Reklama

Niedziela w Warszawie

Obwodnica przez... środek dzielnicy

W sprawie przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy doszło do zaskakujących zmian decyzji. Wielce prawdopodobne, że teraz jeden z odcinków trasy będzie przecinał centrum Wesołej

Las dla zabawy, nie dla obwodnicy” , „Tania budowa, kosztowne skutki”, „Nasyp odbierze nam zdrowie”, „Getto Wesoła” – m.in. takie transparenty nieśli mieszkańcy Wesołej, którzy protestowali przeciwko budowie drogi w wariancie obecnie forsowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

– Ten protest pokazał naszą siłę. Nie poddamy się – mówi „Niedzieli” Joanna Gorzelińska, prezes Stowarzyszenia „Sąsiedzi dla Wesołej”, które zorganizowało protest, i dodaje: – Chcemy obwodnicy, ale nie w tym miejscu. Tylko tak, jak zatwierdziła to śp. minister Grażyna Gęsicka.

Dwa warianty

Reklama

Budowa Wschodniej Obwodnicy Warszawy ma długą historię. Planiści wyznaczyli dwa warianty trasy. Jeden przez południową, mniej zurbanizowaną, część dzielnicy. Drugi wariant przecina centrum Wesołej.

W 2006 r. sanepid uznał, że wariant trasy przez środek dzielnicy jest nieakceptowalny, ponieważ „przechodzi przez tereny zielone między dwoma zwartymi terenami zabudowy mieszkaniowej, z której jedna część już obecnie jest narażona na uciążliwości hałasowe linii kolejowej. Ponadto na tym terenie istnieje wiele ujęć wody, które powinny podlegać szczególnej ochronie”.

Rok później minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka podjęła decyzję o wariancie południowym, który miał być częściowo wykonany w tunelu. Jednak decyzja ta została uchylona z powodów formalnych przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w 2010 r.

Ludzie kontra cena

Reklama

Do sprawy przebiegu trasy wrócono na początku 2015 r. Trzy lata temu w marcu GDDKiA wskazała do realizacji trasę, którą 8 lat wcześniej zatwierdziła min. Gęsicka. Raptem dwa miesiące później – w maju 2015 r. – Generalna Dyrekcja zmieniła zdanie, wskazując na trasę prowadzącą przez centrum dzielnicy.

– Był to dla nas szok – mówi Joanna Gorzelińska i wspomina: – Pamiętam, że dwa miesiące wcześniej spotkaliśmy się z burmistrzem Wesołej, który był na spotkaniu w GDDKiA. Tam powiedziano mu, że będzie realizowany wariant południowy. Co więcej, na tym spotkaniu wyświetlono film pokazujący, jak będzie przebiegała trasa. I że będzie ona w tunelu.

„Sąsiedzi dla Wesołej” postanowili dowiedzieć się, jakie powody wpłynęły na zmianę decyzji. Okazało się, że GDDKiA zmieniła kryteria, według których podjęto decyzję.

W marcu najważniejsze były kryteria środowiskowo-społeczne. Przyznano im wagę 75 proc. W decyzji majowej ponad trzykrotnie zwiększono wagę kosztów (z 10 proc. do 33,3 proc.). Natomiast wagę kryteriów środowiskowo-społecznych zmniejszono o połowę.

– Nasuwa się pytanie czy osoba odpowiedzialna za analizę inwestycji z ramienia GDDKiA specjalizuje się w pisaniu kryminałów? Inaczej bowiem niż kryminałem nie można nazwać decyzji o radykalnej zmianie wag kryteriów determinujących planowaną inwestycję – powiedziała poseł Anna M. Siarkowska na specjalnie zwołanej konferencji w Sejmie.

Sanepid zmienia opinię

Siarkowska wysłała pisma o zbadanie sprawy m.in. do Ministerstw Infrastruktury oraz Środowiska. Jedno z pism trafiło również do Ministerstwa Zdrowia. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że Państwowa Wojewódzka Inspekcja Sanitarna także wydała dwie całkowicie różne opinie w sprawie planowanej inwestycji. I stało się tak w ciągu zaledwie 3 tygodni.

– Jako członek komisji ds. Obwodnicy Warszawskiej zostałam zaproszona do sanepidu na dyskusję w sprawie przebiegu obwodnicy – opowiada nam Elżbieta Nowosielska, radna PiS. – Na miejscu dyrektor poinformował, że decyzja jest już podjęta. Zadałam więc pytanie: jaki cel ma to spotkanie? Dyrektor nie umiał na to przekonująco odpowiedzieć. Odniosłam wrażenie, że były na nich wywierane naciski – dodaje radna.

Nowosielska podkreśla, że osobiście jest przeciwna obu waraintom obwodnicy. – W mojej ocenie jest to wybór między wariantem złym a wariantem gorszym. Z tym, że gorsza dla mieszkańców będzie trasa przez centrum na nasypie. Spowoduje ona, że ponad 5 tys. osób znajdzie się między trasą, którą będzie przejeżdżać ponad 100 tys. samochodów dziennie, a torami. Ruch na kolei będzie coraz większy, ponieważ PKP planuje rozbudowę linii do 4 torów – agrumentuje radna.

Potrzebna przejrzystość

Manifestacja przeciwko budowaniu obwodnicy przez centrum Wesołej odbyła się w pierwszym tygodniu kwietnia. Wzięło w niej udział ok. tysiąca osób. Była też kilkuosobowa grupa tych, którzy nie chcą obwodnicy przecinającej południową część dzielnicy. Oznacza to, że niezależnie, jaka będzie ostateczna decyzja o przebiegu obwodnicy, to nie zadowoli ona wszystkich mieszkańców Wesołej.

Bez wątpienia jednak byłoby mniej konfliktów, podjerzeń o lobbing, nieformalne naciski czy nawet korupcję, gdyby tak ważne decyzje były podejmowane w sposób przejrzysty i w oparciu o niezmienne kryteria.

2018-04-18 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opolskie/Wojewoda wydał pozwolenie na budowę obwodnicy Praszki

W piątek wojewoda opolski podpisał decyzję ZRID pozwalającą na budowę obwodnicy Praszki w ciągu drogi krajowej nr 45. Jak informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wartość inwestycji to 171,5 mln złotych.

Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy obwodnicy Praszki pozwala na rozpoczęcie prac przy budowie trasy o długości 12,8 km.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

W Mszy św. w gorzowskiej katedrze wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu województwa i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na czele z Adamem Andrzejewskim - dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz ks. Radosław Kalinowski - kapelan KAS na województwa wielkopolskie i lubuskie. Uczestników obchodów pozdrowił abp Andrzej Dzięga - delegat KEP ds. duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej. Uroczystość w katedrze uświetniła Orkiestra Wojskowa ze Szczecina. Oficjalna uroczystość z wręczeniem awansów i wyróżnień odbyła się po zakończonej Mszy św. na Starym Rynku w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję