Reklama

Aktualności

Papież do nowych kardynałów: słudzy nieużyteczni jesteśmy

Papież Franciszek wysłał list tej samej treści do każdego z 20 nowych kardynałów, którym wręczy insygnia tej godności na konsystorzu 14 lutego. Wyjaśnia w nim, że kardynalat jest „posługą pomocy, wsparcia i szczególnej bliskości z osobą papieża dla dobra Kościoła”, a ze względu na ten wymiar służby jest powołaniem.

[ TEMATY ]

kardynałowie

Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Pan za pośrednictwem Kościoła po raz kolejny wzywa cię do służby i dobrze ci zrobi w sercu powtarzanie na modlitwie słów, które sam Jezus zasugerował swoim uczniom, aby zachować ich w pokorze: „Mówcie: Słudzy nieużyteczni jesteśmy” - i to nie jako wyraz dobrego wychowania, ale jako prawdę po pracy, „gdy uczynicie wszystko, co wam polecono” (Łk 17,10) - stwierdził papież.

Przyznał, że to trwanie w pokorze nie jest łatwe, „gdy uważa się kardynalat za nagrodę, za kulminację kariery, godność władzy lub najwyższe wyróżnienie”. Wezwał nowych kardynałów do podjęcia codziennego wysiłku, aby oddalać od siebie takie myśli, a przede wszystkim do przypominania sobie, że „być kardynałem znaczy przynależeć do diecezji rzymskiej, aby dawać świadectwo zmartwychwstania Chrystusa i to dawać je całkowicie, jeśli konieczne aż do [przelania] krwi”.

- Wielu ludzi będzie się cieszyć z twego nowego powołania i jako dobrzy chrześcijanie, będą świętować (bo radość i umiejętność świętowania są właściwe chrześcijaninowi). Przyjmij to z pokorą. Tylko rób tak, by w to świętowanie nie wpełzł duch światowości, który oszałamia bardziej niż grappa [wypita] na czczo, dezorientuje i oddziela od krzyża Chrystusa - przestrzegł Franciszek.

- Zatem widzimy się 14 lutego. Przygotuj się przez modlitwę i trochę pokuty. Miej dużo pokoju i radości. I, proszę, nie zapominaj modlić się za mnie - napisał papież w liście datowanym 4 stycznia, w dniu ogłoszenia nazwisk nowych kardynałów. Jego tekst publikuje w swym jutrzejszym wydaniu watykański dziennik „L’Osservatore Romano”.

2015-01-23 18:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynałowie zapoznali się ze stanem reform ekonomicznych Stolicy Apostolskiej

[ TEMATY ]

kardynał

Watykan

kardynałowie

BOŻENA SZTAJNER

Przebieg wczorajszej dyskusji w nowej auli synodalnej, gdzie odbywa się konsystorz Kolegium Kardynalskiego to przedmiot briefingu rzecznika Watykanu, ks. Federico Lombardiego SJ dla dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej.

Ks. Lombardi poinformował, że wczoraj po południu głos zabrało 28 kardynałów. Podkreślano między innymi potrzebę decentralizacji pojmując ją przede wszystkim jako zastosowanie zasady pomocniczości. Wskazywano jednak również na znaczenie jakie ma wsparcie Kurii dla Kościołów lokalnych, zwłaszcza tam gdzie istnieją pewne słabości. Poruszając kwestie działań na arenie międzynarodowej podkreślano m.in. konieczność kompetencji Sekretariatu Stanu, w odniesieniu do wielkich wyzwań, w tym jedność perspektywy i podejmowanych działań. Odnoszono się również kwestii obecność osób świeckich, w tym kobiet w Kurii Rzymskiej. Wskazywano, że już konstytucji „Pastor Bonus” są elementy bardzo cenne, których nie wolno tracić. Istnieje pewna zgodność co do potrzeby stopniowej realizacji decyzji.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jan Piotrowski powołał szkołę dla katechistów

2023-01-26 17:45

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

katechista

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski we wspomnienie Narodzenia św. Pawła Apostoła odprawił Mszę św. w Koinonii św. Pawła w Kielcach, inaugurując podczas tej uroczystości szkolę dla katechistów. Będzie ją prowadziło Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.

– Papież Franciszek ustanowił posługę świeckiego katechisty, jako trwały element instytucjonalny. Nasz biskup bierze ten dar i składa go diecezji, aby byli tu katechiści i słowo Boże było głoszone – mówił ks. Marian Królikowski, przełożony generalny wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję