Reklama

Czytajmy „Jasną Górę”!

W najnowszym numerze dwumiesięcznika „Jasna Góra” (2/2018) zaraz na początku znajdziemy ważne wezwanie: „Jest wiele prezentów, które możemy ofiarować komuś bliskiemu. Jest jednak prezent szczególny. To modlitwa za drugiego człowieka”. Tak rozpoczyna się artykuł „Zostań ratownikiem: Z Maryją ratuj człowieka”, poświęcony wspólnocie modlitewnej, której głównym zadaniem jest modlitwa za osoby, o których Bóg wie, że ich zbawienie jest zagrożone. Każdy może się przyłączyć do tej modlitwy, która jest wyrazem miłości bliźniego – pisze Grzegorz Sokołowski.

W „Jasnej Górze” znajdziemy również relację z klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych. Jej tytuł: „Na kazachstańskim stepie...” wskazuje miejsce, gdzie przed dziesięciu laty osiedliły się polskie karmelitanki. Siostry wyruszyły z determinacją w sercu, by – jak piszą – „uczynić wszystko, co możliwe w naszym karmelitańskim powołaniu, by Orędzie z Doliny Pokoju objęło Kazachstan, wszystkie ludy i narody; by – jak tego pragnie sam Jezus – «Maryja była bardziej znana i miłowana», by Jej Niepokalane Serce zatriumfowało”.

Reklama

„Ocalony przez Maryję” to artykuł s. Judyty Kowalskiej – honoratki, poświęcony bł. o. Honoratowi Koźmińskiemu, który w świeckim życiu nosił imię Wacław. Dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Jasnogórskiej został uwolniony fizycznie z więzienia i duchowo z mroku niewiary oraz buntu przeciw Bogu. Znany jest jako założyciel wielu zgromadzeń ukrytych, charyzmatyczny spowiednik, pisarz, patriota, człowiek modlitwy i wiary.

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości warto zwrócić uwagę na artykuł pt. „Jasna Góra w początkach II Rzeczypospolitej”. O. Józef Płatek OSPPE pisze m.in. o roli paulinów w podtrzymywaniu dążeń niepodległościowych. Przypomina historyczne daty, m.in.: 4 listopada 1918 r., kiedy to paulini uroczyście powitali na Jasnej Górze pododdział Wojska Polskiego, i 5 listopada 1918 r., kiedy na wieży załopotał biało-czerwony sztandar.

Odbudowie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brześciu poświęcony jest artykuł o. Eustachego Rakoczego OSPPE pt. „U boku Kardynała”. Autor przypomina osoby, które były zaangażowane w to dzieło, wśród nich kard. Kazimierza Świątka, oraz historię obrazu Matki Bożej Brzeskiej, który zamurowano w stajni, by go ukryć przed KGB. Redakcja kontynuuje w numerze stałe cykle: „Kobieta o Kobiecie”, Apostolat Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej; są zamieszczane komentarze paulinów do niedzielnej Liturgii, świadectwa jasnogórskie i in. Zapraszamy do lektury.

Dwumiesięcznik „Jasna Góra” można nabyć na terenie Sanktuarium Jasnogórskiego. Redakcja prowadzi także sprzedaż wysyłkową.
Adres redakcji: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. 34 377 73 51, fax 34 377 73 17, adres internetowy: www.miesiecznik.jasnagora.pl, e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl .

2018-04-18 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję