Reklama

2 dni, 320 km, 100 osób XIII Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego zakończony

2018-10-03 08:01


Niedziela Ogólnopolska 40/2018, str. 46-47

W dniach 13-14 września br. odbyła się XIII pielgrzymka biegowa upamiętniająca kapelana Solidarności – bł. ks. Jerzego Popiełuszkę oraz dziewięciu górników, którzy zginęli od milicyjnych kul na początku stanu wojennego.

Sztafeta wyruszyła spod pomnika Poległych Górników KWK „Wujek” i zakończyła się dzień później, w rocznicę urodzin ks. Jerzego, przy jego grobie na terenie parafii pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie.

W biegu wzięli udział m.in. górnicy z kopalń Wujek i Knurów-Szczygłowice, maratończycy, podopieczni Caritas z Knurowa, reprezentacja katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego w Mikołowie, inspirowana przez dziadków i rodziców, którzy przekazują im pamięć o wydarzeniach z czasów stanu wojennego.

Reklama

W pielgrzymce, zwanej też Biegiem Pamięci ku Czci Męczenników Stanu Wojennego, łącznie uczestniczyło ponad 100 osób. W tym roku, po raz pierwszy, do biegaczy dołączyli także rowerzyści, którzy pokonali ponad 200-kilometrową trasę z Warmii i Mazur.

– Przez dwa dni przebiegliśmy 320 km. Towarzyszyło nam przesłanie – od męczeństwa dziewięciu górników z „Wujka” do tego szczególnego męczeństwa kapelana Solidarności – powiedział dziennikarzom Marian Gruszka, pomysłodawca biegowej pielgrzymki.

W trakcie uroczystości powitania biegaczy w Warszawie dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa podkreślił, że pielgrzymka ma szczególne znaczenie

w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaznaczył, że nieustannie należy przypominać o takich wartościach, jak prawda, godność i solidarność, o które upominał się bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Podziękowania za trud włożony w sztafetę oraz upamiętnienie osoby ks. Popiełuszki wyraziła również rodzina błogosławionego – Barbara Popiełuszko-Matyszczyk oraz Marek Popiełuszko.

W organizację tegorocznej pielgrzymki biegowej włączyło się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. – Bł. ks. Jerzy Popiełuszko to wyjątkowa postać w historii naszego kraju. Kapelan Solidarności, autorytet, męczennik za głoszenie prawa do życia w wolności, ale przede wszystkim niezwykle dobry człowiek, który nigdy nie był obojętny na ludzkie cierpienie. Jestem zaszczycony, że mogliśmy się przyczynić do organizacji XIII pielgrzymki w hołdzie ks. Jerzemu oraz górnikom z kopalni Wujek, którzy zginęli w walce za wolną Polskę – powiedział w trakcie uroczystości prezes PGNiG SA Piotr Woźniak.

Rokrocznie liczba uczestników pielgrzymki rośnie, a wpływ na to ma nie tylko cześć, jaką otaczany jest ks. Jerzy Popiełuszko jako męczennik za wiarę, ale również atrakcyjna forma samego wydarzenia. Sportowy charakter pielgrzymki sprawia, że łatwiej jest dotrzeć z informacjami o ks. Jerzym do młodzieży. Jeden z uczestników sztafety podkreślił, że to właśnie forma biegu sprawia, iż uczniowie tak chętnie się w nią angażują. – Jeżeli chociaż jedna z osób, które mijaliśmy w trakcie biegu, zdecydowała się sprawdzić, kim był ks. Jerzy Popiełuszko, to nasz wysiłek miał sens – dodał kolejny biegacz.

***

Pielgrzymkę, zwaną też Biegiem Pamięci ku Czci Męczenników Stanu Wojennego, od kilkunastu lat organizują Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ „Solidarność”, Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK „Wujek” Poległych 16 grudnia 1981 roku, Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach i Stowarzyszenie „Moja Gmina Nasz Powiat” w Knurowie. Sponsorem głównym tegorocznej edycji wydarzenia było PGNiG SA.

PGNiG SA od lat aktywnie angażuje się w wydarzenia, których celem jest upamiętnienie ważnych wydarzeń historycznych. W 2016 r. Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zainicjowała „Rachunek wdzięczności PGNiG”. Jednym z elementów tego przedsięwzięcia są dopłaty do rachunków za gaz dla powstańców warszawskich oraz górników, którzy wzięli udział w strajku w kopalni Wujek w trakcie stanu wojennego.

Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2019-10-18 12:22

pk / Warszawa (KAI)

35 lat temu ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, przygotowywał się do wyruszenia w podróż do Bydgoszczy. Tam, w duszpasterstwie ludzi pracy, miał wygłosić słowa dotyczące sprawiedliwości, prawdy i męstwa a także zaniechania nienawiści i przemocy. Z podróży tej, jak pokazała historia, nigdy nie powrócił. Zakatowane przez funkcjonariuszy komunistycznej służby bezpieczeństwa ciało kapłana odnaleziono w wodach Wisły. Nieprzypadkowo data 19 października przez parlament i prezydenta RP wybrana została na doroczne Święto Duchownych Niezłomnych.

Graziako/Niedziela
Ks. Jerzy Popiełuszko”, Teresa Chromy (1984 r.)

Od 18 do 20 października w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki przy parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbędą się uroczystości upamiętniające 35. rocznicę dramatycznej śmierci kapłana. Już w piątek 18 października wieniec przed grobem księdza Jerzego około 18:30, w obecności świadków życia kapłana złoży prezydent Andrzej Duda. Tego samego dnia o godzinie 19:00 odbędzie się Wieczór Świadków podczas którego pięć osób związanych z księdzem Jerzym Popiełuszką opowie o jego drodze życia oraz dojrzewaniu do świętości.

19 października o godzinie 18:00 będą miały miejsce centralne uroczystości. W ich trakcie kardynał Kazimierz Nycz, przewodniczący liturgii, dokona poświęcenia kaplicy w której w specjalnej gablocie wystawione zostaną relikwie sutanny jaka miał na sobie męczennik w momencie śmierci. Uroczystą liturgię zakończy modlitwa o kanonizację kapłana oraz złożenie wieńców przy jego grobie przez członków rządu, przedstawicieli służb mundurowych, Solidarności oraz licznych instytucji. W uroczystościach weźmie udział rodzina księdza Jerzego, jego bliscy, przedstawiciele rządu i samorządów. Cały dzień honorową wartę przy grobie pełnić będzie blisko sto pocztów sztandarowych Solidarności.

20 października zaś, Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki znajdujące się na terenie parafii Świętego Stanisława Kostki, zaprasza do uczestnictwa w grze miejskiej. Jej uczestnicy poznają miejsca związane z działalnością kapelana Solidarności na terenie stolicy. Jednym z miejsc będzie Huta Warszawa, gdzie emerytowani członkowie Solidarności z 1980 opowiedzą uczestnikom o burzliwych latach 80tych, o walce o wolność i o zaangażowaniu w nią księdza Jerzego Popiełuszki.

„Osoba księdza Jerzego Popiełuszki nie należy jedynie do historii… ideały, które wskazał ksiądz Jerzy są uniwersalne i wskazują nam jak żyć dziś i jak myśleć o przyszłości” – powiedział kustosz sanktuarium księdza Jerzego Popiełuszki, ks. Marcin Brzeziński.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie, po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich otrzymanych w 1972 roku pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia. W ostatnich latach życia posługiwał w parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.

W czasie Stanu Wojennego ksiądz Jerzy występował w obronie internowanych wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu. Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb Księdza Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 roku zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi. Od 1984 roku grób męczennika odwiedziły blisko 23 miliony wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem