Reklama

100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości

Inicjatywa „100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości” nadaje jubileuszowi 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości szczególnego sensu. Jest jedną z tych inicjatyw, które przypominają, że ważne jest nie tylko przypomnienie historycznych faktów, wybitnych postaci i wielkich czynów – konieczne są także refleksja nad naszym dziś i działanie na rzecz naszego jutra.

Niedziela Ogólnopolska 30/2018, str. 23

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Inicjatywa została ogłoszona na Jasnej Górze podczas tegorocznej 37. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości, która odbyła się w dniach 16-17 czerwca br. Bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zaproponował wówczas, by w ciągu 100 dni poprzedzających datę rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli od 4 sierpnia do 11 listopada 2018 r., powstrzymać się od spożycia alkoholu. – Proponujemy rodakom 100 dni całkowitej abstynencji na 100-lecie niepodległości – powiedział podczas jasnogórskiego spotkania bp Bronakowski. – To jest test dla każdej, każdego z nas, czy naprawdę jesteśmy w stanie ponieść jakąś ofiarę, aby zatroszczyć się o prawdziwą, wewnętrzną wolność.

W rozważaniach apelowych podczas pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości 16 czerwca bp Bronakowski przypomniał, że jako ludzie wierzący musimy pamiętać, że brak trzeźwości i pijaństwo to prosta droga do utraty Bożej obecności, do ciężkiego grzechu. – Kościół nie może o tym milczeć, nie możemy godzić się z tym, że tak wiele sióstr i braci traci więź z Panem Bogiem, traci łaskę uświęcającą. Pijaństwo stało się naszą wadą narodową, a często szczycimy się tym straszliwym grzechem.

Reklama

Bardzo wielu kapłanów, zakonników i ludzi świeckich, którzy prowadzili działalność abstynencką w czasach zaborów, wskazywało, że wolność od uzależnień jest jedną z dróg do wolności narodu. Byli wśród nich m.in. o. Honorat Koźmiński, ks. Bronisław Markiewicz, ks. Jan Alojzy Ficek – zwany apostołem Śląska, a także gen. Józef Haller.

Statystyki sprzed 100 lat nie są precyzyjne, ale podają, że spożycie alkoholu przez Polaków wynosiło wówczas od 1 do 3 litrów na osobę. Obecne dane mówią, że tzw. statystyczny Polak spożywa 10 litrów alkoholu w przeliczeniu na czysty spirytus rocznie. Na ten wynik „pracujemy” wszyscy, ale szczególnie osoby uzależnione i pijące ryzykownie. Szacuje się, że ok. miliona Polaków żyje z chorobą alkoholową, a ok. trzech milionów regularnie się upija. Zarówno alkoholizm, jak i pijaństwo powodują destrukcję życia tych osób, a także destrukcję życia najbliższego otoczenia: współmałżonków, dzieci, rodziców i rodzeństwa. Straty spowodowane nadużywaniem alkoholu dotykają całe społeczeństwo, dlatego trudno myśleć o pomyślnym jutrze dla Polski i polskich rodzin bez dążenia do zachowania trzeźwości.

W wywiadzie dla „Niedzieli” opublikowanym w nr 6/2018 bp Tadeusz Bronakowski przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 r. powiedział, że egzamin z naszej wolności jest tak naprawdę dopiero przed nami. – Nie ma wątpliwości, że jeżeli chcemy być ludźmi w pełni wolnymi, musimy zachować trzeźwość – trzeźwość rozumianą jako całkowita abstynencja lub też sięganie po alkohol bardzo rzadko i w bardzo małych ilościach, wręcz symbolicznie – powiedział w tym wywiadzie przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. – Jeśli chcemy dobrze zdać egzamin z wolności, a więc i z trzeźwości, to musimy tworzyć kulturę abstynencji i wolności od wszelkich nałogów i uzależnień.

Inicjatywa „100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości”, która zostanie zainaugurowana już 4 sierpnia, to jedno z licznych działań promujących trzeźwość i abstynencję wśród Polaków. Wyłącznie od osobistej decyzji każdego z nas zależy, czy podejmiemy tę inicjatywę, która nie wymaga nadzwyczajnych wysiłków i wyrzeczeń, a może przynieść wielkie owoce.

2018-07-25 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję