Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a także e-maile są świadectwem głębokiego zaufania, którym darzą nas Czytelnicy. Dzielimy się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragnąc, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Ewangelizacja w Czechach

Na „Pielgrzymowanie dla Chrystusa” (Peregrinatio Pro Christo – PPC) jeździmy, aby się modlić i ewangelizować. Modlimy się przed wyjazdem, podczas pobytu w Ostrawie i podczas spotkań z naszymi rozmówcami. Modli się za nas wielu legionistów (Legion Maryi) i auksyliatorów, ofiarowują także swoje umartwienia i cierpienia; dzięki temu ewangelizacja dobrze przebiega i odnów jest wiele (10-15 proc.).

Idziemy tam, gdzie się ludzie nie spieszą. Głównie na dworce kolejowe i autobusowe, czasem na przystanki komunikacji miejskiej. Przy dobrej pogodzie – do parków. Mówimy pomału, po polsku. Ci z nas, którzy znają trochę słów czeskich, mają ułatwione zadanie. Duch Święty pomaga we wzajemnym zrozumieniu.

Reklama

Najczęściej spotykamy niewierzących. Wielu z nich twierdzi, że „COŚ jest”. Argumentuję, że to nie „coś” a „Ktoś” – Bóg, stwórca wszystkiego, co istnieje, który kocha każdego z nas, ludzi; mówię o odpuszczeniu grzechów, o Niebie, w którym spotkamy się z Bogiem twarzą w twarz, o tym, że Chrystus oddał za nas życie na krzyżu, zmartwychwstał i powtórnie przyjdzie w chwale. Co piąty rozmówca jest innowiercą. Staramy się rozmawiać o tym, co wspólne. Katolików ochrzczonych niepraktykujących zachęcamy do modlitwy, do lektury Pisma Świętego, do rozmowy z księdzem i do chodzenia do kościoła. Nielicznym katolikom praktykującym dziękujemy za trwanie w wierze, proponujemy przyjęcie większej ilości materiałów do rozdawania w rodzinie i środowisku.

Każdą osobę z wymienionych grup staramy się wysłuchać, w miarę naszych możliwości odpowiedzieć na jej pytanie oraz proponujemy jej przyjęcie obrazka „Jezu, ufam Tobie”, podstawowych modlitw, medalików i tekstów o wierze w języku czeskim.

Ewangelizujemy w dwie osoby i bardzo ważne jest wzajemne harmonijne współdziałanie. (Błędem jest, jeżeli jeden rozmawia, a drugi zamiast cichej modlitwy włącza się do rozmowy, zadaje pytania lub zgłasza nowe kwestie). Na ogół jednak ewangelizacja przebiega bardzo zgodnie.

Reklama

Nowe osoby na PPC są radośnie witane i wprowadzane w tajniki ewangelizacji przez doświadczonych legionistów. Tu można się nauczyć ewangelizować i po powrocie na swoim terenie być aktywnym ewangelizatorem.

Krzysztof z 13-letnim stażem na PPC

2018-08-28 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Daj mi poznać Twoje drogi, Panie

Niedziela Ogólnopolska 40/2017, str. 33

[ TEMATY ]

Ewangelia

Charles Le Brun, fragment obrazu „Aniołowie usługują Chrystusowi”(XVII wiek)

Charles Le Brun, fragment obrazu „Aniołowie usługują Chrystusowi”(XVII wiek)

Księga Ezechiela, z której pochodzi pierwsze czytanie mszalne, powstała w warunkach potężnego kryzysu duchowego biblijnego Izraela. Prorok kieruje swe orędzie do rodaków, którzy w początkach VI wieku przed Chrystusem przeżyli zagładę zgotowaną przez Babilończyków, a w tym, co ich spotkało, dopatrują się niesprawiedliwości ze strony Boga. Oczekują, że będzie On bezwzględnie karał grzeszników i nagradzał sprawiedliwych – nawet jeżeli jedni i drudzy radykalnie zmienili swoje postępowanie. Odpowiadając na te głosy, prorok podkreśla, że liczy się nie to, co było i co należy do przeszłości, lecz aktualna postawa, w której wyraża się osobiste odniesienie do dawnych zasług czy grzechów. Jeżeli diametralnie się zmienia, wtedy liczy się decyzja, na której opiera się przyszłość. Bóg nie chce śmierci grzesznika, ale nie może też nagradzać sprawiedliwego, który odstąpił od sprawiedliwości. Właśnie takie są drogi Boże, trzeba je cierpliwie poznawać i przyjąć.

Dla chrześcijan wzorem właściwego postępowania jest przede wszystkim Jezus Chrystus. Moralność chrześcijańska ma charakter chrystomorficzny, to znaczy polega na naśladowaniu Chrystusa. Apostoł Paweł zaleca ją Filipianom, z którymi łączyły go niezwykle serdeczne więzi. Ukazuje wartość pokory, która „ocenia drugich za wyżej stojących od siebie” oraz sprzyja temu, by każdy respektował „nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich”. Taki wzór dał Chrystus, co potwierdza tajemnica Wcielenia, w której „ogołocił samego siebie”, wzywając nas do szczerego i gruntownego nawrócenia.

Jezus rozwija spojrzenie na naturę i wartość nawrócenia. Jego przypowieść o ojcu i dwóch synach została skierowana do arcykapłanów i starszych ludu, czyli słuchaczy szczególnie odpowiedzialnych za duchowy stan wiernych. Opisuje sytuację, która nie tylko po wielekroć powtarza się w życiu rodzinnym i religijnym, lecz ma wydźwięk profetyczny. Syn, który wyraził gotowość pracy w winnicy, ale do niej nie poszedł, to obraz tej części Izraela, która będąc ludem Bożego wybrania, odmówiła uznania Jezusa za Mesjasza, czyli w gruncie rzeczy powiedziała Bogu swoje „nie”. Syn, który się wzbraniał przed pójściem do winnicy, ale postąpił inaczej, niż wcześniej deklarował, stanowi obraz celników i nierządnic, a następnie pogan, nieznających Boga tak jak Izraelici, lecz podatnych na Jego miłosierdzie okazane w Chrystusie. Obraz jest dosadny i mocny, bo Jezus chciał wstrząsnąć sumieniami słuchaczy. Nie mogło być inaczej, skoro chodzi o to, co najważniejsze, a mianowicie o prawdziwą wierność Bogu. Arcykapłani i starsi ludu pozostali jednak niewzruszeni, a wkrótce ich gniew dotkliwie skierował się przeciw Jezusowi, co potwierdza, że nie jest tak, iż Bóg ma w świecie samych tylko przyjaciół.

CZYTAJ DALEJ

Bierzmowanie w Polskiej Misji Katolickiej w Munster

2020-09-28 00:12

ks. kan. Marian Wagner

Młodzież z Polskiej Misji Katolickiej w Munster, przyjęła z rąk Ks. Abpa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, sakrament bierzmowania. Uroczystość ta połączona była z poświęceniem sztandaru misyjnego z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Na początku liturgii proboszcz parafii, młodzież oraz rodzice poprosili ks. Abpa o udzielenie sakramentu zgromadzonej młodzieży.

Podczas homilii, metropolita wrocławski przywołując sakrament Chrztu i I Komunii świętej zachęcił młodych, aby nie bali się otworzyć na działanie Ducha Świętego. Przykładem mogą być Apostołowie, którzy oczekiwali na Zesłanie Ducha Świętego.

Na zakończenie Liturgii Ks. Arcybiskup poświęcił sztandar misyjny ufundowany przez rodziców Szkoły Misyjnej oraz PMK.

ks. kan Marian Wagner

Poświęcenie sztandaru

Poświęcenie sztandaru


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję