Reklama

Wkład ks. Marka Łuczaka w badania nad teologią społeczną

„Teologia społeczna w Kościele katowickim 1925-2010” – to tytuł książki zmarłego nagle, po krótkiej chorobie, w wieku 46 lat ks. dr hab. Marka Łuczaka, kapłana archidiecezji katowickiej, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który w ostatnich latach swojego życia pracował w Tygodniku Katolickim „Niedziela” na stanowisku sekretarza redakcji.
Książka ta została opublikowana jako 307. tom w Bibliotece „Niedzieli”

Publikacja zmarłego kapłana jest istotnym wkładem w rozumienie teologii społecznej. Ks. Marek Łuczak pokazuje tzw. teologię społeczną nie tyle w wymiarze teoretycznym, spekulatywnym, ile w wymiarze konkretnego lokalnego Kościoła. W ujęciu ks. Łuczaka teologia społeczna ma wymiar duszpasterski. We wstępie do książki autor podkreśla: „Pojęcie teologii społecznej najczęściej rozpatrywane jest w kategoriach spekulatywnych. Za przykład jej uprawiania w takim znaczeniu może tu posłużyć chociażby Johann Baptist Metz. Warto w tym kontekście przywołać także postać René Coste’a. Wśród autorów uprawiających refleksję teologiczną wokół zagadnień społecznych na pierwszym miejscu należy jednak wymienić Gustavo Gutiérreza, jednego z prekursorów teologii wyzwolenia”.

W publikacji ks. Łuczaka koncepcja teologii społecznej, uwzględniająca wprawdzie aspekty teorii, została jednak poszerzona także o zagadnienia praktyczne. „Urzeczywistnianie się

Kościoła było zdeterminowane przez wieki wszelkiego rodzaju kwestią społeczną, a jego dobrą ilustracją może tu być nie tylko nauczanie, ale też polityka personalna władz duchownych, ich decyzje administracyjne, styl duszpasterstwa czy wreszcie działalność społeczna duchowieństwa i świeckich – pisze autor. – Z elementów powyższych na każdym etapie historii Kościołów lokalnych wyłaniał się określony obraz szeroko rozumianych stosunków społecznych. Duszpasterstwo uzależnione więc było nie tylko od teologicznych priorytetów, wynikających z troski o zbawienie wiernych. Czynnikami stymulującymi aktywność duszpasterską w nie mniejszym stopniu były też przesłanki socjologiczne” – kontynuuje.

W swojej publikacji ks. Marek ukazuje bardzo bogate nauczanie społeczne biskupów Kościoła katowickiego, ich decyzje administracyjne, konkretne działania duszpasterskie w konfrontacji z systemem totalitarnym. Kościół katowicki ze swoimi biskupami musiał się także zmierzyć z pastoralnymi konsekwencjami transformacji systemowej po 1989 r., co ks. Łuczak opisuje z naukowego punktu widzenia.

Reklama

Autor przybliża czytelnikom kontekst historyczny nauczania społecznego w Kościele katowickim. Bardzo ważne są dla niego pokazanie aktywności Kościoła lokalnego na Śląsku i przebadanie symptomów głoszenia teologii społecznej. Jego zdaniem, jednym z przykładów praktycznego podejścia biskupów do swego posłannictwa na gruncie nauczania społecznego są listy społeczne. Jedną z głównych cech społecznego nauczania biskupów jest natomiast wyraźny, konkretny kontekst. „W wymiarze Kościołów lokalnych chodziło o aplikację ogólnych tez do lokalnych warunków oraz o wzbogacenie ich w elementy rodzimej specyfiki” – zauważa ks. Łuczak. Problematyka nauczania biskupów katowickich jest zatem bardzo konkretna, wynika bezpośrednio z określonych kontekstów socjologicznych.

Publikacja ks. Marka Łuczaka jest istotnym wkładem w szersze rozumienie teologii społecznej, można mówić w tej kwestii również o „duszpasterskiej teologii społecznej”.

Ks. Marek Łuczak, „Teologia społeczna w Kościele katowickim 1925-2010”. Biblioteka „Niedzieli”, t. 307, Częstochowa 2013.

2018-06-06 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję