Reklama

Wiadomości

Aborcja eugeniczna niezgodna z konstytucją

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro przesłał do Trybunału Konstytucyjnego swoje stanowisko w sprawie aborcji eugenicznej. Dokument jednoznacznie wskazuje, że zabijanie dzieci ze względu na podejrzenie niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucją

Niedziela Ogólnopolska 23/2018, str. 7

[ TEMATY ]

aborcja

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Stanowisko Prokuratora Generalnego pojawiło się w związku z wnioskiem grupy posłów o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów ustawy aborcyjnej z 7 stycznia 1993 r. – To bardzo dobra i wnikliwa opinia, która rzetelnie przedstawia wątek doktryny i orzecznictwa ws. ochrony życia ludzkiego. Dokument jednoznacznie stoi po stronie konstytucyjnej wartości życia ludzkiego i zakazu dyskryminacji – mówi „Niedzieli” mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. – Opinia Prokuratora Generalnego jest doskonałą wykładnią jednolitego dorobku orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w Polsce – dodaje.

Człowiek od poczęcia

„Brak jest kryteriów, że w chwili porodu jest zmiana w rozwoju życia, która świadczy o pojawieniu się człowieczeństwa. Medycyna dowodzi, że poród stracił swoje znaczenie. Jest on zmianą środowiska człowieka, a nie początkiem jego życia” – czytamy w opinii przesłanej do trybunału. Prokurator Generalny podkreślił w swoim stanowisku, że zgodnie z konstytucją podstawowym obowiązkiem państwa jest zapewnienie każdemu człowiekowi prawnej ochrony życia. Pojęcie „człowiek”, które zostało użyte m.in. w art. 30 i art. 38 konstytucji, obejmuje również istotę ludzką w prenatalnej fazie jej rozwoju. A zatem ochrona, która została zapisana w ustawie zasadniczej, dotyczy także tego wczesnego okresu życia.

Reklama

Sam fakt ciężkiego upośledzenia dziecka poczętego lub jego nieuleczalnej choroby, a tym bardziej prawdopodobieństwo tego faktu, nie mogą być uznane za konstytucyjnie uzasadniony powód dopuszczalności przerywania ciąży. Konstytucja kategorycznie zakazuje bowiem różnicowania godności ludzkiej czy wartościowania życia ludzkiego. – Opinia Prokuratora Generalnego jest przypomnieniem i kompleksowym uzupełnieniem wniosku złożonego w Trybunale Konstytucyjnym – podkreśla mec. Kwaśniewski.

Czekamy na trybunał

W marcu 2018 r. swoją opinię przesłał Marszałek Sejmu. Stanowisko sejmowych prawników również nie pozostawia złudzeń, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją. Teraz trybunał ma już komplet dokumentów pod wnioskiem, który trafił do sędziów TK pod koniec października 2017 r. Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. aborcji eugenicznej podpisało 107 parlamentarzystów, głównie PiS oraz Kukiz’15. – Cieszę się, że jest stanowisko Prokuratora Generalnego, które jest zgodne z naszym wnioskiem i jednoznacznie wskazuje, iż obecne prawo aborcyjne jest niekonstytucyjne. Mam nadzieję, że sędziowie wyznaczą teraz termin rozprawy – mówi „Niedzieli” poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który jest inicjatorem skargi do TK na aborcję eugeniczną. – Przypomnę tylko, że w 1997 r. trybunał wydał wyrok w pół roku, a teraz czekamy już ponad 7 miesięcy.

W uzasadnieniu wniosku do TK posłowie odwołują się m.in. do orzeczenia z 1997 r., gdy prezesem tego gremium był prof. Andrzej Zoll. Sędziowie TK stwierdzili wówczas, że zapis, który dopuszczał aborcję z tzw. przesłanki społecznej – gdy kobieta znajduje się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej – jest niezgodny z konstytucją. Trybunał badał wtedy tylko jeden przepis, ale z jego orzeczenia wynika, że niekonstytucyjna jest także przesłanka pozwalająca na aborcję z powodu choroby dziecka. Teraz potwierdza to także Prokurator Generalny.

– Wszyscy już widzą, że aborcji eugenicznej nie da się pogodzić z prawami człowieka, praworządnością i naszą konstytucją. Ta opinia jest krokiem naprzód, ale prawo w Polsce jeszcze się nie zmieniło. A przypomnę, że codziennie w polskich szpitalach jest zabijanych troje dzieci – mówi Kaja Godek, pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję”. – Tylko zmiana prawa jest tym, co realnie ratuje ludzkie życie. W czasie oczekiwania na Trybunał Konstytucyjny należy się zająć inicjatywą obywatelską, która jest przetrzymywana w komisji sejmowej od prawie 5 miesięcy. Obawiam się, że oczekiwanie na wyrok jest tylko wymówką i grą na zwłokę, a Polacy czekają na faktyczną zmianę prawa.

2018-06-06 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Human Life International – Polska: ufamy, że Trybunał Konstytucyjny przyzna każdemu człowiekowi pełne prawo do życia

[ TEMATY ]

aborcja

Trybunał Konstytucyjny

Adobe.Stock

„Ufamy, że polski Trybunał Konstytucyjny przyzna każdemu człowiekowi pełne prawo do życia oraz zapewni równe traktowanie niezależnie od miejsca jego przebywania czy stanu zdrowia, co zapewnia mu polska ustawa zasadnicza” – napisała Ewa Kowalewska w imieniu Human Life International – Polska – Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia w wydanym dziś oświadczeniu przed decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.

Ewa Kowalewska z Human Life International – Polska w wydanym dziś oświadczeniu przypomniała, że Konstytucja RP zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia (art. 38), a początkiem życia każdego człowieka jest jego poczęcie, stąd ochroną powinna być otoczona każda osoba ludzka od początku swego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Chiny: piąty biskup wyświęcony w ramach porozumienia z Watykanem

2021-07-28 20:23

[ TEMATY ]

biskup

Chiny

Stolica Apostolska

Episkopat news

W Pingliang, w chińskiej prowincji Gansu sakrę biskupią przyjął nowy biskup koadiutor tamtejszej diecezji 49-letni ks. Li Hui. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, jest on „piątym chińskim biskupem mianowanym i wyświęconym w ramach przepisów Tymczasowego Porozumienia w sprawie mianowania biskupów w Chinach”.

Treść umowy, podpisanej we wrześniu 2018 roku i przedłużonej w 2020 roku, nigdy nie została ujawniona. Przy tej okazji dziennikarze przypominają słowa Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina, który wielokrotnie podkreślał, że porozumienie ma charakter duszpasterski i dotyczy jedynie mianowania biskupów, zaznaczając, że Stolica Apostolska wcale nie zamyka oczu na nadużycia wolności religijnej w Chinach, o których wie.

CZYTAJ DALEJ

Infomacje dla duchowych pielgrzymów 41. PPW

2021-07-29 11:21

Adobe Stock

Spośród wszystkich grup pielgrzymkowych, najliczniejszą stanowi gr. XVI. Są to pielgrzymi duchowi, którzy swoją modlitwą, postem i ofiarą wspierają pątników zmierzających na Jasną Górę.

Od wielu lat, w trosce o dobro pielgrzymów duchowych, przygotowywany jest specjalny przewodnik. Zawiera on rozważania na każdy dzień. Jest także pomocą w modlitwie różańcowej, koronce do Bożego Miłosierdzia czy wieczornym rachunku sumienia.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję