Reklama

UCA News

Największy kościół w północnych Chinach

Jedni powiedzą o tym przedsięwzięciu, że zostało podjęte z rozmachem. Inni, że to ohydne. Jeden z chińskich biskupów nieuznanych przez Watykan, Joseph Guo Jincai z Chengde, wybudował w północnych Chinach olbrzymi kompleks kościelny. Składają się nań: kościół, rezydencja biskupia i konwent. Wszystkie obiekty mają 15 tys. m2 powierzchni użytkowej. Dla porównania z warunkami polskimi, kościół mający 1000 m2 powierzchni użytkowej jest uważany za dość duży. Bp Guo chwali się, że jest to największy kościół w północnych Chinach. Wszyscy zachodzą w głowę, skąd wziął pieniądze na budowę, a kosztowało to wszystko niemało, bo 11 mln dol.

Gdy weźmie się pod uwagę, że w kontrolowanej przez komunistów diecezji jest 30 tys. katolików, na dodatek w większości żyjących z roli, zagadka staje się jeszcze bardziej tajemnicza. Wiadomo, że połowę kwoty na budowę dało Chińskie Patriotyczne Stowarzyszenie Katolickie. Resztę zebrał sam bp Guo. Smaczku dodaje fakt, że cały kompleks postawiono na ziemi należącej do komunistycznego państwa. Konsekracja megaświątyni, która odbyła się 15 maja br., zgromadziła 9 biskupów. W tej grupie był tylko 1 hierarcha uznany przez Stolicę Apostolską. Byli też przedstawiciele władz, a biskup w kazaniu składał hołdy chińskim komunistom i samemu prezydentowi Xi Jinpingowi, któremu przyrzekł wierność, podobnie jak całej partii.

2018-06-06 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Pio i epidemie

2021-07-13 12:51

[ TEMATY ]

O. Pio

św. o. Pio

"Głos Ojca Pio"

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Ani epidemia hiszpanki, która dotknęła Włochy, nie omijając nawet Ojca Pio, ani plaga gąsienic, która dotarła do San Giovanni Rotondo, rujnując zbiory migdałów, nie odebrały Stygmatykowi wiary w Opatrzność Bożą. Odwołując się do Boga, który jest Panem historii i całego stworzenia, wierzył w moc Jego łaski, czyniącej cuda.

Poważny wirus grypy pandemicznej, zwanej hiszpanką, który pojawił się w 1918 roku i w krótkim czasie rozprzestrzenił się po całym świecie, pod pewnymi względami był podobny do dzisiejszej epidemii koronawirusa. Ze względu na jego początkowo niską śmiertelność nie zaalarmowano we właściwy sposób opinii publicznej.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

„Chodź i zobacz” tematem tegorocznego Exodusu Młodych

2021-07-23 20:58

[ TEMATY ]

młodzi

spotkania

Adobe.Stock

Pod hasłem „Chodź i zobacz” przebiegać będzie tegoroczne, 11. Spotkanie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej - Exodus Młodych. Ewangelizacyjno-kulturalne wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia na terenie parafii Sanktuarium św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym. Wśród gości są m.in. ks. Krzysztof Porosło, „Misiek” Koterski oraz zespoły Gospel Rain, Rap Brothers, niemaGotu.

Uczestnicy przez 3 dni biorą udział w nabożeństwach, koncertach, warsztatach, różnych formach rozrywki, oraz spotkaniach z gośćmi, którzy dzielą się świadectwem wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję