Reklama

Niedziela Legnicka

KSM o wielkopostnych inicjatywach

[ TEMATY ]

KSM

Ks. Waldemar Wesołowski

40-dniowa krucjata modlitewna w obronie życia, modlitewny Flash Mob, Poczta Miłosierdzia oraz warsztaty dziennikarskie - to propozycje KSM przygotowujące do VII Legnickiego Marszu dla Życia i Rodziny.

O przygotowaniach do niego Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży poinformowało podczas konferencji prasowej. W siedzibie KSM w Legnicy spotkali się lokalni dziennikarze oraz przedstawiciele KSM diecezji legnickiej i przedstawiciele ruchów Obrony Życia.

- Marsz dla życia, który zazwyczaj gromadzi kilka tysięcy osób, spodziewamy się że również w tym roku będzie się cieszył zainteresowaniem mieszkańców. Liczymy na udział ludzi młodych, całych rodzin. Wierzymy, że wezmą w nim udział nie tylko wierni legnickich parafii, ale wszyscy, którym zależy na obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci - mówiła podczas spotkania Stanisława Repa - prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

- Tegoroczny Marsz będzie przebiegał pod hasłem: „Życie zwycięży”. Rozpocznie się w Niedzielę Palmową w legnickiej katedrze o godz.14.00. Uczestnicy przejdą ulicami miasta do parafii Matki Bożej Królowej Polski na legnickim Osiedlu Kopernik. Tam będzie odprawiona Eucharystia, po niej czas na agapę i spotkania. Wydarzenie tradycyjnie zakończy koncert przygotowany przez krakowskich muzyków: Huberta Kowalskiego i Pawła Bębenka, z udziałem uczestników warsztatów muzycznych i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy - mówił ks. Janusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Przypomniał też, że Marszowi zawsze towarzyszy jakieś dzieło o charakterze charytatywnym. W poprzednich latach było to m.in. zbieranie starych, zniszczonych różańców i przerabianie ich na nowe, które przyjęła młodzież włączająca się do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego; zbiórka złomu woskowego i odlew nowych świec paschalnych z symbolem nienarodzonego dziecka; zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci, czy też zbiórka „elektrośmieci”, z których zysk przekazano fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Reklama

- W bieżącym roku będzie to akcja: Poczta Miłosierdzia. Zazwyczaj dobroczynność kojarzymy z pomocą materialną, są jednak takie sytuacje, kiedy ta pomoc nie wystarczy. Taka sytuacja ma miejsce w obozach z uchodźcami, którym brakuje pociechy i wsparcia. Dlatego podejmujemy akcję razem z Fundacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie, aby wypełnić jeden z uczynków miłosierdzia co do duszy - strapionych pocieszać. Dlatego zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych, do napisania listu, kartki, namalowania obrazka przez najmłodszych, z przesłaniem, słowami wsparcia, pocieszenia, solidarności z prześladowanymi chrześcijanami, szczególnie w Syrii, Iraku i Nigerii. Listy mogą być napisane w języku polskim, angielskim lub francuskim i wrzucane do specjalnie przygotowanych do tego celu skrzynek, które znajdą się w naszych kościołach. Przygotowane też są do sprzedaży Biblie dla dzieci, których zakup da możliwość przekazania 4 egzemplarzy Pisma Świętego za jeden zakupiony egzemplarz dzieciom w tamtych krajach - mówił ks. Janusz Wilk.

Z kolei Jolanta i Mirosław Bochyńscy, diecezjalna para Domowego Kościoła, poinformowali o jednej z akcji modlitewnych. - Czas Wielkiego Postu, będzie też okazją do akcji „Modlitewny Flash Mob”. Trzy lata temu na legnickim Rynku stanął namiot modlitewny krucjaty 40 Dni dla Życia. W sumie skupił on na modlitwie ponad 6 tys. osób. W tym roku pragniemy zaprosić do wspólnej, publicznej modlitwy, która odbywać się będzie przy legnickim pomniku Jana Pawła II, obok katedry. Będzie ona miała miejsce codziennie, o godz. 15.00 od 18 lutego, do 28 marca. Będzie odmawiana Koronka Miłosierdzia, będą czytane fragmenty Dzienniczka S. Faustyny, osobom włączającym się w tę modlitwę będą rozdawane różańce. Modlitewny Flash Mob będzie się odbywał w duchowej łączności z modlącymi się w krucjacie 40 Dni dla Życia, w intencji zaprzestania aborcji i pokoju na świecie - informowali małżonkowie.

Reklama

Równolegle młodzież z KSM animować będzie inne dzieło modlitewne. - Dwa lata temu akcja modlitewna 40 Dni dla Życia przyjęła charakter nieustannej modlitwy zadeklarowanych osób i wspólnot. Taki charakter chcemy zachować także w bieżącym roku - mówiła Anna Zenka z Zarządu Diecezjalnego KSM.

- Zapraszamy do zgłaszania się osobistego lub telefonicznego i podejmowania czuwania w swoich domach, lub wraz z grupami w kościołach. Charakter modlitwy jest dowolny. Ważne jest by wspólnie zachować ciągłość czuwania w intencji życia, przez 960 godzin, w dzień i w nocy. Modlitwa rozpocznie się 18 lutego, w Środę Popielcową, o godzinie 12.00, a zakończy w Niedzielę Palmową, wraz z rozpoczęciem VII Legnickiego Marszu dla Życia i Rodziny - dodała Zenka.

Biuro Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży już przyjmuje zgłoszenia na wybrane godziny, od osób zainteresowanych przyłączeniem się do wspólnej modlitwy. Zgłoszenia można dokonywać od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 15.00, pod numerem teł. 513 129 362. Wystarczy zadeklarować jedną godzinę osobistej bądź wspólnotowej modlitwy w intencji nienarodzonych, aby przyłączyć się do krucjaty. Kalendarz modlitwy dostępny jest na stronie: www.marszdlazycia.legnica.pl

Natomiast Maciej Morawski, prezes Zarządu KSM Diecezji Legnickiej, przypomniał, że od ubiegłego roku, diecezjalne duszpasterstwo młodzieży i KSM, podjęły współpracę z miesięcznikiem dla młodzieży „Wzrastanie”. Odtąd każdy numer zawiera także diecezjalną wkładkę, informującą o aktualnych działaniach na rzecz młodzieży w diecezji.

- Obecnie, wraz z Redakcją, KSM i Duszpasterstwo Młodzieży podejmuje szkolenie dziennikarskie dla młodzieży od II klasy Gimnazjum do II klasy Liceum. Ma ono na celu przygotowanie młodych do prowadzenia gazetek parafialnych, internetowych, współpracy z miesięcznikiem, a także prowadzenia relacji z przebiegu Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku w naszej diecezji. Szkolenia obejmują 5, dziewięciogodzinnych spotkań, od lutego do czerwca br. Zapisy przyjmowane są w Biurze Zarządu KSM w Legnicy. (www.ksm.legnica.pl ) - mówił prezes KSM, zapraszając do uczestnictwa w tych warsztatach.

2015-01-22 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słuchać młodych i budować fundament - otwarcie Bazy Młodych i wdrażanie DODAJ DOBRA

[ TEMATY ]

KSM

Mat.prasowy KSM

To historyczna chwila i szczególny moment dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i „FUNDACJI DLA MŁODZIEŻY”. Nastąpiło otwarcie Bazy Młodych KSM - domu dla młodzieży z całej Polski, który będzie przestrzenią dla rozwoju młodego człowieka oraz inauguracja rozpoczęcie wdrażania strategii rozwoju DODAJ DOBRA w FDM. Stawiamy na młodzież – na jej rozwój, zaangażowanie i kształtowanie w niej wartości.

16 grudnia uroczystego poświęcenia dokonał ks. bp. Adam Bab – delegat KEP ds. KSM. „Słowem kluczowym tego rozwiązania jest słowo "DOM". (...) W słowie „DOM" odnajdujemy pewien program życia, który nie jest nam wyłożony, tylko do którego jesteśmy zapraszani.” zaznaczył podczas homilii ksiądz biskup.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Premiera Zdrapki Wielkopostnej 2023. Pokój nam wszystkim!

2023-02-01 10:04

[ TEMATY ]

zdrapka wielkopostna

Materiały własne Zdrapka Wielkopostna

1 lutego 2023 została odkryta dziewiąta edycja Zdrapki Wielkopostnej 2023. Influencerzy ujawnili wygląd oraz hasło wielkopostnych ćwiczeń ze Zdrapką.

Jak przeżywać Wielki Post, gdy świat wokół nas szaleje? W obliczu skutków pandemii, wojny, kryzysów światowych i osobistych coraz częściej brakuje nam oparcia, poczucia bezpieczeństwa – dopóki nie usłyszymy słów: „Pokój Mój daję wam”. Dlatego przez 40 dni postu będziemy wprowadzać Boży pokój do naszych serc i do naszego otoczenia. Będziemy przyjmować błogosławieństwo i przekazywać je dalej. Obejmiemy wysiłkiem i modlitwą trudne obszary naszego życia. Powierzymy Panu Bogu sprawy duże i małe, swoje i bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję