Reklama

Niedziela Lubelska

Czas otwartego nieba

Niedziela lubelska 30/2018, str. 4

[ TEMATY ]

misje

Krzysztof Mucha

Na zakończenie misji wierni przynieśli swoje krzyże

Na zakończenie misji wierni przynieśli swoje krzyże

Co 10 lat w parafii pw. św. Jakuba Apostoła Większego i Świętych Aniołów Stróżów w Lublinie odbywają się misje. W tym roku na prośbę proboszcza ks. Zbigniewa Pietrzeli rekolekcje poprowadzili kapłani ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny: ks. Bogusław Jaworowski, ks. Janusz Jezusek i ks. Szymon Górski. Wybrane przez proboszcza zgromadzenie z inicjatywy św. Jana Pawła II do podstawowych zadań zalicza duszpasterstwo rodzin. W centrum przepowiadania znajduje się Święta Rodzina z Nazaretu, która jest szczególną Patronką na współczesne, trudne czasy. Symbolem dzieł ewangelizacyjnych i spotkań z misjonarzami jest ikona Świętej Rodziny, której kopię wierni zabierają do swoich domów.

Umocnienie w wierze

Misyjne dni w Głusku przebiegały pod przypisanym im hasłem; był m.in. dzień wiary, przebaczenia, krzyża, rodziny chrześcijańskiej. Nie zabrakło nauk stanowych oraz odnowienia przyrzeczeń sakramentalnych. Wyjątkowe okazało się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i błogosławieństwo rodzin. Małżonkowie zostali wywołani do ustawienia się pośrodku kościoła, a kryterium stanowił staż małżeński. Najstarsza para cieszyła się prawie 60-letnim pożyciem małżeńskim. W przedostatnim dniu rekolekcji cała parafia została zawierzona Najświętszej Rodzinie z Nazaretu; odbyło się też nabożeństwo wynagradzające. Znaczną frekwencją wiernych cieszyły się wieczorne nabożeństwa maryjne z Apelem Jasnogórskim, podczas którego świątynia rozświetlana była dziesiątkami lampionów. Na zakończenie misji parafianie zgromadzili się na placu kościelnym, gdzie odnowili przyrzeczenia krzyżowi i otrzymali błogosławieństwo.

Reklama

– Za nami 9 niezwykłych dni, pełnych intensywnej modlitwy, zagłębiania się w fundamentalne prawdy wiary i rozważania sensu własnego życia. Za nami misje, które każdy przeżywał na swój sposób, ale dla każdego był to czas szczególnego zatrzymania się: modlitwy, zamyślenia, zasłuchania, by w efekcie na nowo, wśród tzw. pilnych spraw odnaleźć Pana Boga, drugiego człowieka, ale i siebie – zabieganego, zbaczającego z drogi, wątpiącego, pogubionego – mówili na zakończenie przedstawiciele Rady Duszpasterskiej. Nawiązując do słów rekolekcjonistów, którzy misje nazwali „czasem otwartego nieba”, wierni z Głuska dziękowali za możliwość uczestnictwa w nabożeństwach, katechezach i naukach stanowych. – Świadomość otwartego nieba działa bardzo stymulująco na wzrost wiary oraz potęguje gorliwość modlitwy. Prosimy Cię, Boże, by ta gorliwość modlitwy w nas została, a nasza wiara ciągle wzrastała, by osiągnąć choćby wielkość ziarnka gorczycy – mówili parafianie. Ze wzruszeniem dziękowali misjonarzom za słowa, które „płyną z serca i potrafią przebić się przez blokadę obojętności i znudzenia”, za poetyckie strofy i wyśpiewane nauki, które na długo pozostaną w pamięci oraz za możliwość uzyskania pamiątkowych symboli misji, które obecne w rodzinnych domach przywołają nauki misyjne. Ci, którzy nie mogli uczestniczyć w misjach, za rok będą mogli poczuć ich atmosferę w czasie odnowienia, które będzie miało miejsce w pierwszą niedzielę Adwentu 2019 r.

Trochę historii

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Lublinie istnieje od XIV wieku. Pierwszy kościół został wybudowany w latach 1395-98 przez ówczesnego właściciela Abramowic Wojciecha Sieciecha. Po kolejnym zniszczeniu drewnianego kościoła, w latach 1786-90, dzięki ks. Wincentemu Jezierskiemu wzniesiono kościół z cegły, którego konsekracji w 1796 r. dokonał biskup chełmski Wojciech Skarszewski. Jako dopełnienie nowej świątyni ok. 1890 r. została wybudowana kostnica oraz dzwonnica. Rozbudowy kościoła, stosując styl neobarokowy z elementami neoklasycyzmu, według projektu Stefana Szyllera, dokonano w 1906 r. Dobudowano prezbiterium, zakrystię i 2 kaplice, a w latach 1925-27 wnętrze zostało pokryte secesyjną polichromią przez Celestyna Miklasińskiego. Świątynia w takim kształcie zachowała się do dziś i jest wpisana do rejestru zabytków.

W ostatnim czasie, dzięki gospodarności proboszcza ks. Zbigniewa Pietrzeli i zaangażowaniu wiernych, przeprowadzonych zostało wiele czynności konserwatorskich, związanych z osuszaniem, izolacją i naprawą fundamentów świątyni oraz remontem jej elewacji i dachu. Odnowiono ołtarze boczne i chrzcielnicę, konserwacji poddano dzwony, witraże, drzwi i okna. W otoczeniu kościoła zmieniono zagospodarowanie całego terenu, wymieniono nawierzchnie i ogrodzenia. Od trzech lat we wnętrzu świątyni trwają prace renowacyjne polichromii, unikatowej w swym rodzaju, bogatej w szeroką paletę barw, bogatą w złocenia i grę cieni tworzących fakturę przestrzenną. Obecnie prace prowadzone są przy ścianach i sklepieniu transeptu oraz nawy kościoła. W prześwitach między rusztowaniami parafianie i goście mogą podglądać, jak pięknieje świątynia, odzyskując swój pierwotny blask. I

Więcej nt. parafii i misji w Głusku na stronie: www.niedziela.pl

2018-07-25 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. św. Antoniego w Mostkowie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2018, str. IV

[ TEMATY ]

misje

parafia

Danuta Środa

Błogosławieństwo Relikwiami Krzyża Świętego

Błogosławieństwo Relikwiami Krzyża Świętego

Wspólnotą, która przeżywała w ostatnim czasie „Misje u stóp Krzyża”, jest parafia w Mostkowie, której patronuje św. Antoni

Mostkowo to jedna z najstarszych miejscowości na ziemi lipiańskiej. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą już z 1337 r., gdyż wtedy znajdowała się tam kuźnia, młyn i niewielka świątynia. Pierwotnie wieś była tradycyjną, średniowieczną owalnicą z centralnie położonym kościołem. W XVIII wieku powstał tutaj dwór wraz z parkiem i założeniem folwarcznym. W dworskim parku w przeszłości rosły egzotyczne drzewa, a przestrzeń wypełniały trawniki i staw. Kościół neogotycki z 1851 r. usytuowany jest na wzniesieniu wśród zabudowy domów wąskofrontowych w centrum miejscowości. Kościół zbudowany jest z cegły, na rzucie prostokąta z wydzielonym prezbiterium. Wewnątrz kościoła znajduje się zabytkowy obraz i ołtarz z XVII wieku, empora chórowa i ławki. Kościół pw. św. Antoniego z Padwy został poświęcony 30.11.1958 r. przez ks. Pawła Kurhanka.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję