Reklama

Aktualności

Papież do biskupów greckich: kulturze pesymizmu trzeba przeciwstawić solidarność

Na konieczność przeciwstawienia się kulturze pesymizmu przez budzenie ufności oraz świadectwo braterstwa i solidarności wskazał Franciszek w przemówieniu do 8 biskupów greckich, przybyłych z wizytą „ad limina Apostolorum”. Przyjął ich 5 lutego w Watykanie.

[ TEMATY ]

Grecja

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Odnosząc się do obecnego kryzysu gospodarczego i finansowego, który od wielu już lat dotkliwie nęka Grecję, papież wskazał na konieczność zachęcania wszystkich do ufności w przyszłość, przeciwstawiając się tzw. „kulturze pesymizmu”. Rolę kluczową odgrywa w tym procesie „duch solidarności”, która stanowi „zaczyn nadziei”, a każdy chrześcijanin jest wezwany, by o niej codziennie świadczyć.

Ojciec Święty podkreślił także znaczenie utrzymywania „konstruktywnych więzi” z władzami i całym społeczeństwem, by upowszechniać tę perspektywę solidarności, w dialogu i współpracy z innymi krajami europejskimi. Zaznaczył, że „braterska wspólnota” jest konieczna zarówno dla rozwoju Kościoła lokalnego, jak i postępu całego społeczeństwa. Potrzebuje ono bowiem bardziej niż kiedykolwiek dialogu między różnymi swymi składnikami politycznymi i kulturowymi, by krzewić dobro wspólne, strzec i umacniać tradycje kulturowe i chrześcijańskie greckiego społeczeństwa.

Franciszek podkreślił również konieczność gościnności wobec imigrantów, niezależnie od ich pochodzenia czy wyznania. Wskazał, że w dzieło tej gościnności powinni być także angażowani ludzie młodzi. Ponadto pomoc dla najuboższych może umocnić stosunki ekumeniczne. Zachęcił go rozwijania dialogu międzyosobowego z „braćmi prawosławnymi”, aby umocnić „niezbędny” proces ekumeniczny, konieczny dla pomyślnej i owocnej duchowo przyszłości Grecji.

Gospodarz spotkania odniósł się również do wewnętrznych problemów Kościoła katolickiego w Grecji, zachęcając między innymi do troski o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Podkreślił znaczenie pracy oświatowej tamtejszego Kościoła oraz potrzebę docenienia aktywności świeckich. Wskazał na potrzebę właściwego przygotowania do małżeństwa oraz docenienia roli osób starszych w Kościele i społeczeństwie.

Na zakończenie Franciszek zaznaczył, że uznanie przez kompetentne władze osobowości prawnej Kościoła katolickiego jest ważnym wydarzeniem, pozwalającym spojrzeć z większą ufnością w przyszłość.

Reklama

Katolicy stanowią niespełna 1 procent spośród ok. 10,8 mln mieszkańców Grecji, którzy w prawie 90 proc. wyznają prawosławie. W ostatnich latach liczba katolików znacznie wzrosła wskutek napływu imigrantów, m.in. z Filipin, Polski i kilku innych krajów, w których przeważa to wyznanie.

Kościół tamtejszy tworzy dwie prowincje (metropolie): Korfu, Zante i Kefalonia - bez diecezji sufragalnych oraz Naksos, Andros, Tinos i Mykonos, w której skład wchodzą 4 diecezje sufragalne, a także dwie archidiecezje podlegające bezpośrednio Stolicy Apostolskiej: Ateny i Rodos, wikariat apostolski w Saloniach, egzarchat apostolski dla katolików obrządku bizantyńskiego i ordynariat dla katolików ormiańskich. Na czele Świętego Synodu Katolickiej Hierarchii Katolickiej Grecji stoi abp Nikolaos Printesis.

Stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a Grecją istnieją od 17 lipca 1979.

2015-02-05 16:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do przedsiębiorców o kreatywności i dobru wspólnym

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dobra wspólnego nie da się osiągnąć jedynie przez zwiększanie zysków i produkcji, ale przez włączenie wszystkich w proces społeczno-gospodarczy. Przypomniał o tym Papież, spotykając się z włoską Krajową Federacją Kawalerów Pracy. Organizacja ta grupuje przedsiębiorców nagrodzonych Orderem Zasługi Pracy. Najbardziej znanym kawalerem tego odznaczenia był przez lata Silvio Berlusconi, nazywany wręcz z tego powodu Cavaliere. Wyróżnienie to jednak odebrano mu w ramach politycznej nagonki na byłego premiera.

Przemawiając na początku audiencji przewodniczący Krajowej Federacji Kawalerów Pracy Antonio D’Amato zapewnił, że stowarzyszenie to jest nastawione na poszukiwanie ludzkich i chrześcijańskich źródeł przedsiębiorczości. Potępił przy tej okazji takie działania, jak spekulacje finansowe, korupcję czy przestępczość gospodarczą, które są w gruncie rzeczy ekonomicznie bezproduktywne i uderzają w uboższą część społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję