Reklama

Wiadomości

W obronie górników

[ TEMATY ]

górnicy

Krzysztof Duda / photo on flickr

Kopalnia Makoszowy

Kopalnia Makoszowy

Po dramatycznych zmaganiach górników, ich rodzin i społeczeństwa Śląska w obronie zagrożonych likwidacją kopalń: Bobrek Centrum, Brzeszcze, Pokój i Sośnica-Makoszowy , ogłoszono porozumienie. Pod ogromną presją społeczną rząd odstąpił od bezpośredniego wyrzucenia z pracy wielu tysięcy pracowników kopalń i kooperujących firm, doraźnie ludzie zachowali środki do życia.

Ale problem pozostał, nie zmalał i może prędko powrócić w jeszcze ostrzejszej formie, bo rząd nie zrezygnował z oddania polskiego górnictwa w obce ręce lub jego likwidacji. Z doświadczenia mijających 25 lat od tzw. transformacji ustrojowej 1989/90 czyli od „porozumienia okrągłego stołu”, jesteśmy świadkami fatalnych zaniedbań i zaprogramowanych destrukcji gospodarczych kolejnych rządów opcji postkomunistycznych liberalnych i lewicowych, a szczególne wyraziście w ostatnich siedmiu latach (anty)rządzenia koalicji PO/PSL.

Reklama

Trwa systemowe zaniedbywanie i wygaszanie większości dziedzin naszego życia gospodarczego i społecznego; poczynając od infrastruktury, poprzez finanse, energetykę, hutnictwo, górnictwo, budownictwo, rolnictwo z lasami, (anty)politykę morską z portami (gazoport w Świnoujściu, port w Elblągu…), przemysłem okrętowym, żeglugą morską i śródlądową, rybołówstwem dalekomorskim i bałtyckim, ochroną przyrody, aż do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego państwa, polityki zagranicznej, rodzinnej, edukacyjnej i kulturalnej. I wreszcie prowadzona jest konsekwentna walka z Polakami, którzy chcą żyć w polskiej tradycji narodowej i katolickiej.

Górnicy i Śląsk nie mogą pozostać sami w walce o dobro całej Ojczyzny, chwała im za wzorową postawę i konsekwencję, ale dla zwycięstwa Polski konieczna jest dalsza presja społeczna w całym kraju, chodzi o radykalne zmiany na lepsze w zarządzaniu gospodarką i polityką społeczną, chodzi o przywrócenie funkcjonowania państwa.

Rząd, który już ósmy rok ewidentnie szkodzi polskiej racji stanu musi oddać władzę, ale nie zrobi tego dobrowolnie, musimy go „zachęcić”. Samobójczy kierunek wyznaczony przez fałszywą doktrynę Konwencji Klimatycznej z obłędnym hasłem „dekarbonizacji Europy”, jak gilotyna wisi nad losem naszego rozwoju gospodarczego, a w dłuższej perspektywie nie służy wspólnemu rozwojowi Europy. Dziękując Śląskowi, za przykładem górników włączajmy się wszyscy i wszędzie w solidarne i publiczne żądanie przywrócenia Narodowi ( wg konstytucji suwerenowi) naszego państwa, Kolejarze i Bełchatów już rozpoczęli, a potem powierzmy władzę tym, którzy zasługują na kredyt zaufania.

2015-01-26 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Górnictwo – stan przedzawałowy

Na Śląsku nie zabliźniły się jeszcze rany po ostatnich odsłonach restrukturyzacji górnictwa. Dzielnice, które jeszcze niedawno tętniły życiem, w wielu miastach wymierają. Dosłownie i w przenośni...

Problemy zaczęły się tu przed laty. Niezależni od komunistycznej władzy eksperci już na początku lat 80. ubiegłego wieku podkreślali, że gwałtowne wówczas zwiększanie wydobycia węgla będzie brzemienne w skutkach dwojako. Po pierwsze – przez rabunkową gospodarkę bezpowrotnie zniszczone zostaną cenne złoża węgla kamiennego. Po drugie – koszty ponoszone przez ówczesne państwo są niewspółmierne do efektów.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję