Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

W poszukiwaniu inspiracji

Niedziela małopolska 13/2018, str. VII

[ TEMATY ]

zakonnica

Marta Mastyło

To co robią siostry felicjanki, wpisuje się w mozaikę nauki społecznej Kościoła i papieża Franciszka

To co robią siostry felicjanki, wpisuje się w mozaikę
nauki społecznej Kościoła i papieża Franciszka

Jej życie „znaczone było miłością. Była to troska o wszystkich głodnych chleba, serca i domu oraz prawdy ewangelicznej” – mówił o bł. Marii Angeli Truszkowskiej, założycielce zgromadzenia sióstr felicjanek, Jan Paweł II podczas jej beatyfikacji na Placu św. Piotra w Rzymie w kwietniu 1993 r. Od tamtej chwili minęło 25 lat. Przełożona prowincjalna sióstr felicjanek – s. Alina Płoszczyca rozpoczynając konferencję naukową w krakowskim Centrum św. Ojca Pio, zorganizowaną przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII w Krakowie, mówiła o posłudze sióstr wśród sierot, starszych osób, obłożnie chorych i kalek, o głębokiej relacji z Chrystusem, wreszcie o ogromnej sile modlitwy i ciągłym dążeniu do świętości.

Te, główne kierunki felicjańskiej posługi, rozwijane były w kolejnych wystąpieniach, by – jak mówił prorektor UPJP II, ks. prof. Wojciech Misztal – w dobru czynionym przez siostry szukać inspiracji dla przyszłości, aby choć nieco z tego felicjańskiego charyzmatu móc odkryć dla siebie i ofiarować osobom, które postawi na naszej drodze Opatrzność.

Reklama

Ks. dr Krzysztof Białowąs, postulator rzymski, pracujący w Kongregacji ds. Świętych rozwinął temat modlitwy jako drogi do świętości. Nawiązując do zbliżającej się beatyfikacji sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej, przywołał słowa bł. kard. A.I. Schustera: „Ludzie nie dają się już przekonać naszym kazaniom, lecz w obliczu świętości – jeszcze wierzą, jeszcze klękają, jeszcze się modlą. Gdy przechodzi święty, żywy czy zmarły, przychodzą...”.

Z kolei ks. dr hab. Robert Nęcek podjął temat zdrowia w przekazie pism bł. Marii Angeli Truszkowskiej. Wynika z nich troska o zdrowie sióstr, świadomość wagi serca i współczucia dla chorych. Prelegent podkreślał: – Problem jest niezwykle ważny, gdyż osoba wypoczęta może spokojnie realizować określone dobro. Lekceważenie wypoczynku prowadzi do przegranej w życiu. Wcześniej czy później przepracowany staje się łatwym łupem dla świata. Przegra wszystko zmęczony robieniem dobra.

– Konferencja „Modlitwa – zdrowie – komunikacja”, dotycząca życia i działalności sióstr felicjanek jest dowartościowaniem posługi sióstr w naszym mieście – podkreślał ks. Robert Nęcek i dodał: – Doceniają ją nie tylko władze kościelne i świeckie, ale także mieszkańcy Krakowa. To co robią felicjanki, świetnie wpisuje się w mozaikę nauki społecznej Kościoła i papieża Franciszka.

2018-03-28 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tu Bóg chciał mnie mieć”

Niedziela podlaska 5/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

zakon

zakonnica

siostry

Archiwum s. Marianny Kalicińskiej

S. Marianna Kalicińska

S. Marianna Kalicińska

Z s. Marianną Kalicińską ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, pochodzącą z parafii Ostrożany, rozmawia Edyta Hartman

EDYTA HARTMAN: – 2 lutego przypada Dzień Życia Konsekrowanego, mający szczególny charakter, jako że 2015 r. przeżywamy, zgodnie z wolą papieża Franciszka, jako Rok Życia Konsekrowanego (rozpoczął się wraz z pierwszą niedzielą Adwentu – 30 listopada 2014 r., zakończy w święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego 2016 r.). Czym dla Siostry osobiście jest ta decyzja Ojca Świętego?

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kapłaństwo nie jest za zasługi

2021-09-28 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło szatę duchowną podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję