Reklama

Niedziela Wrocławska

Archidiecezja na Jasnej Górze

Niedziela wrocławska 39/2018, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

archidiecezja

Magda Nowak

Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, 21 września 2018 r.

Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, 21 września 2018 r.

Wieloletnią tradycją jest, że u progu rozpoczynającego się roku szkolnego i akademickiego oraz przed rozpoczęciem nowego roku duszpasterskiego archidiecezja wrocławska pragnie czuwać na Jasnej Górze, by Maryi powierzyć swoje troski i radości oraz doświadczyć Jej bliskości i opieki.

Reklama

Intencją pielgrzymki, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Maryjo, pełna mocy Ducha Świętego, otaczaj nas macierzyńską opieką”, było z jednej strony dziękczynienie za mijający rok duszpasterski, a z drugiej prośba o błogosławieństwo na nowy rok pracy w parafiach i wspólnotach. Nie zabrakło także modlitwy za Ojczyznę z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Czuwanie – w którym wzięło udział ponad 5 tys. Dolnoślązaków – rozpoczęło się Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył abp Józef Kupny. W homilii Metropolita Wrocławski wspomniał na historię biblijną proroka Eliasza, którego wędrówka przez pustynię rzuca światło na sens pielgrzymowania. – Eliasz, jeden z największych proroków Starego Testamentu, przeżywał kryzys życiowy. Udaje się na pustynię, gdzie prosi Boga, aby zabrał go z tego świata. A co robi Bóg z jego życiem? Najpierw karmi Eliasza, a następnie poleca mu wyruszyć do Bożej góry Horeb – mówił abp Józef Kupny, stawiając pytanie: dlaczego akurat tam? – Eliasz doskonale wie, że na tej górze Bóg przemówił do Mojżesza, zawarł z narodem wybranym przymierze, dał Dekalog, wyznaczając konkretną drogę życia. Eliasz wraca do miejsca, o którym wie, że tam można spotkać Boga, że On tam jest, działa i wskazuje drogę. Ten powrót oznaczał ogromną zmianę w życiu Eliasza. Prorok dostał jakby nowe życie, wstąpił w niego nowy duch, otrzymał nowe siły – wyjaśniał Kaznodzieja. Arcybiskup dodał, że takie chwile kryzysu przeżywa dziś coraz więcej ludzi, a historia proroka pokazuje, co możemy z tym zrobić. – Przede wszystkim musimy wracać do miejsc i sytuacji, w których wiemy, że nasza relacja z Bogiem była silna, piękna, w których czuliśmy Jego działanie. Musimy mieć w swoim życiu taką górę Horeb, do której będziemy wracać, by otrzymać od Pana nowe siły, nowego ducha. Dla wielu takim właśnie miejscem jest Jasna Góra. Tutaj Bóg działa przez Maryję, naszą Matkę. Tutaj mamy ogromną szansę nawiązać z Nim relację – stwierdził Metropolita Wrocławski.

Po Eucharystii wierni przez dwanaście godzin czuwali i modlili się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. O 21.00 wspólnie z pielgrzymami zgromadzili się na Apelu Jasnogórskim. O północy w Kaplicy Matki Bożej bp Jacek Kiciński odprawił Pasterkę Maryjną, po niej ponownie wierni mieli okazję do indywidualnego czuwania na modlitwie przed Jasnogórskim Obrazem. Uroczystą obecność archidiecezji wrocławskiej na Jasnej Górze zakończyła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, której o 6.00 przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

2018-09-25 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiernie służy Bogu

Niedziela warszawska 51/2019, str. VII

[ TEMATY ]

Warszawa

archidiecezja

Stefan Karwowski

Magdalena Wojtak

W czerwcu 2012 r. Stefan Karwowski odznaczony został medalem „Za Zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”

W czerwcu 2012 r. Stefan Karwowski odznaczony został medalem „Za Zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”

92-letni Stefan Karwowski od ponad 27 lat w parafii na Wrzecionie jest kościelnym. Posługę tę zaczął na emeryturze.

To prawdopodobnie najstarszy zaangażowany w parafialne życie zakrystianin w Warszawie, a może nawet i w Polsce. Zawsze elegancki i punktualny. Jego dzień rozpoczyna się o czwartej nad ranem półgodzinną modlitwą. Codziennie o godz. 5.30 otwiera kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na warszawskim Wrzecionie. Obecny jest także na wieczornej Eucharystii i w czasie niedzielnych Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

2021-04-29 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Maleńka Figurka - wielka moc uzdrawiania

2021-05-16 22:00

[ TEMATY ]

sanktuarium

Gidle

#NiezbędnikMaryjny

BOŻENA SZTAJNER

Gidle - miejscowość położona na terenie archidiecezji częstochowskiej. Tutaj znajduje się sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej i klasztor Ojców Dominikanów.

- Wszystko zaczęło się w 1516 r., kiedy to miejscowy rolnik Jan Czeczek wyorał z ziemi malutką, mieszczącą się w ludzkiej dłoni figurkę Matki Bożej. Kamienny posążek został potraktowany przez gospodarza jak zwykły przedmiot, mimo że jego znalezieniu towarzyszyły różne znaki. Zdarza się nieraz, że Stwórca prowadzi człowieka dość dziwną drogą. Potrafi nim wstrząsnąć i zupełnie zmienić bieg jego życia. Jak głosi zapis, gidelski rolnik wkrótce oślepł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję