Reklama

W sprawie ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem Europy

2018-08-01 10:29

Maria Jarłowiecka
Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 3

Czcigodny Księże Infułacie Ireneuszu!

Z dodatku „Europa Christi” nr 5, dołączonego do „Niedzieli” z dnia 24 czerwca 2018 r., dowiedziałam się o zbieraniu podpisów, by św. Jan Paweł II został ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka patronem Europy.

Moja odpowiedź w sercu na „tak” była natychmiastowa, ale zbieranie podpisów rozpoczęłam dopiero w lipcu. Ponieważ nasz Ksiądz Proboszcz wyjechał na wakacje, sama postanowiłam, na ile to możliwe, zebrać jak najwięcej podpisów. Poprosiłam o to kilka osób, które to zadanie przyjęły z wielką radością i wspaniale się z tego wywiązały. Zebraliśmy 437 podpisów. Do wielu rodzin jednak nie dotarliśmy i aby nie czuły się pokrzywdzone, myślę, że gdy powróci Ksiądz Proboszcz, resztę podpisów zbierzemy w kościele. Nie mogłam tego nie uczynić, ponieważ gdy byłam w Krakowie podczas ostatniej wizyty Jana Pawła  II w Polsce, obiecałam mu, że nie będę klaskać, ale będę jego słowa wprowadzać w czyn i „wymagać od siebie, chociażby inni ode mnie nie wymagali”. W naszym kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny znajdują się jego relikwie, tym bardziej więc czułam się w obowiązku zebrać podpisy.

Reklama

Przepiękne są jego słowa przytoczone w Waszym artykule: „Stara Europo, odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swe początki. Tchnij życie w swoje korzenie”.

Podpisujący się ludzie niekiedy mówili, że podpisują się dwiema rękoma. Wierzę mocno, że wstawiennictwo św. Jana Pawła II, gdy będzie patronem Europy, pomoże wielu z nas na nowo odkryć swoje korzenie, umocnić wiarę, która niejednokrotnie jest mocno niedoskonała i letnia. Na patrona tego roku wylosowałam, spośród wielu świętych wypisanych na karteczkach, właśnie św. Jana Pawła II, choć pamiętam, że umieściłam go na tej liście jako ostatniego. Tak to jakoś się stało, ale – jak mówi Pismo Święte – ostatni będą pierwszymi.

Wierzę mocno, że potrzebna jest nam modlitwa za wstawiennictwem naszego ukochanego św. Jana Pawła II, aby wypełniły się słowa św. Siostry Faustyny, do której Pan Jezus powiedział: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości”. Myślę i wierzę, że wielu Polaków marzy o tym, aby te słowa się wypełniły. A wiara czyni cuda.

Łączę wiele serdeczności, polecam Opatrzności Bożej i Matce Najświętszej.

Szczęść Boże!

Dopiewo, 20 lipca 2018 r.

Podajemy datę i miejsce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 13:06

Damian Krawczykowski/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz na specjalnie zwołanym briefingu poinformował o dacie i miejscu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości, jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Briefing, na który zapraszał ks. Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej rozpoczął się o godz. 13.00 w Sali Konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz ogłosił na nim, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się: 07.06.2020 r. w Warszawie na Placu Piłsudskiego.

Jego działanie i sposób bycia Kościołem, jego miłość do Kościoła i Matki Najświętszej, miłość do ojczyzny, jest aktualna i ponadczasowa. - mówił już przy okazji informacji o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego kard. Nycz.


Logo beatyfikacyjne

Archidiecezja warszawska uruchomiła jednocześnie stronę internetową poświęconą uroczystości pod adresem Zobacz.

Jak dodał: Niektóre wymiary jego osobowości i świętości, może mniej znane ale wydobyte w Positio, są bardzo aktualne także dziś. Chciałbym podkreślić bardzo mocno jego miłość do wszystkich, aż do miłości nieprzyjaciół. To był prymas, biskup, ksiądz, człowiek, który na serio brał Ewangelię i współcześnie dziś bardzo wiele od niego możemy się nauczyć, zwłaszcza kiedy przychodzi nam pokusa etykietowania i dzielenia w duchu dobry - zły. Bo w tym jesteśmy dość dobrzy. Natomiast trzeba wczytać się w Prymasa i zobaczyć, co on mówił wtedy, kiedy naprawdę miał wokół siebie ludzi, którzy wcale nie byli mu życzliwi, byli jego prześladowcami, wrogami, więzili go, ale nigdy nienawistnego słowa do nich i o nich nie mówił.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. a zakończył 6 lutego 2001 r. Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Arcybiskup Paryża z nietypowym zaproszeniem dla dzieci na całym świecie

2019-10-21 21:17

azr (KAI) / Paryż

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zachęca dzieci z całego świata do udziału w konkursie na rysunek przedstawiający paryską katedrę Notre-Dame. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, ustawionych wokół remontowanej świątyni.

pixabay.com

Konkurs przygotowany przez arcybiskupa Paryża z myślą o dzieciach ze wszystkich krajów na świecie potrwa do 1 marca. Do tego czasu dzieci mogą nadsyłać rysunki, przedstawiające katedrę "jaką znają i jaką sobie wyobrażają". Najlepsze spośród nadesłanych prac, zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, a także w specjalnej publikacji, przygotowanej z okazji rocznicy tragicznego pożaru paryskiej świątyni.

"Wasza dzisiejsza refleksja jest dla nas ważna, ponieważ to wy będziecie w przyszłości tymi młodymi i dorosłymi, którzy przybędą do tej odnowionej katedry, której drzwi będą dla was szeroko otwarte" - mówi w imieniu metropolity Paryża wikariusz generalny stołecznej diecezji, bp Benoist de Sinety.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres: Opération “Dessine-moi Notre-Dame” 10 rue du Cloître Notre-Dame 75004 Paris Francja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem