Reklama

Dni polskie na Bukowinie rumuńskiej

2018-10-03 08:01

W. W.
Niedziela Ogólnopolska 40/2018, str. 43

W dniach 14-16 września br., po raz 20., w Nowym Sołońcu odbyły się polonijne dożynki, łączące międzynarodowe sympozjum na temat szeroko pojętych relacji polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków, oraz imprezy kulturalne zakończone uroczystością dziękczynną za tegoroczne plony tej ziemi. Przybyły i zaprezentowały się różne środowiska z Rumunii, gdzie żyje ok. 6 tys. Polaków, wystąpili także sąsiedzi z Ukrainy, Mołdawii i przede wszystkim Polacy: liczni profesorowie – prelegenci, przedstawiciele Senatu RP, konsulowie oraz reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

W 100-lecie odzyskania niepodległości Polski i 100-lecie Wielkiego Zjednoczenia Rumunii obradowali w salach konferencyjnych Muzeum Historycznego w Suczawie wybitni historycy, językoznawcy, etnografowie i literaturoznawcy.

Liczne zespoły z Polski i Rumunii, m.in. miejscowy zespół Sołonczanka oraz gościnnie Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Skawiny w Małopolsce, zaprezentowały swoje umiejętności na koncercie folklorystycznym.

Reklama

– Tegoroczne dożynki – powiedział ks. Stanisław Kucharek, proboszcz w Nowym Sołońcu – przejdą do historii naszego regionu Bukowiny, gdzie od blisko 180 lat żyją Polacy (...), którzy zachowali język, kulturę, zwyczaje swoich przodków, czyli górali czadeckich.

Tak obfite plony zbóż i owoców zmotywowały naszych rodaków z Bukowiny do złożenia ich w darach ołtarza. I stąd miejscowości z mniejszością polską przyniosły dary swojej ziemi, śpiewając „Plon niesiemy, plon”. Najliczniejsze to reprezentacje z: Pojany Mikuli, Pleszy, Kaczyki, Siretu, Paltynosy, Suczawy, Bulaja, Konstancji, Nowego Sołońca.

Tegoroczne dożynki poprowadził zaproszony przez Prezesa Związku Polaków w Rumunii ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu, który ofiarował parafii Nowy Sołoniec nowy Mszał rzymski w języku polskim. Kaznodzieja nawiązał w Liturgii, na której zgromadziło się ok. 1,?5 tys. mieszkańców regionu i gości, do dwóch wybitnych Polaków: św. Jana Pawła II, którego 40-lecie objęcia Stolicy Apostolskiej obchodzimy w tym roku, i sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, zmarłego 70 lat temu prymasa Polski, zatroskanego przez całe życie o rodaków za granicą. Podkreślił ponadto godność pracy rolnika. – Bez gospodarza nie ma ołtarza... Kiedy kończy się czas zbiorów, to przychodzi refleksja. To trzeba się zatrzymać, by zobaczyć naszą pracę... ale i udział samego Boga w tych zbiorach. To Bóg podtrzymuje wszystko w istnieniu i o tym najlepiej wie każdy uprawiający ziemię, dlatego tak pięknie potrafi dziś dziękować – powiedział.

Profanacja kościoła w Koninie

2019-06-14 08:45

wpolityce.pl

Profanacja kościoła w Koninie! Wybite szyby, zniszczona figura św. Maksymiliana Kolbego i krwawe napisy na drzwiach.

Screen Facebook/Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Koninie
Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Koninie

Wandale kolejny raz dokonali profanacji kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie. Nieznani sprawcy wybili witraże w dolnym kościele i zniszczyli figurę patrona parafii. Czy to efekt przybierającej na sile antykościelnej nagonki?

Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Zniszczenia ujawniła siostra zakonna, która kilkanaście minut po godzinie szóstej rano otwierała kościół.

Przyjmuję to z dużym spokojem. Jest też ogromna solidarność parafian. Zło nie może być ostatnim akcentem - powiedział proboszcz ks. Wojciech Kochański.

Wandale nie tylko wybili witraże i potłukli gablotę informacyjną. Figurce patrona parafii, św. Maksymiliana Marii Kolbego, odcięto dłoń.

Na drzwiach kościoła krwią namazano napis „Jakub oddaj”. Policja zabezpieczyła substancję do badań. Ani ks. proboszcz, ani funkcjonariusze nie wiedzą, jakie jest znaczenie napisu.

Według proboszcza parafii, straty wynoszą ok. 1 tys. złotych. Policja bada sprawę pod kątem uszkodzenia mienia.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza profanacja w konińskim kościele. Miesiąc temu również nieznani sprawcy wybili w Kościele szyby kamieniem. Z kolei cztery miesiące temu miała miejsce próba włamania na plebanię.

Ja to przyjmuję z dużym spokojem. Jest też ogromna solidarność parafian. Zło nie może być ostatnim akcentem mówił proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Tobji: Syrię wciąż spowijają ciemności wojny

2019-06-16 17:06

vaticannews.va / Aleppo (KAI)

Mieliśmy nadzieję na zakończenie konfliktu, tymczasem wojna w Syrii trwa w najlepsze. Mówi o tym maronicki arcybiskup Aleppo przypominając, że kraj ten cierpi już dziewiąty rok.

Archiwum Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Krajem, w którym rozgrywa się największy dramat humanitarny ostatnich lat, jest Syria

Trwają ataki rządowych sił powietrznych wspieranych przez lotnictwo rosyjskie na pozycje oddziałów bojowników islamskich w północno-zachodniej Syrii. ONZ donosi o ponad 200 zabitych w ciągu ostatniego miesiąca i 270 tys. uciekinierów z powodu nasilającej się przemocy. Organizacje humanitarne biją na alarm, że coraz częściej bombardowane są placówki lecznicze. Zaatakowane zostały również obozy dla uchodźców w pobliżu granicy tureckiej oraz wiele szkół. „Zdjęcia satelitarne pokazują zniszczone pola uprawne, plantacje owoców oraz oliwek. Zburzonych zostało wiele domów” – mówi maronicki arcybiskup Aleppo Joseph Tobji.

„Część zachodnia Aleppo, wraz z rejonem Idlibu oraz miejscami położonymi na północ od miasta Hama są nieustanie atakowane. Rządowe wojska syryjskie dążą do zajęcia tych terenów i posuwają się stopniowo w kierunku Idlibu – mówi Radiu Watykańskiemu abp Tobji. - W odpowiedzi na te działania terroryści zrzucają pociski na Aleppo, Hamę oraz inne miasta. Jest wielu zabitych i rannych, są ogromne straty materialne. Myśleliśmy, że ten dramat się zakończył, ale nadal panuje duża bieda, bezrobocie. Syrię wciąż spowijają ciemności wojny. Po ludzku patrząc wygląda to ponuro, ale nie tracimy nadziei w Panu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem