Reklama

Niepokonany w miłości Boga

Komisja Medyczna Kongregacji ds. Świętych 23 stycznia br. zatwierdziła autentyczność cudu otrzymanego przez wstawiennictwo sługi Bożego ks. Augusta Czartoryskiego - salezjanina.

Niedziela rzeszowska 14/2003

Owym cudem było uzdrowienie ks. Władysława Deca, salezjanina, w 1989 r. w Przemyślu. Do beatyfikacji Sługi Bożego potrzebna jest pozytywna opinia teologów i kardynałów. Ufamy, że taka decyzja zostanie wydana niebawem.
W bieżącym roku obchodzimy 110. rocznicę jego śmierci. Sługa Boży August Czartoryski urodził się w Paryżu w 1858 r. Mając 29 lat, przywdział sutannę z rąk ks. J. Bosko i został jednym z pierwszych polskich salezjanów. Zmarł 8 kwietnia w Alassio we Włoszech w 1893 r. w wieku niespełna 35 lat. Salezjaninem był 6 lat, a kapłanem rok i 6 dni. Jego doczesne szczątki znajdują się w Przemyślu w kościele Księży Salezjanów. Pogrzeb odbył się w Alassio. W niedługim czasie zwłoki przewieziono do Sieniawy w Polsce, tak sobie życzyła rodzina Czartoryskich, która chyba do końca życia Augusta nie była pogodzona z jego decyzją odnośnie do wyboru stanu zakonnego i kapłańskiego. Czartoryscy pragnęli, by ks. August połączył się ze swymi przodkami, a zwłaszcza z matką księżną Amparo, w grobowcach rodzinnych w Sieniawie. Tak też uczyniono w kilka tygodni po pogrzebie w Alassio. Stamtąd za zgodą Stolicy Apostolskiej 20 października 1964 r. doczesne szczątki Sługi Bożego zostały przewiezione do kościoła pw. św. Józefa w Przemyślu na Zasaniu. W październikowy wieczór, w zupełnym ukryciu i w tajemnicy przed władzami państwowymi, które nie chciały wydać zezwolenia, złożono je w małej kapliczce w salezjańskim kościele. Ceremonii tej towarzyszyła grupa parafian, którzy trwali długo na modlitwie dziękczynnej w świątyni.
Ks. August Czartoryski, z powodu choroby odziedziczonej po matce, a pogłębionej być może jej przedwczesną śmiercią, gdy miał zaledwie 7 lat, stał niejako na uboczu życia światowego i politycznego. Kochał Polskę, gdy w 1867 r. znalazł się po raz pierwszy w Ojczyźnie, zwiedzając Kraków i inne miasta, dłuższy czas spędził w Sieniawie. Tutaj czuł się żywą cząstką tego zakątka Polski należącego do jego przodków, a skonfiskowanego w 1831 r. przez obce siły. W Sieniawie August przystąpił do I Komunii św. Ceremonia była prosta i surowa, miała miejsce w krypcie kościoła parafialnego wśród grobów przodków i w bliskości zwłok ukochanej matki. Miało to także uwrażliwić młodzieńca, wyrosłego na obczyźnie, na pamięć o chwale przeszłości i przygotować go do zadań mających na celu dobro rodu, ale przede wszystkim dążenie do odrodzenia Polski. August po przodkach odziedziczył miłość Ojczyzny, z rodzinnych kronik wynika, że dwa uczucia były chlubą Czartoryskich: miłość do Ojczyzny i tronu św. Kazimierza oraz synowskie przywiązanie do religii i Kościoła. Natomiast świętość tego młodzieńca nie była dziedzictwem rodu; wspierany łaską Bożą dążył wytrwale "do tego co w górze jest".
Ogromny wpływ na Augusta wywarło spotkanie z Józefem Kalinowskim, dzisiaj św. Rafałem, karmelitą. Jeden dla drugiego był przykładem. Napisano, że życie jednego było lustrem dla drugiego. Módlmy się o rychłą beatyfikację ks. Augusta Czartoryskiego, aby dla młodych stał się świetlanym wzorem troski o powołanie do służby Bogu i wzorem w umiłowaniu Ojczyzny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś mija ponad 750 lat od rozpoczęcia najdłuższego konklawe w dziejach Kościoła

2021-11-29 18:48

[ TEMATY ]

biskupi

konklawe

Episkopat News

W dniu 29 listopada 1268 rozpoczęło się w Viterbo w środkowych Włoszech (region Lacjum) najdłuższe konklawe w dziejach Kościoła katolickiego, trwające prawie 3 lata.

Właśnie przedłużające się obrady kardynałów, którzy nie mogli przez tyle czasu dojść do porozumienia, skłoniły władców i mieszkańców miasta do podjęcia stanowczych kroków: zamknęli oni purpuratów-elektorów "pod kluczem" (cum clave), ograniczając im jednocześnie dostawy żywności, zmuszając ich tym samym do bardziej zdecydowanych działań. Sposób ten okazał się ostatecznie skuteczny i 1 września 1271, a więc 750 lat został wybrany Grzegorz X (†1276). Tak narodziła się instytucja konklawe, czyli całkowitego oddzielenia kardynałów od świata zewnętrznego do czasu wyboru papieża.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy obowiązuje post?

Niedziela płocka 9/2003

[ TEMATY ]

post

wstrzemięźliwość

Monika Jaworska

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Abp P. Pizzaballa: zjawisko migracji ma zasięg globalny

2021-12-03 18:48

[ TEMATY ]

arcybiskup

Cypr

Franciszek w Grecji i na Cyprze

Vatican News

Dramat uchodźców przypomina nam, że zjawisko migracji nie ma wymiaru lokalnego, nie dotyczy oddzielnie Cypru, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, Grecji, Włoch czy Polski, ale ma zasięg globalny, występuje wszędzie, wymaga odpowiedzi globalnych a wspólnota międzynarodowa nie może na nie nie odpowiadać. Zwrócił na to uwagę łaciński patriarcha Jerozolimy, którego jurysdykcji podlega Cypr – abp Pierbattista Pizzaballa podczas modlitwy ekumenicznej Franciszka z migrantami i uchodźcami 3 grudnia w kościele Świętego Krzyża w Nikozji.

Na początku swego przemówienia arcybiskup-franciszkanin zauważył, że po radosnych i ciepłych spotkaniach papieża ze miejscową wspólnotą katolicką i prawosławnymi "było słuszne i potrzebne, przed zakończeniem tej pielgrzymki skierować spojrzenie również na bolesną i trudną rzeczywistość wyspy, symbolicznie ukazującą dramaty, którymi żyje na co dzień rejon Morza Śródziemnego". Są to "przede wszystkim tysiące rodzin uchodźców i migrantów, pochodzących z różnych części świata, głównie z umęczonego Bliskiego Wschodu, z którym sąsiaduje nasze wyspa" – tłumaczył mówca. Przypomniał, że to właśnie "Cypr jako pierwsza wyspa śródziemnomorska doświadczył dramatu tysięcy migrantów, uciekających przed wojną i biedą, którzy tu się zatrzymali, nie mając dróg wyjścia ani jasnych perspektyw na przyszłość".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję