Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kapłani polecają lektury na wakacje

Wakacje to okres, kiedy mamy więcej czasu. Na urlop warto zabrać ze sobą nie tylko najnowszy numer „Niedzieli”, ale także dobrą, rozwijającą książkę. O rekomendację poprosiliśmy 12 kapłanów naszej diecezji. Oto ich polecenia:

Ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego

J.L. Allen, „Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o papieżu Franciszku”

Reklama

– Papież Franciszek pod wieloma względami jest osobą wyjątkową. To następca św. Piotra, zwierzchnik duchowy, doświadczony przywódca, a jednocześnie człowiek wielkiej skromności i pokory. Od początku pontyfikatu charakteryzuje go duchowość mocno osadzona na myśli i życiu św. Franciszka z Asyżu. Książka w 10 punktach pokazuje całość duchowego przesłania Papieża i jego metodykę duchowości chrześcijańskiej. Polecam wszystkim, którzy chcą Papieża z Argentyny odkryć na nowo!

Ks. Mariusz Dydak, wikary z Jaworzna-Niedzielisk

R. Dreher, „Opcja Benedykta”

Reklama

– „Bóg nie opuści swojego Kościoła, nawet teraz, gdy łódź nabrała wody i jest na skraju zatopienia” – powiedział Benedykt XVI podczas pogrzebu kard. Joachima Meisnera. Dla autora książki jest jasne, że Papież emeryt mówiąc o zatopieniu Kościoła, ma na myśli kapitulację przed „duchem czasu”. Ks. Skrzypczak we wstępie do książki stwierdził, że stanowi ona studium bolączek Kościoła i analizę przyszłości zachodniego chrześcijaństwa, pozwalającą w inny sposób widzieć Kościół w otaczającym świecie.

Ks. Grzegorz Fudro, neoprezbiter

T. Pratchett, seria „Świat Dysku”

– To cała seria książek niebanalnych. Choć poglądy autora na wiarę są dalekie od konserwatywnych, jego dzieła z czystym sercem polecam każdemu. „Świat Dysku” ma wiele warstw, a każda z nich jest zamierzona i dopracowana. Książki czytać możemy jak bajki, satyry, paszkwile, sięgać do warstw socjologicznej i politologicznej lub zadumać się nad prostotą przekazu filozoficznego. Ale jedno jest pewne – uśmiech długo nie zniknie czytelnikom z twarzy.

Ks. Mirosław Jadłosz, moderator ds. nowej ewangelizacji

M. Caparros, „Księżyc. Od nowiu do nowiu”

– Proponuję podróż śladem ludzkich dramatów, po doświadczeniu których do Europy przybywają tak różnie odbierani imigranci. Będzie to podróż głęboka i fascynująca, ale i emocjonalnie trudna. Warto wyruszyć w nią w odpowiedzi na Jezusowe wezwanie do poszukiwania prawdy, która wyzwala z lęku, niezrozumienia i nienawiści. Autor, ze swoim wybitnym dziennikarskim piórem, będzie w niej doskonałym, intrygującym i otwierającym na nowe przewodnikiem.

Ks. Grzegorz Koss, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

P. Zuchniewicz, „Siostra naszego Boga”

– Wiemy, że mamy dążyć do świętości, ale gdy przechodzimy do praktyki, zaczynamy powątpiewać w możliwość realizacji tego powołania. Inspirującym przykładem jest beatyfikowana 28 kwietnia Polka, Hanna Chrzanowska. Tytuł jej biografii nieprzypadkowo nawiązuje do dramatu o św. Bracie Albercie „Brat naszego Boga”. Podobnie jak patron naszej diecezji uczynił służbę ubogim w Krakowie drogą do świętości, tak kilkadziesiąt lat później pani Hanna zrealizowała w tym samym mieście swoje powołanie poprzez pełnioną z pasją, pomysłowością, poświęceniem i profesjonalizmem służbę pielęgniarską w domach chorych. Realizacja powołania do świętości odbywa się przez wypływające z głębokiej relacji z Bogiem zaangażowanie na rzecz bliźniego.

Ks. Konrad Kościk, rektor Seminarium

W. Pilecki, „Raporty z Auschwitz”

– Żołnierz wyklęty w swoich raportach opisuje, jak przedostał się do obozu, co tam zobaczył i jak udało mu się uciec. Jego postawa jest niesamowita – warto zobaczyć, że da się z podniesionym czołem, dumnie i z honorem, wierzyć w Boga i miłować Ojczyznę. Książka ukazuje Bohatera, który nie idzie na kompromis ze złem, ale pozostaje człowiekiem w nieludzkiej machinie upodlenia i śmierci.

Ks. Tomasz Kryczko, kapelan szpitala

G. Goldmann, „Franciszkanin z SS”

– Ostatnio przeczytałem tę książkę i jestem pod wrażeniem – wciąga już po kilku stronach. Opowiada historię z czasów II wojny światowej: młody nowicjusz w zakonie franciszkanów zostaje powołany do odbycia służby wojskowej. Książka ukazuje wiarę młodego człowieka, żołnierza, esesmana, podoficera Wehrmachtu i... księdza. Warto przeczytać!

Ks. Jarosław Kwiecień, proboszcz w Rodakach

C.S. Lewis, „Opowieści z Narnii”

– W czasie studiów seminaryjnych odwiedziłem księgarnię prowadzoną przez jezuitów. Poprosiłem o polecenie mi jakiejś lekkiej książki na czas sesji. Polecono mi wtedy lekturę tej siedmioczęściowej serii, wyjaśniając, że pod baśniową przykrywką kryje się Ewangelia. Teraz książki te z rozmachem przeniesione zostały na duży ekran, ja jednak, co kilka lat, biorę dzieła Lewisa, by znowu poczuć ten niezwykły klimat, co każdemu polecam.

Ks. Jacek Michalak, proboszcz w Wysokiej

J.L.M. Descalzo, 5 książek z cyklu „Dlaczego warto…”

– Dlaczego warto... żyć? , ... mieć nadzieję? , ... kochać? , ...się radować? , …szukać? – moją propozycją na wakacje od lat jest te 5 tomów hiszpańskiego autora. To zbiór krótkich felietonów – odpowiedzi autora na pytania młodych ludzi. Niespotykana mądrość Descalzo, doświadczenie życiowe i umiejętność obserwacji młodego człowieka pozwalają każdy felieton czytać z zainteresowaniem i zadumą. Wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ na wakacyjnych wypadach z młodzieżą lektura „Dlaczego warto...” jest naszym stałym punktem dnia podczas spotkań przy gitarze. Młodzi słuchają w ciszy, by stwierdzić, że „Descalzo jest genialny...”.

Ks. Paweł Rozpiątkowski, ekonom diecezji sosnowieckiej

M. Müller, „Żywe pochodnie. Rozmowy o początkach chrześcijaństwa”

– Jestem w trakcie lektury ciekawych wywiadów ze specjalistami od początków chrześcijaństwa. Forma rozmowy sprawia, że czyta się ją łatwo i przyjemnie. Nie jest to pozycja hagiograficzna, ale w sposób beletrystyczny przekazuje stan wiedzy o tym, w jaki sposób wierzyli i praktykowali nasi przodkowie w wierze. Określiłbym tę książkę jako inspirującą.

Ks. Marcin Słodczyk, wikary z Sosnowca

J. Bątkiewicz, „Jezu, Ty się tym zajmij!”

– To bardzo dobrze napisana biografia o. Dolindo Ruotolo. Życie bohatera książki – mistyka i przyjaciela Ojca Pio – charakteryzowała bardzo bliska relacja z Jezusem, który czynił w jego życiu niezwykłe rzeczy, ale także krzyż, którego doświadczał od Kościoła. Jego życie to opowiadanie o bezwarunkowej miłości kapłana do Jezusa i Kościoła. Książka napisana lekkim piórem, można ją przeczytać jednym tchem i trudno się od niej oderwać.

Ks. Arkadiusz Witkowski, duszpasterz akademicki

C.S. Lewis, „Podział ostateczny”

– To książka pozornie niewielka, jakbyś miał ją przeczytać w jeden spokojny wieczór. A potem do niej wracasz, wracasz... i ciągle natrafiasz na coś nowego. Temat? Co nas czeka po drugiej stronie życia. Jak to, co robimy dzisiaj i kim dzisiaj jesteśmy, wpływa na naszą wieczność. Wszystko podane jasno, treściwie. I najważniejsze – każdy znajdzie tam postać, która go przypomina. A to wzbudza niecodzienny niepokój i zmienia spojrzenie na dzisiaj i na wieczne jutro.

2018-08-01 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy wiara wydaje się krucha. Pomoc dla nieufnych, słabych i poszukujących

2020-09-15 12:24

[ TEMATY ]

książka

cierpienie

teologia

wdrodze.pl

Większość ludzi przynajmniej raz w życiu doświadcza kryzysu wiary. Stan taki może pojawić się samoistnie lub być skutkiem rozmaitych zdarzeń czy przeżyć. Jeśli Twoja wiara (właśnie teraz) wydaje Ci się krucha, chwiejna, lecz wciąż z jakiegoś powodu jest dla Ciebie ważna, sięgnij po książkę "Kiedy wiara wydaje się krucha"! Nowość Wydawnictwa "W drodze" ukazała się pod patronatem medialnym "Niedzieli"

Scott Hurd dobrze zna pytania i wątpliwości wierzącego człowieka. W kompetentny i mądry sposób inspiruje, zachęca i mobilizuje do podjęcia wysiłku ponownego zaakceptowania Bożego daru, jakim jest wiara.

Książka podzielona została na cztery części, w których znajduje się 39 krótkich rozdziałów. Stanowią one konkretne porady, które pokazują jak nasze życie splecione jest nierozerwalnie z Bogiem. Od tej najważniejszej bliskości i otwartości na przyjęcie daru wiary zależy jakość i smak naszego życia. Jak pisze autor: Bóg z pewnością umie pisać prosto po krzywych liniach życia, jak głosi stare powiedzenie. I na szczęście Bóg umie poradzić sobie z krzywymi liniami, które czasem Mu ofiarowujemy, ponieważ zna nas lepiej niż my sami.

Czy doświadczasz kryzysu wiary? Jeśli tak, to co wówczas myślisz i robisz? Co osłabia, a co wzmacnia naszą wiarę? Czy święci też wątpili? Co zatem robić, aby Bóg nie znikał nam z centralnego pola widzenia? To tylko część pytań, na które odpowiada autor. Hurd uczy nowego spojrzenia na wiarę.

– Poczucie, że nasza wiara jest krucha, nie musi być czymś złym. Przeciwnie, zaakceptowanie słabości wiary jest dobrym krokiem w kierunku jej umocnienia. (...) Ta książka mówi o przyjmowaniu Bożej propozycji wiary. Będziemy wspólnie zgłębiać kwestię, czym jest wiara, a także zastanawiać się, w jaki sposób możemy otworzyć się na ten dar i zachowywać go w sercu. Będzie to wymagało wysiłku, to oczywiste. Ale przecież tak jest ze wszystkim, co wartościowe. Podejmując ten wysiłek, możemy wypowiedzieć szczerą modlitwę: »Wierzę, uzdrów mnie z mojej niewiary! – pisze R. Scott Hurd.

Więcej o książce: Zobacz

wdrodze.pl

CZYTAJ DALEJ

Trump do ONZ: chrońcie dzieci nienarodzone i religijne mniejszości

2020-09-23 10:32

[ TEMATY ]

ONZ

Donald Trump

Wikipedia

O kontynuacji wysiłków na rzecz ochrony dzieci nienarodzonych zapewnił prezydent USA Donald Trump we wtorkowym przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W nagranym wcześniej w Białym Domu wystąpieniu prezydent wskazał też na, jego zdaniem, realne problemy świata, którym należy stawić dziś czoła: walkę z terroryzmem, handel ludźmi i niewolnictwo seksualne, prześladowania religijne oraz czystki etniczne mniejszości religijnych.

„Ameryka zawsze będzie liderem w dziedzinie praw człowieka” – zapewnił Trump, przypominając, że jego administracja zaangażowana jest w rozwijanie wolności religijnej, podnoszenie szans dla kobiet, dekryminalizację homoseksualizmu, zwalczanie handlu ludźmi i ochronę nienarodzonych dzieci. Prezydent wezwał ONZ do „skoncentrowania się na rzeczywistych problemach świata”.

Jak zauważają obrońcy życia, słowa Trumpa, który nie po raz pierwszy podnosi na forum międzynarodowym temat prawa nienarodzonych do życia, są kolejnym etapem wojny, jaka toczy się między amerykańską administracją a promującą aborcję ONZ. Wcześniej w tym miesiącu sekretarz generalny ONZ António Guterres oświadczył, że kierowana przez niego organizacja będzie „walczyć” z rządami, takimi jak administracja Trumpa, które zdecydowały o „dalszym ograniczeniu dostępu do aborcji” podczas wybuchu pandemii Covid-19.

Administracja Trumpa w ramach konkretnych działań w celu zwalczania aborcji na świecie przywróciła i rozszerzyła tzw. politykę Mexico City, która obecnie uniemożliwia przekazanie przez USA 8,8 mld dolarów pomocy zagranicznej podmiotom związanym z przemysłem aborcyjnym. W ubiegłym tygodniu administracja zaproponowała dodatkową zasadę, która umożliwia zastosowanie „polityki Mexico City” do umów międzynarodowych, grantów i umów o współpracy.

Na konieczność poszanowania prawa do życia i wolności religijnej wskazał też w swoim wystąpieniu sprzed kilku dni z okazji 75. rocznicy utworzenia ONZ sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

„ONZ stara się bronić powszechnych praw człowieka, które obejmują również prawo do życia i wolność wyznania, ponieważ są one niezbędne do tak bardzo potrzebnej promocji świata, w którym godność każdej osoby ludzkiej jest chroniona i rozwijana” – stwierdził kard. Parolin.

CZYTAJ DALEJ

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego na pielgrzymim szlaku

2020-09-26 22:20

Archiwum WSD

Tradycyjnie przed rozpoczęciem wykładów, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu pielgrzymuje do jakiegoś sanktuarium, aby prosić o łaski potrzebne na nowym etapie formacji i studiów. W tym roku było to sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu oraz św. Jana z Dukli.

Po dotarciu do Dębowca, przełożeni seminaryjni z rektorem ks. Rafałem Kułagą na czele, klerycy i siostry zakonne zapoznali się z historią sanktuarium i odwiedzili jego najważniejsze miejsca. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcał w homilii do odczytywania Bożych znaków i podążania za nimi. Zauważył, że nieraz kwestionują one nasz świat ludzi i rzeczy. Są niepokojące jak łzy Najświętszej Maryi Panny w La Salette. Stanowią jednak okazję do tego, żeby pojednać się z Bogiem i odzyskać pełnię życia. Kaznodzieja, życzył wszystkim i sobie takiego nowego początku w roku jubileuszowym 200-lecia Seminarium. Po Eucharystii, Ojcowie Saletyni ugościli pielgrzymów obiadem.

Kolejnym etapem pielgrzymki było sanktuarium św. Jana z Dukli, gdzie odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Archiwum WSD

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję