Reklama

Wiadomości

Aborcja eugeniczna niezgodna z konstytucją

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro przesłał do Trybunału Konstytucyjnego swoje stanowisko w sprawie aborcji eugenicznej. Dokument jednoznacznie wskazuje, że zabijanie dzieci ze względu na podejrzenie niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucją

Niedziela Ogólnopolska 23/2018, str. 7

[ TEMATY ]

aborcja

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Stanowisko Prokuratora Generalnego pojawiło się w związku z wnioskiem grupy posłów o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów ustawy aborcyjnej z 7 stycznia 1993 r. – To bardzo dobra i wnikliwa opinia, która rzetelnie przedstawia wątek doktryny i orzecznictwa ws. ochrony życia ludzkiego. Dokument jednoznacznie stoi po stronie konstytucyjnej wartości życia ludzkiego i zakazu dyskryminacji – mówi „Niedzieli” mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. – Opinia Prokuratora Generalnego jest doskonałą wykładnią jednolitego dorobku orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w Polsce – dodaje.

Człowiek od poczęcia

„Brak jest kryteriów, że w chwili porodu jest zmiana w rozwoju życia, która świadczy o pojawieniu się człowieczeństwa. Medycyna dowodzi, że poród stracił swoje znaczenie. Jest on zmianą środowiska człowieka, a nie początkiem jego życia” – czytamy w opinii przesłanej do trybunału. Prokurator Generalny podkreślił w swoim stanowisku, że zgodnie z konstytucją podstawowym obowiązkiem państwa jest zapewnienie każdemu człowiekowi prawnej ochrony życia. Pojęcie „człowiek”, które zostało użyte m.in. w art. 30 i art. 38 konstytucji, obejmuje również istotę ludzką w prenatalnej fazie jej rozwoju. A zatem ochrona, która została zapisana w ustawie zasadniczej, dotyczy także tego wczesnego okresu życia.

Sam fakt ciężkiego upośledzenia dziecka poczętego lub jego nieuleczalnej choroby, a tym bardziej prawdopodobieństwo tego faktu, nie mogą być uznane za konstytucyjnie uzasadniony powód dopuszczalności przerywania ciąży. Konstytucja kategorycznie zakazuje bowiem różnicowania godności ludzkiej czy wartościowania życia ludzkiego. – Opinia Prokuratora Generalnego jest przypomnieniem i kompleksowym uzupełnieniem wniosku złożonego w Trybunale Konstytucyjnym – podkreśla mec. Kwaśniewski.

Czekamy na trybunał

W marcu 2018 r. swoją opinię przesłał Marszałek Sejmu. Stanowisko sejmowych prawników również nie pozostawia złudzeń, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją. Teraz trybunał ma już komplet dokumentów pod wnioskiem, który trafił do sędziów TK pod koniec października 2017 r. Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. aborcji eugenicznej podpisało 107 parlamentarzystów, głównie PiS oraz Kukiz’15. – Cieszę się, że jest stanowisko Prokuratora Generalnego, które jest zgodne z naszym wnioskiem i jednoznacznie wskazuje, iż obecne prawo aborcyjne jest niekonstytucyjne. Mam nadzieję, że sędziowie wyznaczą teraz termin rozprawy – mówi „Niedzieli” poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który jest inicjatorem skargi do TK na aborcję eugeniczną. – Przypomnę tylko, że w 1997 r. trybunał wydał wyrok w pół roku, a teraz czekamy już ponad 7 miesięcy.

Reklama

W uzasadnieniu wniosku do TK posłowie odwołują się m.in. do orzeczenia z 1997 r., gdy prezesem tego gremium był prof. Andrzej Zoll. Sędziowie TK stwierdzili wówczas, że zapis, który dopuszczał aborcję z tzw. przesłanki społecznej – gdy kobieta znajduje się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej – jest niezgodny z konstytucją. Trybunał badał wtedy tylko jeden przepis, ale z jego orzeczenia wynika, że niekonstytucyjna jest także przesłanka pozwalająca na aborcję z powodu choroby dziecka. Teraz potwierdza to także Prokurator Generalny.

– Wszyscy już widzą, że aborcji eugenicznej nie da się pogodzić z prawami człowieka, praworządnością i naszą konstytucją. Ta opinia jest krokiem naprzód, ale prawo w Polsce jeszcze się nie zmieniło. A przypomnę, że codziennie w polskich szpitalach jest zabijanych troje dzieci – mówi Kaja Godek, pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję”. – Tylko zmiana prawa jest tym, co realnie ratuje ludzkie życie. W czasie oczekiwania na Trybunał Konstytucyjny należy się zająć inicjatywą obywatelską, która jest przetrzymywana w komisji sejmowej od prawie 5 miesięcy. Obawiam się, że oczekiwanie na wyrok jest tylko wymówką i grą na zwłokę, a Polacy czekają na faktyczną zmianę prawa.

2018-06-06 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mary Wagner kolejny raz aresztowana!

[ TEMATY ]

obrońcy życia

aborcja

Mary Wagner

Bożena Sztajner/Niedziela

W minioną sobotę 12 grudnia, we wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe (patronki życia), została aresztowana Mary Wagner.

Mary weszła do kliniki aborcyjnej w Toronto o godz. 9.10, aby łagodnie sugerować matkom, żeby wybrały życie zamiast zabijania swoich nienarodzonych dzieci w wyniku aborcji. Dziewczynom wręczała jak zwykle róże. O godz. 10 przybyła policja wezwana przez personel kliniki aborcyjnej i wyprowadziła Mary poza teren budynku. Policjanci zostawili Mary, lecz obserwowali ją z ukrycia. Mary Wagner weszła jeszcze raz do kliniki aborcyjnej, aby namawiać kobiety, by nie dokonywały aborcji. Wtedy po raz drugi weszła policja i zakuła ją w kajdanki. Obserwujący całe zajście przyjaciele zdołali zawołać do Mary: „Niech cię Bóg błogosławi, a Matka Boża ma w swojej opiece”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papieska pasterka o 19.30

2022-11-30 13:40

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z opublikowanego 30 listopada kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Ponadto w pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia o godz. 12.00 papież udzieli z loggii centralnej bazylki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, w ostatni dzień roku, 31 grudnia będzie w bazylice św. Piotra przewodniczył pierwszym nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Te Deum w podziękowaniu za miniony rok.

CZYTAJ DALEJ

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

[ TEMATY ]

TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

W wyroku z 28 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu TVN24 zamieszczenie sprostowania do materiału pt. "Promocja za miliony", wyemitowanego 22 lutego 2021 r. w audycji "Czarno na białym" TVN24. Sprostowanie ma zostać wyemitowane na antenie TVN24 w trakcie najbliższej emisji tej audycji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję