Reklama

Aspekty

Modlitwa o beatyfikację bp. Wilhelma Pluty w gorzowskiej katedrze

Księża i świeccy z całej diecezji modlili się 22 stycznia w gorzowskiej katedrze o beatyfikację wieloletniego pasterza Ziem Zachodnich – bp Wilhelma Pluty. Przed południem została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy, a po południu odbyła się prezentacja biografii o słudze Bożym.

[ TEMATY ]

modlitwa

beatyfikacja

Archiwum "Aspektów"

- Bp Pluta modli się za nas, którzy oczekujemy owoców procesu. Oczekujemy, aż spadnie welon z jego wizerunku, a Kościół ogłosi, że możemy publicznie za jego wstawiennictwem prosić Boga. Dzisiaj bardzo często dopytujemy, kiedy to się skończy jakbyśmy czekali na kolejny medal. A tymczasem trzeba nam wiary i ufności, żeby skorzystać z tego daru jakim był i ciągle jest – mówił w kazaniu ks. dr Grzegorz Cyran, dyrektor Instytutu im. biskupa Wilhelma Pluty.

Na zakończenie Mszy św. kapłani i świeccy udali się do grobu bp. Pluty przy wejściu do gorzowskiej katedry i tam odmówili wspólnie modlitwę o beatyfikację sługi Bożego. Wcześniej głos zabrał postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Dariusz Gronowski. Zachęcał do modlitwy o beatyfikację, a także do modlitwy za wstawiennictwem sługi Bożego bo - jak mówił - wiele łask za jego wstawiennictwem zostało wyproszonych. – Wielu chciałoby zapytać co z diecezjalnym etapem procesu beatyfikacyjnego. W tej chwili mogę powiedzieć, że jest już mocno zaawansowany – dodał.

Po południu w Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. odbyła się prezentacja biografii zatytułowanej: „Biskup Wilhelm Pluta. Biografia”, której autorem jest ks. Dariusz Gronowski. Niezwykłą wagę tej książki podkreślił bp Paweł Socha. – Podaje konkretne fakty udokumentowane. Wszystko jest oparte na źródłach. Bez tego typu opracowania proces beatyfikacyjny jest niemożliwy. Musi być naukowo, a równocześnie wyczerpująco opracowany cały życiorys od młodości, poprzez studia, pracę duszpasterską, aż do posługi biskupa. Wszystkie elementy w tej publikacji są uwzględnione – wyjaśnia bp Socha.

Reklama

W trakcie spotkania rozstrzygnięto także konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży zorganizowany przez diecezjalną Caritas pod hasłem: „Biskup Wilhelm Pluta: postawa, myśl i dzieło”. Spośród nadesłanych prac wyłoniono trzech laureatów. I miejsce zdobyła 11-letnia Zofia Wojtkiewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Świebodzinie, drugie miejsce – 15-letnia Aleksandra Kijewska z Zespołu Szkół w Maszewie, a trzecie 14-letnia Daniela Doba, także z Maszewa.

Bp Wilhelm Pluta był administratorem apostolskim w Gorzowie Wielkopolskim w latach 1958–1972 i biskupem diecezjalnym gorzowskim w latach 1972–1986. Zginął 22 stycznia 1986 roku w wypadku samochodowym.

2015-01-23 10:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo prosi o modlitwę za chorych kapłanów, siostry zakonne i za pracowników służby zdrowia

„Zwracam się z prośbą o nasze modlitewne wsparcie dla chorych kapłanów i osób zakonnych, szczególnie za tych, którzy przebywają w szpitalach. Niech nasza modlitwa będzie im pomocą w znoszeniu cierpień i niech wyjedna im rychły powrót do pełni sił” – czytamy w prośbie abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, opublikowanej na stronie www.archiczest.pl .

Pasterz apeluje również o modlitwę w intencji personelu medycznego, wolontariuszy i innych osób, „które ciężko pracują na froncie walki z pandemią. Prośmy za nich, by nie brakło im sił oraz daru zdrowia” – zachęca.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

2022-11-28 00:25

Karol Porwich

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem– mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszę św. odprawiono pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W koncelebrze byli m.in. ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję