Reklama

Niedziela Legnicka

O roli rad parafialnych, znaczeniu chrztu i rodziny na Kongresie Rad Parafialnych

[ TEMATY ]

parafia

Legnica

Znaczenie chrztu św., rola formacji członków rad parafialnych, przygotowanie do Kongresu Rodzin oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie - to główne tematy Kongresu Rad Parafialnych, który odbył się w sobotę 24 stycznia w Legnicy. Do kościoła Matki Bożej Królowej Polski i do Centrum Spotkań im. Jana Pawła II przybyło blisko 250 osób, świeckich przedstawicieli rad parafialnych działających w parafiach diecezji legnickiej.

- Kongresy Rad Parafialnych to jedna z metod formacji ludzi świeckich, ale też możliwość spotkania, wspólnej modlitwy i wymiany doświadczeń – powiedział ks. Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin. Kongres Rad Parafialnych rozpoczął się od wspólnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Obrady kongresowe natomiast odbyły się w centrum spotkań im. św. Jana Pawła II. Główną część spotkania poprowadził biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W pierwszej części Biskup legnicki podkreślił, że należy dowartościować obecność rad parafialnych w życiu wspólnoty lokalnego Kościoła. – Rada parafialna jest po to, by wzrastała świadomość tego, kim jesteśmy. Jesteśmy przy proboszczu, by pomagać, by służyć radą, by pasterz mógł skuteczniej pełnić swoją posługę – mówił bp Kiernikowski. Zwrócił też uwagę na kilka zadań, jakie stoją przed radą parafialną. To min. głos doradczy w sprawach życia parafialnego, składanie konkretnych propozycji działań duszpasterskich, a także wyrażanie tego, co czują parafianie. – Jako członkowie rad macie pomóc waszym pasterzom zrozumieć życie i sytuację ludzi, macie czuć się współodpowiedzialni za Kościół i angażować się w realizację zamysłu Bożego – podkreślił Biskup legnicki.

Pasterz Kościoła legnickiego zaznaczył, że ważną rolę zajmuje formacja członków rad parafialnych. – Ona jest fundamentem zrozumienia tego, że każdy chrześcijanin ma stawać się nowym człowiekiem, tzn. ma żyć nie według zamysłu świata, ale zamysłu Boga, jaki On ma względem nas – powiedział. Dodał też, że ewangelizacja to nic innego, jak ukazywanie w nas, w naszym życiu światła Chrystusa.

W drugiej części wystąpienia bp Kiernikowski zaproponował konkretną metodę formacji. Wstępem do niej są katechezy kerygmatyczne, czyli głoszenie tego, co Bóg proponuje człowiekowi „tu i teraz”. Dalszym etapem jest zgłębianie historii zbawienia, w którą włączone jest życie każdego z nas. Tę propozycję Biskup legnicki zawarł w przygotowanym przez siebie cyklu katechez pt. „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Pierwsza jej część dotyczy Bożej wizji człowieka. Zachęcił, aby te katechezy stały się narzędziem formacji indywidualnej i wspólnotowej.

Kolejna część spotkania poświęcona była przygotowaniom do III Kongresu Rodzin diecezji legnickiej, który ma się odbyć w maju w Krzeszowie. O inicjatywach temu towarzyszących mówił ks. Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin. – W trosce o nasze rodziny prowadzimy poradnie rodzinne, szkolenia doradców życia rodzinnego. Wraz z seminarium Duchownym proponujemy cykl konferencji poświęconych rodzinie. Naszymi gośćmi byli już min. Antoni Zięba i ks. Przemysław Drąg, ks. Dariusz Oko. Na kolejne spotkania zaproszeni są: Dorota Łosiewicz oraz prof. Bogdan Chazan – mówił ks. Wolański. Formą przygotowania do Kongresu w parafiach są także katechezy niedzielne czytane przed każdą Mszą św. oraz programy emitowane na falach diecezjalnego Radia Plus Legnica. Ks. Wolański omówił też program Kongresu Rodzin i zaprosił wszystkich do udziału w tym wydarzeniu.

W ostatnim wystąpieniu ks. Przemysław Superson omówił stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, jakie odbędą się w Krakowie w 2016 roku. Podkreślił, że diecezja legnicka, a zatem i wszystkie parafie czynnie włączają się w przygotowania do przyjęcia młodych pielgrzymów z całego świata. - Zależy nam szczególnie na przygotowaniu ludzi młodych. Proponujemy katechezy formacyjne w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania, wspólne modlitwy i adoracje w różnych ośrodkach naszej diecezji, a także pielgrzymki, spotkania młodych, szkolenia wolontariuszy – mówił ks. Superson. Przy tej okazji prosił członków rad parafialnych o przekazywanie informacji w swoich wspólnotach na ten temat. Szczególną uwagę zwrócił na akcję „Bilet dla Brata” polegającą na gromadzeniu środków finansowych, dzięki którym diecezja legnicka będzie mogła zaprosić młodzież, zwłaszcza z Kazachstanu, i zapewnić jej pobyt w Polsce. Na zakończenie spotkania był też czas na dyskusję i dzielenie się swoimi doświadczeniami. Tekst i foto

2015-01-24 18:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP w Krzeszowie

[ TEMATY ]

Legnica

Andrzej Duda

Ks. Piotr Nowosielski

Sanktuarium Maryjne diecezji legnickiej w Krzeszowie 12 marca gościło Prezydenta RP Andrzeja Dudę

Tego dnia Prezydent, realizując swoje postanowienie przedwyborcze, że pragnie odwiedzić siedziby wszystkich powiatów w Polsce i spotkać się z mieszkańcami danego regionu, przybył do Kamiennej Góry. Ponieważ Krzeszów leży w pobliżu tego miasta, tym samym mógł spełnić także prośbę ks. kustosza Mariana Kopki, który w sierpniu 2017 r. w Lubinie odbierał z jego rąk Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Jerzego Gawłowskiego

2021-09-28 11:05

[ TEMATY ]

5 pytań do...

pl.wikipedia.org

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Jak bitwa nad Bzurą zrodziła pasję do historii, jak dbać o swoją małą Ojczyznę i co robić, aby młodzież szanowała przeszłość swojego kraju? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Jerzego Gawłowskiego, historyka z zamiłowania, społecznika z wyboru.

Piotr Grzybowski: Kiedy zaczęła się Pańska pasja do historii?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję