulowanego, uporządkowanego i odpowiedzialnego poruszania się ludności przyczyni się od osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju".

Połowa ogółu migrantów międzynarodowych mieszka w 10 krajach ze Stanami Zjednoczonymi na czele – żyje ich tam 51 mln), czyli 19 proc. ich globalnej liczby, na drugim miejscu są Niemcy i Arabia Saudyjska – po 13 mln, a następnie Rosja – 12, Wielka Brytania – 10, Zjednoczone Emiraty Arabskie – 9, Francja, Kanada i Australia – po 8 i Włochy – 6 mln migrantów.

Jedną trzecią wszystkich migrantów międzynarodowych stanowią przybysze tylko z 10 krajów z Indiami na czele – aż 18 mln ich obywateli żyje poza granicami swego kraju.

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest co roku od 2001 roku 20 czerwca i został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 dla upamiętnienia odwag i siły tej grupy ludzi na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem