Reklama

Na fundamencie prawdy

2018-04-25 11:29

Ks. Paweł Borowski
Niedziela Ogólnopolska 17/2018, str. 7

Ks. Paweł Borowski
Prawda jest fundamentem komunikacji – powiedział o. Federico Lombardi SJ

Poszukiwanie prawdy to wyzwanie dla każdego człowieka. Podjęli je uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej „W poszukiwaniu prawdy – od Mikołaja Kopernika do Benedykta XVI”, która odbyła się 17 kwietnia br. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród prelegentów był o. Federico Lombardi SJ, prezes Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI i były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej

Prawda jest fundamentem komunikacji, bez prawdy komunikacja nie może istnieć – powiedział o. Federico Lombardi SJ podczas briefingu prasowego. Podkreślił także znaczenie prawdy w życiu współczesnego człowieka. Zaznaczył: – Konferencja, w której uczestniczymy, jest bardzo potrzebna i aktualna. I dodał: – Konieczne jest podjęcie dialogu wobec wyzwań, przed którymi stawiają nas dzisiejszy świat i kultura. Zwrócił uwagę na niebezpieczne zjawisko, którym jest istnienie fake news. Wiadomości wprowadzające w błąd zaprzeczają istocie komunikacji, której założeniem jest przekazywanie prawdy.

Były rzecznik Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że w dobie szybkiego rozwoju środków społecznego przekazu odbiorcy szukają wiadomości, którym mogą zaufać. Informacja musi być zatem rzetelna. Podkreślił, że wielką rolę odgrywają tutaj dziennikarze, którzy powinni być osobami godnymi zaufania. Ich zadaniem jest budowanie wiarygodności. Tylko wówczas wypełnią swoją misję w społeczeństwie.

Wśród prelegentów panelu głównego konferencji, obok o. Lombardiego, byli prof. dr hab. Jacek Kubica – prorektor ds. badań naukowych Collegium Medicum UMK, który mówił o poszukiwaniu prawdy w medycynie, i ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz z Katedry Teologii Moralnej i Duchowości Wydziału Teologicznego UMK, który m.in. zwrócił uwagę, że wiedza jest szczególną cnotą.

Reklama

W swoim wystąpieniu o. Lombardi przypomniał nauczanie Benedykta XVI, który podkreślał, że filozofia i teologia muszą istnieć bez zmieszania i bez rozdzielenia. One mają się wzajemnie uzupełniać. – Rozum musi pozostać otwarty na kwestie prawdy, dobroci, sensu życia i Boga. Musi być otwarty na fascynujący dialog ze współczesnością – stwierdził o. Lombardi. Dodał, że „niebezpieczeństwem w poszukiwaniu prawdy jest presja interesów i użyteczności”.

Prof. Kubica zauważył, że poszukiwanie prawdy czasami wiedzie na manowce i prowadzi do przekraczania pewnych granic, dlatego „dążeniu do prawdy należy nałożyć kaganiec etyki”. Z kolei ks. prof. Mróz wskazał, że trzeba walczyć o jakość wiedzy, a nie o jej ilość. Jeśli straci ona jakość, to stracą na tym wszyscy, wszystkie nauki muszą bowiem ze sobą współpracować. – Potrzebujemy dialogu i współpracy, a nie konfliktu i sporu – powiedział.

Po wygłoszeniu referatów rozpoczęły się panele dyskusyjne w poszczególnych grupach tematycznych. Wśród prelegentów byli przedstawiciele środowisk uniwersyteckich z całej Polski. W dyskusjach panelowych poruszano zagadnienia nie tylko teologiczne i filozoficzne, ale także medyczne, prawnicze, ekonomiczne, medialne i historyczne. Organizatorzy chcieli, by konferencja była interdyscyplinarnym spojrzeniem na prawdę o Bogu, człowieku i świecie.

***

Krótko

• Akcję telefoniczną „Zadzwoń do posła!” organizuje Fundacja Życie i Rodzina, w której zarządzie zasiada m.in. Kaja Godek. Na stronie: www.zadzwondoposla.pl znajdują się adresy i numery telefonów biur poselskich. Obywatele mogą się skontaktować z politykami według ich okręgów wyborczych i domagać się jak najszybszego podjęcia prac nad projektem „Zatrzymaj Aborcję”.

• W Warszawie 19 kwietnia br. odbyły się uroczystości 75. rocznicy powstania w getcie. – Gdy ktoś mówi o odpowiedzialności polskiego państwa za Holokaust, to rani nie tylko Polaków, lecz także Żydów, polskich obywateli – powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. – Musimy się skoncentrować na wspólnej historii i prawdzie. Potrzebujemy siebie jak nigdy przedtem – podkreślił z kolei Ronald S. Lauder, szef Światowego Kongresu Żydów.

• Marek Magierowski – wiceminister spraw zagranicznych został oficjalnym kandydatem na stanowisko ambasadora Polski w Izraelu. Sejm zaopiniuje jego kandydaturę na początku maja br.

• W Sejmie zorganizowali protest członkowie Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

• Polacy optymistycznie patrzą na stan gospodarki. Ponad połowa badanych przez Kantar Public jest zdania, że gospodarka kraju się rozwija; to o 4 proc. więcej niż miesiąc temu. Przeciwnego zdania jest 28 proc. ankietowanych.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

Hymn o miłości


Niedziela Ogólnopolska 51/2006, str. 18-19

© Igor Mojzes/Fotolia.com

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadł wszelką wiedzę, i miał tak wielką wiarę, iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.
I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał,
nic mi nie pomoże.
Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą;
nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje,
[nie jest] jak proroctwa,
które się skończą, choć zniknie dar języków i choć wiedzy [już] nie stanie.
Po części bowiem tylko poznajemy i po części prorokujemy.
Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe.
Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecinne.
Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [ujrzymy] twarzą w twarz.
Teraz poznaję po części, wtedy zaś będę poznawał tak, jak sam zostałem poznany.
Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: największa z nich [jednak] jest miłość.

Z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor 13, 1-13)

Przeczytaj także: Hymn o miłości
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Syria: nie widać końca wojny, bomby wciąż spadają

2019-09-22 21:47

(KAI/Vaticannews) / Aleppo

Wojna w Syrii ciągle jeszcze trwa, a embargo gospodarcze, nałożone na ten kraj, przysparza jego mieszkańcom kolejnych cierpień, ponieważ sankcje najbardziej dotykają najbiedniejszych. Wskazuje na to wikariusz apostolski dla katolików obrządku łacińskiego w Aleppo bp Georges Abou Khazen, który po raz kolejny wezwał wspólnotę międzynarodową do zniesienia embarga i do podjęcia konkretnych działań na rzecz zakończenia konfliktu.

Archiwum Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Krajem, w którym rozgrywa się największy dramat humanitarny ostatnich lat, jest Syria

Biskup zwrócił uwagę na dramatyczne warunki życia Syryjczyków. Są oni pozbawieni pracy, brakuje żywności, na wielu obszarach nie ma elektryczności i nie działają wodociągi. Wciąż trwające walki sprawiają, że nikt jeszcze nie myśli o odbudowie. Wikariusz apostolski Khazen przypomniał, że Turcja miała doprowadzić do rozbrojenia rebeliantów, tymczasem jeszcze bardziej ich uzbroiła, dlatego tak bardzo zaciekłe walki toczą się o znajdujący się w rękach islamskich dżihadystów Idlib i nasiliły się ataki w innych częściach Syrii.

Zdaniem mieszkającego w Aleppo hierarchy wojna nie tylko spowodowała wiele ofiar i ogromne straty, ale jednocześnie pokazała, że współistnienie chrześcijan i muzułmanów jest możliwe. „Kiedy fundamentaliści weszli do naszego miasta, poderżnęli gardło miejscowemu imamowi, który krytykował ich działania, a jego głowę zawiesili na minarecie. Wielu wyznawców islamu mówiło mi wówczas, że to nie jest religia, jaką wyznają” – podkreślił syryjski biskup. Wskazał, że miejscowi muzułmanie często apelują, by chrześcijanie nie wyjeżdżali i zostali w Syrii.

„Przez lata wojny poruszyło ich świadectwo chrześcijańskiego miłosierdzia. Doświadczyli, że nieśliśmy pomoc wszystkim bez względu na wyznawaną wiarę. Pomagaliśmy nawet żonom i dzieciom rebeliantów” – przypomniał biskup. Przyznał, że dialog życia z islamem jest możliwy i może się stać zaczątkiem nowej Syrii. „Nie możemy się łudzić, że kiedykolwiek będzie możliwy dialog dogmatyczny. Możliwe jest jednak wzajemne spotkanie wokół wartości dotyczących osoby ludzkiej, rodziny czy spraw bioetycznych” – zaznaczył wikariusz apostolski Aleppo. Podkreślił zarazem, że dialog zawsze oznacza otwarcie się na drugiego przy zachowaniu własnej tożsamości i dawaniu świadectwa temu, w co się wierzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem