Reklama

Polska

Prymas Polski: jesteście znakiem nadziei

W przypadającą 2 lutego uroczystość Ofiarowania Pańskiego dziękować będziemy wspólnie z osobami konsekrowanymi za dar ich obecności i posługi. „Jesteście znakiem nadziei dla Kościoła nie tylko naszych czasów, ale i w przyszłości” - mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W tym roku Dzień Życia Konsekrowanego będzie miał szczególny charakter, bowiem trwający rok liturgiczny, z woli papieża Franciszka, przeżywany jest w Kościele jako Rok Życia Konsekrowanego - pod hasłem „Ewangelia, proroctwo, nadzieja”. Jak mówi abp Wojciech Polak, myśląc o proroczym wymiarze życia konsekrowanego spoglądamy zwłaszcza ku tym wszystkim, którzy przeżywają dar powołania w życiu kontemplacyjnym.

„Im w szczególności pragniemy powiedzieć, że ich życie i powołanie jest dla nas widomym znakiem proroctwa. Chcemy również wspierać ich naszą modlitwą, życzliwością i naszą ofiarą. W tym szczególnym dniu myślimy też o wszystkich osobach konsekrowanych, dziękując za dar ich wierności Chrystusowi i Ewangelii. Jesteście znakiem nadziei dla Kościoła nie tylko naszych czasów, ale i w przyszłości” - podkreśla Prymas Polski.

Przyznaje również, że we współczesnym, tak bardzo zindywidualizowanym i podzielonym świecie, osoby konsekrowane pokazują, że wspólnota jest możliwa, że ona nie ogranicza, ale wzbogaca i że jako Kościół razem idziemy do Chrystusa.

Reklama

Dzień Życia Konsekrowanego - jak dodaje abp Polak - to także czas zachęty do modlitwy o nowe powołania do życia zakonnego, by nigdy nie zabrakło w świecie tego szczególnego znaku tożsamości, jedności i miłości do Chrystusa i do Kościoła.

Prymas Polski przesłał do domów zakonnych obecnych w archidiecezji gnieźnieńskiej specjalny list, w którym zaprasza siostry, braci i ojców zakonnych 2 lutego na wspólną modlitwę do katedry gnieźnieńskiej. Rozpocznie się ona o godzinie 9.45. Prymas zachęca, by osoby konsekrowane przywiozły z sobą relikwie świętych założycieli swoich zgromadzeń i swoich patronów. O godzinie 10.00 rozpocznie się Msza św., podczas której osoby konsekrowane odnowią śluby zakonne.

„Niech Ewangelia, dar proroctwa i nadzieja ożywiają całe wasze życie: modlitwę, relacje wspólnotowe, prowadzone dzieła i wszystkie charyzmaty, jakie pielęgnujecie dla dobra życia i odnowy Kościoła. Ufam, że wasze starania o to, aby czynić Kościół domem i szkołą komunii, staną się istotnym wsparciem i radością dla wszystkich, a szczególnie dla ludzi młodych, poszukujących Boga i Jego świadków. Wszystkich proszę o modlitwę w waszej intencji i sam o niej zapewniam” - napisał w liście Prymas Polski.

Video komentarz Prymasa Polski dostępny jest na www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl oraz na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.

2015-01-26 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski skomentował list prezydenta

[ TEMATY ]

in vitro

prymas Polski

abp Mieczysław Mokrzycki

Grzegorz Gałązka

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

@Prymas_Polski: Rolą Prezydenta jest godzić skrajne stanowiska, napisał Prezydent w liście do abp. Gądeckiego, a poparł skrajnie liberalne rozwiązania.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Chrześcijanin tańczy i się świetnie bawi

2023-02-01 12:59

ks. Łukasz Romańczuk

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Trwa karnawał, to dla wielu osób okazja do zabawy. Wielu osobom dobra zabawa kojarzy się z alkoholem. Tymczasem świetna zabawa może odbywać się bez tego trunku, a wszystko zależy od tego, co organizatorzy wydarzenia przygotowują dla swoich gości. Kluczową rolę ma w takich sytuacjach osoba prowadząca daną imprezę. Dlatego specjalnie dla czytelników Niedzieli Wrocławskiej doświadczeniem swojej pracy dzieli się Jarosław Kalinowski - wodzirej.

Ks. Łukasz Romańczuk: Na początku naszej rozmowy chciałbym powrócić do swoich prymicji i faktu, że jako wodzirej prowadziłeś zabawę prymicyjną, która mimo upływającego czasu, została dobrze zapamiętana przez uczestników tego wydarzenia. Był to efekt twojej pracy i wielu przygotowań? A jak wyglądały początki twojego wodzirejowania? Było to coś, o czym marzyłeś, a może na swojej drodze spotkałeś wodzireja, który swoim zaangażowanie sprawił, że podjąłeś się tego zadania?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję