Reklama

Polska

W Polsce żyje ok. 35 tys. osób konsekrowanych - 2 lutego przypada ich święto

Na całym świecie żyje obecnie ok. 950 tysięcy osób konsekrowanych, z czego ok. 35 tys. w Polsce. Prawie 19 tys. to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich. Ok. 12 tys. osób konsekrowanych to zakonnicy. Z kolei w 83 klasztorach kontemplacyjnych jest 1320 mniszek. 2 lutego, w uroczystość Ofiarowania Pańskiego, przypada ich święto. W tym roku pod hasłem "Jesteście z Kościoła i dla Kościoła".

[ TEMATY ]

abp Konrad Krajewski

Archiwum Sióstr Karmelitanek Bosych

Tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego ma charakter szczególny, przypada bowiem w ogłoszonym przez papieża Franciszka roku poświęconym życiu konsekrowanemu.

Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, bp Kazimierz Gurda, ocenił, że sytuacja życia konsekrowanego w Polsce jest dobra. - 35 tys. osób to duża grupa. Możemy się nią cieszyć i Panu Bogu za nią dziękować. Wiemy, że nie wszystkie zgromadzenia w tej chwili cieszą się dużą ilością powołań, szczególnie zakony żeńskie. Duch Święty działa w Kościele i powołuje też nowe zgromadzenia - w nich też są powołania. Zawsze trzeba prosić Pana Boga o to, żeby było ich więcej, bo w Kościele potrzebne są siostry zakonne, ojcowie czy bracia. Zresztą Jan Paweł II mówił, że trudno wyobrazić sobie Kościół bez życia konsekrowanego - powiedział bp Gurda.

2 lutego tradycyjnie odbędzie się także zbiórka na rzecz zakonów kontemplacyjnych. - To bardzo ważna pomoc - podkreślił bp Gurda. Zdaniem przewodniczącego komisji KEP, często decyduje ona o tym, czy siostry mogą się utrzymać. - Prace, które wykonują siostry, nie cieszą się już tak dużym zainteresowaniem - teraz to, czym zajmowały się mniszki przejęły firmy. Dlatego trzeba im pomóc, tym bardziej, że siostry są nam bardzo potrzebne. Odczuwamy potrzebę modlitwy za nas, za Kościół i tymi, które to wypełniają, są siostry z zakonów kontemplacyjnych - powiedział bp Gurda.

Na całym świecie żyje obecnie ok. 950 tysięcy osób konsekrowanych, z czego ok. 35 tys. w Polsce. Prawie 19 tys. to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich. Ok. 12 tys. osób konsekrowanych to zakonnicy. Z kolei w 83 klasztorach kontemplacyjnych jest 1320 mniszek.

W tak zwanych czynnych żeńskich zgromadzeniach zakonnych, w 2276 domach, żyje prawie 19 tys. sióstr. Ponadto 2100 sióstr pracuje zagranicą. Postulantek było w 2014 roku 221, nowicjuszek 276, profesek czasowych 807, sióstr, które złożyły śluby wieczyste 17 595.

Reklama

Siostry pracują jako katechetki (ok. 2160) nauczycielki i wychowawczynie (2664 - w tym 70 na uczelniach wyższych). W służbie zdrowia pracuje 1312 sióstr, z czego 37 lekarek, 223 pielęgniarki w szpitalach i 830 w innych zakładach i ośrodkach, 29 pielęgniarek środowiskowych, 177 opiekunek parafialnych. 380 sióstr pracuje w tzw. wolnych zawodach - zajmują się poradnictwem psychologicznym, pedagogicznym, rodzinnym, prowadzą także rekolekcje.

Ponadto siostry prowadzą własną działalność, przede wszystkim edukacyjną i wychowawczą - prowadzenie przedszkoli, szkół podstawowych, średnich i wyższych - w sumie 375 placówek, m.in. bursy, internaty i domy dla studentek (65), 55 domów dziecka, 90 świetlic, 21 okien życia, 210 domów opieki dla dzieci i dorosłych, 50 dzieł zorganizowanych dla ubogich, bezdomnych, 18 placówek związanych z opieką medyczną - szpital, kilka przychodni i centrów rehabilitacji.

Siostry pracują też w Caritas, diecezjach, parafiach, urzędach i instytucjach kościelnych. Mają też 9 wydawnictw.

Z danych Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych wynika, że w zakonach klauzurowych w Polsce w 2014 roku w 83 domach żyło 1320 mniszek, z czego 1189 to mniszki, które złożyły śluby wieczyste, 65 w ślubach czasowych, 35 nowicjuszek i 31 postulantek. To o 29 mniej niż w roku 2013 i 35 mniej w porównaniu z rokiem 2012.

Ogólna liczba sióstr pomału ale systematycznie maleje, nadzieję budzi jednak fakt, że nie maleje liczba postulantek i nowicjuszek. Średnia statystyczna wieku mniszki w Polsce to 53 lata.

Ponadto w Polsce ok. tysiąc osób żyje w instytutach świeckich. W 2013 roku ogólna liczba członków instytutów świeckich wynosiła ok. 1209. Ok. 430 osób prowadzi indywidualne formy życia konsekrowanego - są to wdowy, dziewice konsekrowane i pustelnicy. Do stanu dziewic konsekrowanych należą 193 panie. W Polsce jest też 239 wdów i 1 wdowiec. Życie pustelnicze prowadzi, wg ostatnich danych, 5 osób.

Reklama

Zakonów męskich jest obecnie w Polsce 61.

Rok 2014 pod względem liczebności kandydatów do życia zakonnego należał do średnich. O ile ubiegły rok obfitował w powołania – do zakonów męskich wstąpiło 245 kandydatów, to rok 2012 należał do „chudych lat” – na rozpoczęcie życia zakonnego zdecydowało się wówczas 166 mężczyzn.

W tym roku najwięcej nowych kandydatów do zakonów męskich zgłosiło się, podobnie jak w poprzednich latach, do franciszkanów. Formację w postulacie rozpoczęło u nich 39 mężczyzn. Wprawdzie to o 17 mniej niż przed rokiem, który był rekordowy dla franciszkanów, jeśli chodzi o liczbę nowych powołań, ale nadal właśnie do Zakonu Braci Mniejszych wstępuje w Polsce najwięcej kandydatów.

Podobnie jak w poprzednich latach popularnością cieszą się również dominikanie, którzy do postulatu przyjęli 29 nowych współbraci. Decydujący się na życie zakonne mężczyźni wstępują chętnie także do zakonu franciszkanów konwentualnych noszących czarne habity. W tym roku do ich klasztorów wstąpiło 28 mężczyzn, a przed rokiem mieli 30 postulantów. Natomiast u kapucynów przyjęto do zakonu, podobnie jak przed rokiem, 21 mężczyzn. 20 kandydatów zdecydowało się na życie zakonne u salezjanów.

W czołówce są także jezuici, którzy do nowicjatu (w zakonie tym nie ma etapu postulatu) przyjęli, podobnie jak w zeszłym roku, 17 mężczyzn. Do pierwszej piątki zakonów męskich z największą liczbą nowych kandydatów należą redemptoryści, którzy w tym roku przyjęli do postulatu 16 kandydatów i karmelici bosi z 10 postulantami.

W nowicjatach – czyli na kolejnym etapie formacji zakonnej trwającej rok lub dwa lata w zależności od reguły zakonu - obecnie jest 266 nowicjuszy. Następnie młodzi zakonnicy, którzy chcą zostać kapłanami rozpoczynają studia filozoficzno-teologiczne. Obecnie w seminariach zakonnych kształci się w sumie 791 kleryków.

Reklama

Ogólnie największą liczbą młodych zakonników będących jeszcze na etapie formacji wstępnej czyli w postulacie, nowicjacie lub seminariach mogą cieszyć się franciszkanie (brązowi), gdzie do życia zakonnego i kapłaństwa przygotowuje się w sumie 206.

W czołówce są również franciszkanie konwentualni (czarni), gdzie jest 143 zakonników na etapie formacji oraz salezjanie z liczbą 123 młodych zakonników.

Praktycznie w każdym seminarium zakonnym w Polsce kształcą się również klerycy innych narodowości - w sumie jest ich 179. Ich liczba – w skali całej Polski zmniejsza się w ostatnich latach: w 2013 r. - 190 a 231 – w 2012 r.

Najwięcej kleryków obcokrajowców mają seminaria: oblatów Maryi Niepokalanej (33) oraz franciszkanów konwentualnych (24), pallotynów (20). Są też seminaria zakonne w Polsce, gdzie większość studentów stanowią obcokrajowcy. Np. u klaretynów kształci się 18 obcokrajowców i 4 Polaków.

Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 roku Jan Paweł II. Osoby konsekrowane odnawiają w tym dniu swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych.

2015-01-28 17:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: kard. Krajewski pomógł migrantom w uzyskaniu dokumentów

[ TEMATY ]

abp Konrad Krajewski

Grzegorz Gałązka

Jałmużnik papieski dotrzymał słowa danego migrantom z miasteczka barakowego we włoskiej prowincji Foggia, których odwiedził na prośbę Franciszka we wrześniu br. Kard. Konrad Krajewski obiecał wówczas zająć się problemem braku dokumentów, który uniemożliwiał im uzyskanie legalnej pracy i starania o azyl we Włoszech.

- Powinniście mieć dokumenty, bo one dają wam godność i autonomię. Pomożemy wam - mówił wówczas polski purpurat, odpowiadając na prośbę o interwencję, z jaką zwróciła się do niego Eva z Kamerunu, mieszkająca w barakowym „getcie” w Torretta Antonacci między San Severo i Rignano Garganico.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy: młodzi idą pieszo do stolicy na spotkanie z papieżem

2023-01-27 16:35

[ TEMATY ]

spotkanie

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Po raz pierwszy papież przyjeżdża (…) do tego tak młodego kraju, który doświadczył ciężkich, wewnętrznych konfliktów już w pierwszych latach istnienia” – zauważył ordynariusz diecezji Rumbek w Sudanie Południowym. Bp Christian Carlassare podkreślił znaczenie nadchodzącej wizyty Franciszka, która będzie miała charakter ekumeniczny, nastawiony na głoszenie pokoju. Przykładem tego mogą być młodzi, którzy pieszo zmierzają do Dżuby na spotkanie z Ojcem Świętym.

Specjalna pielgrzymka diecezji Rumbek wyruszyła w tych dniach, aby dotrzeć do stolicy Sudanu Południowego w odpowiednim czasie. Wsparli ją również miejscowi anglikanie oraz lokalne władze.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję