Reklama

Światłość w ciemności Wschodu

„Światłość w ciemności Wschodu” to biografia Galiny Maslennikowej, która, wychowana w ateistycznym środowisku, po wielu latach poszukiwań przeżyła nawrócenie i poprosiła o chrzest w Kościele katolickim. Krótko potem stała się obrończynią życia i tej misji poświęciła się ze wszystkich sił. Autorką książki jest Ewa H. Kowalewska – przedstawicielka Human Life International w Polsce, która przez wiele lat przyjaźniła się ze zmarłą przed rokiem Galiną. Ta fascynująca biografia zaczyna się w Taszkencie, gdzie Galina przyszła na świat, jej rodzice bowiem prowadzili poszukiwania geologiczne w górach Ałtaju. Wcześniej jej ojciec był więziony w łagrze za zatajenie inteligenckiego pochodzenia, by mógł się dostać na studia. Po śmierci rodziców nastoletnią Galinę wychowywał Komsomoł. Jako bardzo zdolna została skierowana na studia cybernetyczne, dodatkowo zaliczyła jeszcze dwa lata na kierunku chemii.

Reklama

Historia jej nawrócenia zaczyna się we Lwowie, gdzie z mężem zamieszkała po studiach. Przeżywszy różne wątpliwości, znalazła miejsce wytchnienia w lwowskiej katedrze. Stawała w cieniu pod chórem, szukając prawdy i pocieszenia, bo nie miała odwagi wejść do środka. Po chrzcie i pielgrzymce na Jasną Górę, którą zorganizowali ojcowie franciszkanie, wydarzenia w życiu Galiny nabrały tempa. Nawiązała kontakt z HLI w Polsce, ukończyła studia na KUL, potem zamieszkała w Moskwie. Została instruktorem naturalnego planowania rodziny w Rosji i zaangażowała się w pracę na rzecz Duszpasterstwa Rodzin przy parafii katedralnej Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jak pisze we wstępie do książki ks. prał. Andrzej Steckiewicz: „Galina była inspiratorem chodzenia z modlitwą do placówek aborcyjnych, zachęcania duchownych katolickich i prawosławnych do podejmowania modlitwy i działań w obronie życia na terenach parafii, a nawet docierania do Dumy Federacji Rosyjskiej”. Do ostatnich tygodni życia przemierzała kraje byłego Związku Radzieckiego – od Łotwy i Białorusi po Uzbekistan – by organizować tam konferencje, sympozja i warsztaty poświęcone rodzinie. Prowadziła indywidualną terapię rodzin i szkolenia naturalnego planowania rodziny. Tysiące małżeństw mają jej wiele do zawdzięczenia. Potrafiła się pochylić nad cierpiącym, poranionym człowiekiem, aby go zrozumieć, bo sama wiele przeszła.

Obszerna książka ukazuje postać Galiny Maslennikowej na szerszym tle sytuacji w Rosji w czasach komunizmu, pierestrojki i obecnie, a także tworzenia się ruchu obrońców życia na świecie i w Polsce. W publikacji jest również zawarta relacja z peregrynacji Ikony Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia. Peregrynacja rozpoczęła się 28 stycznia 2012 r. na Jasnej Górze, skąd Ikona wyruszyła na wschód – przez Białoruś do Władywostoku, a następnie, przemierzywszy kolejne kraje Azji i Europy, dotarła do Fatimy i wybrzeża atlantyckiego. Galina zanurzyła swój różaniec w wodach Oceanu Spokojnego we Władywostoku, by na zakończenie pierwszego etapu peregrynacji zanurzyć go w falach Atlantyku.

Książka poświęcona Galinie Maslennikowej, wielkiej misjonarce obrony życia, jest wydawnictwem albumowym, bogato ilustrowanym archiwalnymi zdjęciami.

Ewa H. Kowalewska, „Światłość w ciemności Wschodu – pamięci Galiny Maslennikowej”, Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia, ul. Jaśkowa Dolina 47/1a, 80-286 Gdańsk, publikacje@hli.org.pl, tel. 58 341 19 11

2018-10-16 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Radomsko dziękuje za beatyfikację

W najbliższą niedzielę 26 września o godz. 18 w kościele św. Lamberta w Radomsku abp Wacław Depo będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po Eucharystii odbędzie się koncert w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku, Zespołu Kameralnego Filharmonii Częstochowskiej oraz solistów Teatru Wielkiego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję