Reklama

II Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 14/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

dla szkół podstawowych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

Od 17 do 22 lutego br. w Szkole Podstawowej nr 74 w Szczecinie odbył się II Pzegląd Teatralny o Tematyce Religijnej dla szkół podstawowych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Przez kolejne pięciu dni (od poniedziałku do piątku) odbywał się przegląd przedstawień, przygotowanych przez dzieci szkół podstawowych archidiecezji pod kierunkiem katechetów i nauczycieli współpracujących z katechetami. Przedstawienia każdego dnia oglądali rodzice, opiekunowie zespołów oraz dzieci. Wielką radością dla organizatorów był fakt przybycia wraz z grupami występującymi Księży Proboszczów rodzimych parafii i Dyrektorów szkół.
Do przeglądu zgłosiło się 25 zespołów o łącznej liczbie 350 uczestników. W tej liczbie było 8 zespołów spoza Szczecina, m.in. z: Korytowa, Gryfina, Łaska, Marianowa, Polic i Stargardu Szcz. Celem Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej było przygotowanie zespołów dziecięcych do aktywnego włączenia się w pełniejsze przeżycie rekolekcji wielkopostnych, przekazywanie wartości chrześcijańskich poprzez formę inscenizacji teatralnych, umożliwienie dzieciom nabycia umiejętności ekspresyjnego przekazu treści, uwrażliwienie na konieczność dokonywania właściwych wyborów. Jest to także jedna z propozycji ciekawie spędzonego przez dzieci czasu wolnego. Zespoły spoza Szczecina zaistniały na niwie kulturalnej wśród rówieśników i pokazały swoje talenty. Organizatorzy mają nadzieję, że większość zespołów, wzorem ubiegłego roku, włączy się w rekolekcje wielkopostne w swoich i innych parafiach.
Zarówno widzowie, jak i jurorzy z ogromną przyjemnością oglądali zaprezentowane inscenizacje. Ich tematyka i forma były bardzo różnorodne. Począwszy od misterium Męki Pańskiej poprzez akademię o Ojcu Świętym po bajki, pantomimę i przedstawienie życia Jezusa według tajemnic Różańca oraz historię nadania ziemi korytowskiej joannitom. Dzieci mogły lepiej poznać i zrozumieć, jak należy dobrze przygotować się do sakramentu pokuty i pojednania poprzez przedstawienia: Pierwsze piątki i Wybory przygotowane przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Stargardzie Szcz. Inscenizacje zobrazowały dylemat dziecka w dokonywaniu wyborów: bycie z kolegami czy spotkania z Jezusem w sakramentach pokuty czy Eucharystii oraz świętowania niedzieli. Uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 45 i nr 74 ze Szczecina zaprezentowali bajkę Jest taki kwiat, w której piękna, choć zła księżniczka pod wpływem mądrego i dobrego księcia zmienia swoje postępowanie i zrozumiała, że bycie dobrym wcale nie jest takie trudne, warto jednak spotkać na swojej drodze świadków, którzy nam w tym pomogą. Uczniowie ze szczecińskich Gumieniec z SP nr 16 poprzez przedstawienie Matka pomogli widzom uświadomić sobie, jak ważna jest matczyna miłość i że można doświadczyć jej na różny sposób, także dotykiem i sercem - tak jak niewidoma dziewczynka. Inscenizacje przygotowane przez SP nr 2 z Gryfina i SP nr 45 ze Szczecina przybliżyły postać Ojca Świętego, jego życie i podróże apostolskie. Wiele radości sprawiły widzom dwa gołąbki wypuszczone z "watykańskiego okna" oraz wręczony przez "samego Ojca Świętego" organizatorce przeglądu różaniec. Widowiskowo wypadły oryginale tańce z różnych zakątków świata prezentowane w barwnych strojach regionalnych. Widać było duże zaangażowanie w przygotowanie dekoracji, strojów i inscenizacji zarówno opiekunów, jak i rodziców. Miłym zaskoczeniem dla organizatorów była współpraca nauczycieli i katechetów w przygotowaniu zarówno scenariuszy, jak i przedstawień.
Należy zaznaczyć, że obok konkursu przedstawień zorganizowano konkurs na plakat i hymn. Pomysłowość twórców plakatów, ich piękne estetyczne wykonanie, zastosowanie różnorodnych technik, wielobarwność przez cały tydzień zdobiły korytarz SP nr 74. Natomiast tylko SP 16 ze Szczecina, jako jedyna, odpowiedziała na prośbę organizatorów i skomponowała hymn przeglądu. Słowa i melodię hymnu ułożyła Koletta Krauze-Orchowska, która na co dzień pracuje w szkolnej świetlicy.
Wszystkim hymn bardzo się spodobał. Podczas finału II Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej dla szkół podstawowych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej śpiewały go dzieci, opiekunowie, rodzice, księża na czele z bp. Janem Gałeckim, gospodarze gościnnej szkoły SP 74 wraz z dyrektor Lilianną Popławską.
Wracając do przedstawień, należy powiedzieć, że ich poziom był naprawdę bardzo imponujący. Jury obok przewidzianych nagród w kategorii dzieci starszych i młodszych zadecydowało o ustaleniu odrębnej kategorii dla zespołu ze Szkoły nr 48 w Szczecinie, który przygotował o. Stanisław Słaby, redemptorysta. Była to pantomima Ślad losu, której przyznano nagrodę specjalną.
W kategorii dzieci młodszych przyznano następujące miejsca:
I miejsce - Katolicka Szkoła Podstawowa, kl."0" za przedstawienie Szukajcie, a znajdziecie - historia o św. Antonim wg autorskiego scenariusza Iwony Hilickiej. Dzieci przygotowała Anna Śmietana i autorka scenariusza;
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 z Gryfina za przedstawienie Życie Jezusa wg Tajemnic Różańca Świętego. Dzieci przygotowała katechetka Beata Żebiełowicz;
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 7 ze Stargardu Szcz. za przedstawienie Tajemniczy skarb przygotowane pod opieką katechetek Barbary Gwizdały, Barbary Kasprowicz i Doroty Biernackiej.
W kategorii dzieci starszych przyznano następujące miejsca:
I miejsce - Świetlica Środowiskowa z Marianowa za przedstawienie Szufladki. Zespół przygotowały Grażyna Grzelak i Anna Leszczyńska;
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 ze Szczecina za przedstawienie Wyrównywanie rachunków. Zespół przygotowała siostra Paulina Tomala i katechetka Beata Konwisarz;
III miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących ze Stargardu Szcz. za przedstawienie Wybory przygotowane pod kierunkiem katechetki Teresy Kontek.
Wyróżniono następujące szkoły:
- SP nr 2 z Gryfina za przedstawienie w formie akademii Witamy Ojca Świętego w naszej szkole przygotowane pod kierunkiem Czesławy Romanowicz i Joanny Kazimierak;
- SP z Korytowa za przedstawienie Nadanie ziemi korytowskiej Joannitom przygotowane pod kierunkiem Elżbiety Pyrzyńskiej;
- ZSO ze Stargardu Szcz. za przedstawienie Pierwsze piątki przygotowane pod kierunkiem Urszuli Nowysz.
Poza tym wyróżniono szkoły ze Szczecina:
- SP nr 11 za przedstawienie Zabłąkana owieczka przygotowane przez s. Justynę Oleś i s. Mariolę Sośnicką;
- SP nr 47 za przedstawienie Kiedy nadejdzie ten dzień przygotowane pod kierunkiem Wiesławy Tomkiel i Urszuli Kępskiej;
- SP nr 69 za przedstawienie Droga do szczęścia - Misterium Wielkich Dni przygotowane przez s. Barbarę Strejo;
- SP nr 74 za przedstawienie: Jest taki kwiat przygotowane pod kierunkiem katechetki Longiny Cywińskiej i Agnieszki Piotrowskiej oraz za przedstawienie Patron dobrej śmierci - święty Józef przygotowane przez uczniów pod opieką katechetki Anny Galant.
Oprócz nagród zespołowych wyróżniono jedenastu młodych aktorów, których kreacje aktorskie zachwyciły jurorów: Justynę Żebiełowicz z SP nr 1 w Gryfinie, Sebastiana Borowskiego z SP nr 7 w Stargardzie Szcz., Klaudię Krack z SP nr 11 w Szczecinie, Katarzynę Karakiewicz z SP nr 47 w Szczecinie, Katarzynę Dudczak i Martę Sawczyszyn z SP nr 48 w Szczecinie, Katarzynę Malecką z SP nr 51 w Szczecinie, Agnieszke Prusińską i Katarzynę Więcek z SP nr 74 w Szczecinie, Magdalenę Skupień i Mateusza Wilk z ZSO w Stargardzie Szcz.
Opiekunowie poszczególnych zespołów otrzymali podziękowania, a wszystkie dzieci biorące udział w przedstawieniach nagrody pocieszenia. Codziennie czekały na uczestników świeże pączki i drożdżówki. Nie byłoby nagród rzeczowych i poczęstunków, gdyby nie sponsorzy, a lista hojnych ofiarodawców jest długa i obejmuje aż 27 pozycji. Wszystkim sponsorom organizatorzy bardzo dziękują w imieniu dzieci, rodziców, opiekunów i w imieniu własnym.
W tym miejscu pragniemy przytoczyć słowa uczestniczących w finale gości. Słowa mądre i ciepłe, dające siłę i chęci do dalszej działalności organizatorom, opiekunom zespołów, dzieciom i rodzicom. Ryszard Markow, dyrektor Opery na Zamku:,,... Wybierałem się do Szkoły na Bukowym pełen niepokoju... To, co zobaczyłem od drzwi wejściowych, przerosło moje oczekiwania. A później było już tylko coraz lepiej. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół, a artyści...? Artyści są wspaniali, chylę czoła. Opiekunom gratuluję wytrwałości, cierpliwości, serc pięknych i rezultatów artystycznych. Dzieci, młodzi artyści, odpłacą wam za ten czas im poświęcony, za wasze serca. Już odpłacają - wystarczy popatrzeć na ich uśmiechnięte buzie, pełne emocji oczy. Gratuluję pomysłu i znakomitej realizacji. Czekam na następne Festiwale Teatralne i do zobaczenia w Operze na Zamku".
Salezjanki s. Violetta Malinowska i s. Ewa Wolska: "Wychowanie przez teatr to jedna z form systemu prewencyjnego ks. J. Bosko. Przegląd teatralny jest wspaniałym pomysłem, by wydobyć talenty i dziecięcy entuzjazm, aby wykorzystać te dary złożone w młodym człowieku do budowania dobra".
Zorganizowanie przeglądu mogło dojść do skutku dzięki przychylności Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 74 - dyrektor Ewy Radomskiej i dyrektor Lilianny Popławskiej, dzięki pomysłodawczyni i głównemu organizatorowi katechetce Longinie Cywińskiej i Annie Leszczyńskiej oraz wsparciu i pomocy dyrektora Wydziału Wychowania Katolickiego ks. dr. hab. Andrzeja Offmańskiego i wizytator Eryki Kos.
Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia kulturalnego i wytworzenie dobrej niezapomnianej atmosfery było możliwe dzięki pomocy i zaangażowaniu całego sztabu pracowników SP nr 74, począwszy od pani sekretarki przez nauczycieli po pana konserwatora. Wszystkim serdecznie gratulujemy, dziękujemy i życzymy wielu sukcesów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję