Reklama

Ogólnopolska konferencja w 10. rocznicę odzyskania niepodległości

Jasnogórska Matka i Naród. Z Bogurodzicą ku polskiej wolności myśli i czynu

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości skłania do podejmowania różnych podsumowań i bilansów. Są one okazją do radości, triumfu i wzmacniania dumy narodowej. Dla ludzi wierzących, a tym bardziej dla teologów, jest to przede wszystkim powód do głębokiej zadumy nad tym, jak przedziwnie Opatrzność kieruje losami ludzi i narodów, oraz do wyrażenia Bogu wdzięczności.

W ponadtysiącletniej historii Polski, a tym bardziej w ostatnim stuleciu, wyraźnie zaznacza się rys maryjny, w którym Jasna Góra odgrywa wiodącą rolę. To jest właśnie przedmiot refleksji, którą chcemy podjąć w gronie polskich mariologów w ramach ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Jasnogórska Matka i Naród. Z Bogurodzicą ku polskiej wolności myśli i czynu”.

Reklama

Konferencja ta, pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości i patronatem honorowym Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, odbędzie się w Sali Różańcowej na Jasnej Górze w dniach 22-23 października 2018 r. Jej organizatorami są: Komisja Maryjna i Zespół ds. Sanktuariów Konferencji Episkopatu Polski, Polskie Towarzystwo Mariologiczne oraz Ojcowie Paulini z Jasnej Góry.

Pierwszy dzień obrad będzie poświęcony problematyce sanktuaryjnej i kwestiom organizacyjnym. Po referacie wprowadzającym nastąpią równoległe zebrania: kustoszy polskich sanktuariów oraz członków Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Wieczorem wszyscy zgromadzą się na wspólny Różaniec i Apel Jasnogórski, który poprowadzi bp Henryk Ciereszko z Białegostoku, przewodniczący Zespołu ds. Sanktuariów KEP.

Drugiego dnia przewidziano czternaście referatów, ujętych w cztery sesje. Ich tematyka jest tak ułożona, że pozwala spojrzeć na rolę Matki Bożej w najnowszych dziejach Polski w perspektywie nie tylko historycznej, ale także patriotycznej, teologiczno-duchowej i duszpasterskiej. Zwieńczeniem obrad, podobnie jak pierwszego dnia, będą Różaniec i Apel Jasnogórski, który poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Celem konferencji naukowej, w której wezmą udział specjaliści z pięciu uczelni i innych ośrodków badawczo-naukowych, jest próba syntetycznego ujęcia najnowszych dziejów Polski w perspektywie maryjnej. Skoro Boża Opatrzność przywróciła nam upragnioną niepodległość, to stawiamy sobie pytania: Jaką rolę w jej zagospodarowaniu na przestrzeni ostatnich stu lat odegrała maryjność Polaków? Jakie z tego płyną dla nas wnioski na przyszłość?

Nie uprzedzając treści obrad, możemy postawić tezę, że mimo ciężkich dziejowych prób, którym była poddana odzyskana niepodległość, udało się ją zachować i pogłębić w sferze zarówno duchowej, jak i publicznej przede wszystkim dzięki odwadze i genialnej wizji duszpasterskiej Prymasa Tysiąclecia oraz św. Jana Pawła II. Ci dwaj wielcy duchowi przewodnicy Narodu polskiego wytyczyli mu pewną drogę ku przyszłości, którą należy konsekwentnie podążać. Jest to droga maryjna, daleka od płytkiego sentymentalizmu czy powierzchowności, lecz prowadząca do Chrystusa. Jak na jasnogórskiej Ikonie Maryja, nasza Matka i Królowa, zawsze bowiem wskazuje i prowadzi do Jezusa.

Widać to wyraźnie w ostatnim stuleciu naszych dziejów. I za to Bożej Opatrzności oraz Jasnogórskiej Pani pragniemy podziękować w ramach zapowiadanej konferencji. Z tej racji nieodłącznymi jej elementami są Eucharystia przed Cudownym Obrazem oraz modlitwa różańcowa i Apel Jasnogórski.

Zapraszamy do udziału wszystkich, których ożywiają miłość do Matki Bożej i zatroskanie o przyszłość naszej Ojczyzny.

Ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego

Szczegółowy program na: www.ptm.rel.pl oraz www.niedziela.pl.

Komisja Maryjna i Zespół ds. Sanktuariów
Konferencji Episkopatu Polski,
Polskie Towarzystwo Mariologiczne
oraz Ojcowie Paulini z Jasnej Góry

ZAPRASZAJĄ

na ogólnopolską konferencję
w 100. rocznicę
odzyskania niepodległości
pt. JASNOGÓRSKA MATKA I NARÓD.
Z Bogurodzicą ku polskiej wolności
myśli i czynu,
która odbędzie się na Jasnej Górze
w dniach 22-23 października 2018 r.

Patronat Narodowy
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Patronat honorowy
Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego,
Przewodniczącego
Konferencji Episkopatu Polski

Patronat medialny:
Radio Jasna Góra, Radio FIAT,
Tygodnik Katolicki „Niedziela”,
Miesięcznik „Jasna Góra”

2018-10-16 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję