Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W szkole życia

Wszystkie wspólnotowe spotkania i wyjazdy wakacyjne są dla nich niezwykle cenne, gdyż jest to czas na przystanek, refleksję, zatrzymanie się w wirze dnia codziennego. Tym razem rodziny z Katolickiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej wyjechały do Ośrodka Wczasowo-Kolonijnego „Barka” w Jarosławcu na wypoczynek integracyjno-edukacyjny z elementami rekolekcji i zajęć profilaktycznych. W dniach 16-17 sierpnia przyjęły one w swoim gronie specjalnego gościa w osobie pasterza naszej diecezji – bp. Grzegorza Kaszaka

Niedziela sosnowiecka 35/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

rekolekcje

Elżbieta Ulman

Podczas Eucharystii pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka

Podczas Eucharystii pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka

Ksiądz biskup chętnie stał się uczestnikiem wypoczynku i swoim pasterskim okiem spoglądał na życie toczące się w ośrodku, w którym rodziny przeżywały wyczekany dla siebie czas. Każdy dzień był obfity w dary płynące z codziennej Eucharystii, które umacniały relacje małżeńskie i rodzicielskie. Jednak nie tylko Eucharystia była źródłem umocnienia. Służyły temu także warsztaty i zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę wychowawców i specjalistów dla dzieci i młodzieży, osobno zaś dla rodziców – zaznacza prezes Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych p. Elżbieta Ulman. Dzieci, młodzież, a także i rodzice, mogli zadać różne pytania biskupowi podczas „Sto pytań do...”, co było powodem śmiechu, ale i poważnych rozważań. Rodziny wielodzietne wraz z ukochanym opiekunem stowarzyszenia – ks. Grzegorzem Kossem i z księdzem biskupem mogły uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, śpiewając przy ognisku pieśni patriotyczne. Ksiądz biskup, przebywając wśród rodzin, miał możliwość zobaczenia, jak wygląda życie rodziny wielodzietnej, gdzie radość, miłość wzajemna i poświęcenie przeplatają się z codziennymi trudami i problemami – dodaje pani prezes.

Blisko Boga

Reklama

Chociaż każda rodzina wielodzietna jest inna, to problemy, z którymi one się zmagają są podobne, dlatego spotkania w tym gronie to dla nich umocnienie, znajdywanie zrozumienia i wsparcia. Rodzina wielodzietna jest wspaniałą szkołą życia. Można się w niej nauczyć troski o drugiego człowieka, organizowania czasu, zaradności, łączenia wszystkich obowiązków, kreatywności – aż do wielkiej miłości, ale też rzeczy prozaicznych, jak gotowanie czy sprzątanie. Rodziny wielodzietne naszej diecezji promują prawdziwy piękny obraz rodziny, która chce być blisko Boga. Wartości chrześcijańskie są dla nich bardzo ważne, dlatego pragną wychowywać dzieci w prawdzie, wierze i miłości – w tych realiach, jakie przynosi życie. Pokazują, iż rodzina wielodzietna to rodzina, w której każdy może się realizować i spełniać swoje marzenia.

Armia ludzi

Obecnie w Katolickim Stowarzyszeniu Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej działa około 30 rodzin. To ogromna grupa ludzi, bo wraz ze swoimi pociechami liczy ok. 200 osób. Stowarzyszenie powstało 26 października 1996 r. jako oddział ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych, a w 2004 r. zmieniło nazwę na Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej. Istnieje ono właśnie po to, by dać rodzinom wielodzietnym możliwość i szansę pokazania kim są naprawdę: że rodzina wielodzietna nie może być szufladkowana, uznawana za patologiczną, że normalnie, zdrowo funkcjonuje. Stowarzyszenie pokazuje, że rodzice decydują się świadomie na posiadanie większej ilości potomstwa a ich dzieci są absolwentami wyższych uczelni, rozwijają piękne talenty, szanują się i prawdziwie miłują; że domy tych rodzin to oazy ciepła i życzliwości, choć nie brak w nich trosk i trudności.

Formacja rodzin

Członkiem zwyczajnym stowarzyszenia może być rodzina żyjąca w związku sakramentalnym Kościoła katolickiego z minimum czwórką dzieci własnych lub przysposobionych. Jest też możliwość przynależności do stowarzyszenia osób z mniejszą ilością dzieci jako członka wspierającego. Stowarzyszenie to ogromna pomoc na wielu płaszczyznach życia przez regularne comiesięczne spotkania integracyjne rodzin połączone z uczestnictwem w Eucharystii, pracą formacyjną oraz wyjazdami wakacyjnymi.

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Ognisko Miłosierdzia" - rekolekcje Szturmujemy Niebo w Blachowni k. Częstochowy

Dzieło modlitwy "Szturmujemy Niebo", którego ideą jest modlitwa za chore dzieci i te, których życie jest zagrożone, zaprasza w dniach 15-16 października do parafii pw. św. Michała Archanioła w Blachowni k. Częstochowy na wyjątkowe rekolekcje przy relikwiach św. Dominika Savio.

Tematem przewodnim spotkań będzie "Ognisko Miłosierdzia", a filarami Sakrament Miłosierdzia (pokuty), Eucharystia i Nabożeństwo do Matki Najświętszej. Rekolekcje poprowadzi ks. Dariusz Szyszka - salezjanin, który jest duchowym opiekunem dzieła modlitwy "Szturmujemy Niebo".

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję