Reklama

Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej w Praszce

2018-08-01 10:32

Ks. Stanisław Gasiński CSSH
Edycja częstochowska 31/2018, str. I

Archiwum Sanktuarium Kalwaryjskiego w Praszce

Kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce wraz z Kalwaryjskim Bractwem Męki Pańskiej i wspólnotą Parafii Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce zaprasza na uroczystość Odpustu Kalwaryjskiego Zaśnięcia Matki Bożej, która odbędzie się 12 sierpnia 2018 r. o godz. 11 z udziałem kard. Stanisława Dziwisza i abp. Wacława Depo

Uroczystość rozpocznie się procesją z kaplicy Domku Zaśnięcia Matki Bożej na szczyt Kalwarii, gdzie będzie sprawowana Suma odpustowa, a po niej procesja do kościółka Grobku Matki Bożej. Całej uroczystości będzie przewodniczył i okolicznościowe słowo Boże wygłosi kard. Stanisław Dziwisz, najbliższy świadek świętości Jana Pawła II. Będzie to pierwsza wizyta pastoralna kardynała w historii miasta Praszka i tej części regionu. Księdzu Kardynałowi będzie towarzyszył pasterz Kościoła częstochowskiego – abp Wacław Depo.

Doroczna procesja Zaśnięcia Matki Bożej odbywająca się z Jej Domku na szczyt Kalwarii, a później do kościółka Jej Grobku, jest jedynym tego typu religijnym wydarzeniem w naszej archidiecezji. W tym roku, na zakończenie tej unikalnej kalwaryjskiej liturgii, nieopodal symbolicznego Muru Świątyni Jerozolimskiej, będzie miało miejsce poświęcenie Kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny, gdzie w jej górnej części znajduje się ołtarz Nawiedzenia św. Elżbiety i bł. Bartola Longa. Tam też zostaną umieszczone jego relikwie oraz dolna część z ołtarzem Narodzenia i Męczeństwa św. Jana. Owa piętrowa kaplica wchodzi w skład Dróżek Matki Bożej i św. Józefa. Wokół górnej części tej kaplicy otoczonej gankiem z kolumnami pielgrzymi będą mieć możliwość kontemplowania scen bliblijnych przedstawionych na obrazach z tekstami „Magnificat” i „Benedictus”, a ponadto sceny wyczekiwania Elżbiety na Jej krewną Maryję. W środkowej części górnej kaplicy na jej frontowej ścianie znajduje się ikona Matki Bożej Królowej Palestyny, która jest patronką Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, natomiast na lewej stronie znajduje się obraz pierwszego błogosławionego tego Zakonu – Bartola Longa oraz jego relikwie, które Kalwaria w Praszce otrzymała w ostatnim czasie od abp. Tommasa Caputa z Pompei we Włoszech.

Bł. Bartolo Longo był świeckim tercjarzem dominikańskim, który zawierzył swe życie Maryi, Matce Bożej Różańcowej, oraz założył poświęcone Jej Sanktuarium w Pompejach. Urodził się 10 lutego 1841 r. w Latiano, w południowych Włoszech. W Kolegium Ojców Pijarów otrzymał gruntowne wykształcenie, a następnie rozpoczął studia prawnicze uwieńczone doktoratem. Ulegając wpływom antykatolickim swojej epoki, stracił wiarę. Dzięki wsparciu duchowemu o. Alberta Redente odnalazł drogę do Boga. Ten powrót radykalnie odmienił jego życie. Porzucił znakomicie zapowiadającą się karierę prawniczą, oddając się wyłącznie głoszeniu Ewangelii i dziełom miłosierdzia. Swoją działalność misjonarską rozwinął szczególnie w Pompejach, gdzie podjął się katechizacji mieszkańców i rozpoczął krzewienie tradycji modlitwy różańcowej. Bł. Bartolo Longo realizował wielkie dzieła miłosierdzia; zakładał sierocińce, żłobki, szkoły, tworzył domy opieki dla dzieci więźniów oraz warsztaty pracy dla lokalnej młodzieży. Dzięki niemu powstało w Pompejach zupełnie nowe miasto – miasto Królowej Różańca Świętego. To on zapoczątkował modlitwy Różańca piętnastu sobót, Nowennę Pompejańską i Suplikę, które dziś odmawiają miliony wiernych na całym świecie. Zmarł 5 października 1926 r., trzymając w ręku różaniec, który towarzyszył mu zawsze i wszędzie.

Reklama

26 października 1980 r. św. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym. Ufamy, że relikwie pierwszego błogosławionego Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Bartola Longa przyczyniać się będą teraz i w przyszłości na Kalwarii w Praszce do jeszcze powszechniejszego odmawiania Różańca Pompejańskiego. Już dziś serdecznie zapraszamy także 28 października br. na Kalwarię w Praszce. Tego dnia o godz. 11 zostanie odprawiona przez abp. Wacława Depo Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Królowej Palestyny również z udziałem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Zwierzchnictwa w Polsce. Pierwsza taka uroczystość odpustowa odbyła się przed rokiem na Jasnej Górze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza EMCSSH, wielkiego przeora naszego Zwierzchnictwa.

Od Niedzieli Palmowej, tj. od 25 marca br., do 25 marca 2019 r. Kalwaria w Praszce otrzymała od Ojca Świętego Franciszka przywilej odpustu zupełnego na prawach papieskich. Zapraszamy więc na Kalwarię w Praszce, aby jak najobficiej w tym szczególnym czasie łaski Roku Jubileuszowego czerpać dar miłosierdzia Ojca, którym jest przywilej odpustu zupełnego.

Tagi:
odpust

Reklama

Częstochowa: Odpust w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

2019-06-01 08:12

JM

Bożena Sztajner/Niedziela

- Trzymajcie się mocno Pana Jezusa – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, do bierzmowanej młodzieży w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie przy ul. Okólnej. Z racji święta patronki parafii 31 maja 2019 r. odprawił tam uroczystą sumę odpustową za żyjących i zmarłych parafian oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Zobacz zdjęcia: Bierzmowanie w parafii Nawiedzenia NMP w Częstochowie

- Drodzy młodzi przyjaciele, stajecie na progu dorosłego życia, podejmowania świadomych i wolnych wyborów – zwracał się abp Depo do młodzieży - musimy odpowiedzieć sobie na bardzo podstawowe pytanie, dlaczego tutaj jesteśmy. Dlaczego tutaj dzisiaj razem w tej wspólnocie. Czy tylko dlatego, że świętujemy tytuł kościoła i parafii czy również dlatego, by potwierdzić w sobie pragnienie Boga w życiu człowieka. Będziecie musieli potwierdzać ten wybór, dając świadectwo.

Będą się od was domagać opowiedzenia się, po której stronie jesteście - Boga czy świata. Będziecie odpowiadać na pytanie, czy wierzysz w życie wieczne, ciała zmartwychwstanie. Te pytania będą powracać.

Więcej o uroczystościach w papierowej wersji „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewna obrona Jasnej Góry

2019-06-17 17:30

Marian Florek

Wszystkie ogólnopolskie media, które komentowały II Marsz Równości w Częstochowie, koncentrowały się na spektakularnych wątkach związanych z tym wydarzeniem. A szkoda. Jakoś bez echa przeszła inicjatywa częstochowskiej Akcji Katolickiej, aby przy figurze Matki Bożej, stojącej na wejściu na plac jasnogórski, zorganizować modlitewną redutę.

Setki, jeśli nie tysiące ludzi z wielu stron Polski przyjechało w dniu 16 czerwca br., aby pokojowo z pełnym szacunkiem dla innych zamanifestować swoje przekonania i obronić przed profanacją Królową Polski - Matkę Bożą Częstochowską.

Wyrażnie podkreślił taki właśnie charakter zgromadzenia Artur Dąbrowski, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Częstochowie. Modlitwę poprowadził ks. Ryszard Umański, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie i kapelan NSZZ „Solidarność” w Częstochowie. Przebiegała ona w atmosferze skupienia i powagi.

Biorący udział w II Marszu Równości i modlący się ludzie zostali sprawnie rozdzieleni przez policję. Incydenty dziejące się na obrzeżach zgromadzenia nie zakłócały atmosfery modlitwy. Wniosek z tego wydarzenia jest zatem jeden i chyba optymistyczny. W dobie prób rozhuśtania społecznych nastrojów, siła modlitwy stanowi jedyne i skuteczne remedium, aby zbudować miedzyludzką zgodę w naszej ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem